نشست حاشیه ای برای قسم محسن تنابنده

به گزارش خانه انگلیسی، نشست پرسش و پاسخ فیلم قسم به کارگردانی محسن تنابنده در جشنواره فیلم فجر با شوخی های این بازیگر - کارگردان و جدل های حقوقی درباره فیلمش برگزار گردید.

نشست حاشیه ای برای قسم محسن تنابنده

به گزارش خانه انگلیسی، محسن تنابنده جدیدترین ساخته خود را با نام قسم در نهمین روز جشنواره فیلم فجر در پردیس ملت، سینمای رسانه ها رونمایی کرد، داستان این فیلم با حضور تعداد زیادی همشهری در یک اتوبوس می گذرد که همه با هم فامیل هستند و برای کاری راهی سفر هستند.قصه این فیلم براساس یک مسئله فقهی پیش می رود که نام فیلم هم از همان وام گرفته شده است ولی برخی اتفاقات در قسم به زعم یک حقوقدان در سالن نشست به چالش کشیده شد و پس از مدتی بحث و جدل و تاکید بر براینکه سه قاضی مشاور فیلمنامه بوده و ایرادی به لحاظ حقوقی به آن وارد نیست، تنابنده به این حقوقدان که معین هم نشد آیا نماینده یک رسانه بوده یا خیر، گفت: اگر شما از آن سه قاضی مشاور، گردن کلفت تر هستید، بروید این مساله را با انها در میان بگذارید، چون هر بند از قانون تفسیرهایی دارد که براساس آن قصه پیش رفت. وی تاکید نمود: فیلم درباره مسئله فقهی قَسامه (قسم خوردن) است و هیچ قضاوتی درباره آن نمی گردد، فقط موضوع مطرح می گردد.تنابنده همچنین درباره شباهت فیلم یا یک فیلم خارجی و نیز سریال پایتخت گفت: این قصه کاملاً ایرانی و بر مبنای فقه اسلامی است و بر اساس شکل و فرم، چنین فیلمی را خیلی به یاد ندارم. ضمن اینکه به پایتخت هم شباهت ندارد چون پایتخت تنها چیزی که ندارد، ریتم به این شکل است که در فیلم قسم هست. آنجا همواره دوربین روی دست است و البته بگویم که پایتخت برای من پله بوده و خیلی از آن آموختم ولی قسم در شکل روایت قصه، داستان و قاب بندی ها هیچ شباهتی با آن ندارد.

او که به نظر می رسید انتظار دریافت جایزه از جشنواره را دارد، درباره اینکه دوست دارد برای چه بخشی فیلمش جایزه بگیرد؟ گفت: هر سمیرغی بدهند خوب است. این کارگردان در پاسخ به سوالی درباره شترهایی که در برخی سکانسها بود، با خنده و شوخی گفت: شترها بی خودی آنجا بود و استعاره از آن درنیاورید. درباره گاو ها هم همینطور! البته میدانم بعدها از آن خیلی حرفها در می آید که انگار ما خیلی باهوش هستیم. ولی واقعیت این است که صاحب شترها مرا به عنوان بازیگر نقی شناخت و همین شد که چند روزی از آن ها استفاده کردیم. در این نشست مهناز افشار هم که نقش اصلی را بازی می کرد، با ابراز خوشحالی از بازی در این فیلم و اشاره به سختی ها و بداخلاقیهای تنابنده به عنوان کارگردان درباره برخی سوالات روزهای گذشته خانه انگلیسی از برخی سازندگان فیلمها درباره شفاف سازی اقتصادی از بودجه فیلمها گفت: من نمی دانم بیشتر چرا درباره دیگران صحبت میکنم تا خودم! اینجا فقط به عنوان مهناز افشار میگویم که چرا جامعه به سمتی رفته که نمی بینیم چه حرفی زده میگردد؟ چرا به خوب بودن یک کار توجه نمی گردد؟ آیا تا به حال پرسیدید که حقوق شما خانه انگلیسی و خبرگزاری ها از کجا تامین می گردد؟ هرچه باشد شرافت شما اهمیت دارد، پس اگر چیزی خوب است بگوییم دستشان درد نکند.او درباره نقش خود هم گفت: خودم فکر می کردم، اگر یک نفر دیگر بود بهتر از من بازی می کرد ولی حس خواهری من خیلی یاری کرد، اما سعی کردم خودم تلاشم را بکنم.

الهام غفوری هم که به عنوان تهیه کننده معرفی شده ولی اسمش در تیتراژ نبود، در این باره شرح داد: کارت تهیه کنندگی را گرفتم ولی باید شورای عالی تهیه کنندگان طبق نامه ای تایید کند و لازم هست با وجود سابقه در تلویزیون در سینما هم کاری داشته باشم و این فیلم برای من سابقه ای شد که نیاز داشتم. به همین دلیل آقای جلیل شعبانی پروانه ساخت گرفت و اسم من در تیتراژ نیست.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "نشست حاشیه ای برای قسم محسن تنابنده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نشست حاشیه ای برای قسم محسن تنابنده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید