نخستین واکسن کرونا در چین آزمایش می گردد

به گزارش خانه انگلیسی، محققان چینی پیروز به فراوری نخستین واکسن غیرفعال کووید-19 شده اند که در صورت اثبات کارایی به کنترل این بیماری مهلک یاری زیادی خواهد نمود.

نخستین واکسن کرونا در چین آزمایش می گردد

واکسن غیر فعال یکی از متداول ترین واکسن ها در دنیاست که در آن عامل بیماری زا به وسیله قرار دریافت در معرض حرارت یا مواد شیمیایى از بین رفته است. از این نوع واکسن ها برای ایجاد مصونیت در برابر آنفولانزا، هاری، هپاتیت، فلج اطفال استفاده می گردد. واکسن غیرفعال دارای ریسک بیماری زایی کمتری بوده و حمل و نقل و نگهداری آن به خاطر فعال نبودن عامل بیماری زا و عدم امکان جهش آن ساده تر است.

واکسن غیرفعال کووید-19 برای نخستین بار توسط زیرمجموعه ای از گروه بیوتک ملی چین به نام مرکز محصولات بیولوژیکی ووهان و با مشارکت مرکز ویروس شناسی آموزشگاه علوم چین فراوری شده است.

کارآزمایی بالینی واکسن در دو فاز اجرا شده و هدف از آن ارزیابی بی خطر بودن و مصونیت زایی واکسن جدید در افراد سالمی است که بالای 6 سال سن دارند. تاریخ آغاز این آزمایش اعلام نشده اما باید تا 10 نوامبر 2021 نتایج آن معین گردد.

در فاز اول آزمایش واکسن غیرفعال ویروس کرونا 288 داوطلب شرکت خواهند داشت که 216 نفر از آنها دوزهای مختلفی از واکسن را دریافت نموده و به 72 نفر دیگر نیز دارونما تزریق خواهد شد. فاز دوم اما به مرتب بزرگتر بوده و با شرکت 1168 داوطلب برگزار می گردد که از این میان به 876 نفر دارو داده می گردد اما 292 نفر دیگر نقش گروه کنترل را ایفا خواهند کرد.

مرکز مدیریت محصولات پزشکی چین پس از آنالیز واکسن مجوز کارآزمایی بالینی آن در شهر ژیاوزو را صادر نموده است. این شهر در استان هنان در همسایگی کانون ویروس کرونا یعنی هوبی واقع شده است. Xia Shengli که مدیریت این آزمایشات را بر عهده دارد، در تبادل نظر با رسانه های محلی چین تاکید نموده که دلیل انتخاب هنان به جای هوبی به عنوان کانون ویروس کرونا کاهش عوامل حاشیه ای و تسهیل ارزیابی کارایی و ایمنی واکسن بوده است.

توسعه دهنده واکسن تاکید نموده که در صورت اثبات کارایی آن امکانات لازم برای فراوری انبوه تا سقف 100 میلیون عدد در سال را دارد که به کنترل بیماری مهلک کووید-19 یاری بسیاری خواهد نمود.

منبع : دیجیاتو

منبع: آی تابناک

به "نخستین واکسن کرونا در چین آزمایش می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نخستین واکسن کرونا در چین آزمایش می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید