دو روی سکه توسعه شهری

رویا علیزاده- البرز - خبرنگار:مدت هاست که بارش باران، راهنمایی آب های سطحی و آبگرفتگی های ناشی از آن مشکلاتی را در شهرها برای شهروندان ایجاد نموده است. نوک تیز این نقدها معمولا به سمت مدیریت شهری است.

دو روی سکه توسعه شهری

طراحان شهری و شهرسازان در این زمینه نقش مهمی دارند و آن هم توجه به مسائل تکنیکی در طراحی و اجرای جزئیات شهری از جمله جوی هاست. به طور اصولی در طراحی شبکه راه های شهر باید شیب رعایت شود که آب های سطحی به راحتی راهنمایی شوند و جریان داشته باشند. اما مسئله ای که وجود دارد این است که در فعالیت های اجرایی برای ساخت جوی ها، جداول و خیابان ها در شهرها کیفیت ساختمانی لازم اعمال نمی شود، یعنی شیب کلی رعایت می شود، اما به جزئیات توجه کافینمی شود.

همین توجه ناکافی به جزئیات اجرا مشکل آفرین است و این موضوع تقریباً در همه شهرها فراگیر است و درنهایت باعث می شود یک بارندگی مسائل زیادی را برای مردم شهر ایجاد کند. البته ناگفته نماند که بعضی از این مسائل نیز به موضوعات فرهنگی باز می شود و ناشی از رفتارهای نادرست در شهر است و گاهی به طور خاص مردم بازیگران اصلی هستند، چراکه ما در شهرها با موضوع ریختن زباله سروکار داریم.

جدا از جدول بندی و طراحی مناسب جوی ها، گاهی اوقات بعضی افراد زباله های خود را در خیابان و جوی می اندازند و بعضاً بعضی رفتگران نیز برای تسهیل کار خود این زباله ها را به زیر پل ها راهنمایی می نمایند و هنگام بارندگی شدید این زباله ها باعث ایجاد سیلاب های مقطعی می شوند. پس حتی اگر همه عناصر و ابعاد شهری هم به درستی طراحی شوند، نمی توان تا زمانی که مردم رعایت ننمایند از مشکل دوری کرد. در حقیقت این فرهنگ باید در میان مردم جا بیفتد که به هیچ عنوان نباید زباله در خیابان ریخته شود، زیرا این زباله ها علاوه بر بند آوردن آبراه ها، مسائل محیط زیستی هم ایجاد می نمایند. البته این موضوع یک معضل جهانی است و باید برای این فرهنگ سازی نگاه و اقدامات گسترده تری داشت.

منبع: همشهری آنلاین

به "دو روی سکه توسعه شهری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دو روی سکه توسعه شهری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید