انتقال کرونا به وسیله دود سیگار افراد مبتلا

به گزارش خانه انگلیسی، یکی از نگرانی های مردم در زمان همه گیری ویروس کرونا، اطلاع از چگونگی راه های انتقال آن است. با توجه به گذشت زمان و شناخت بیشتر راه های انتقال این ویروس، سوالی که مطرح می گردد، این است که آیا دود دخانیات می تواند عامل انتقال ویروس کرونا از افراد مبتلا به این ویروس به سایر افراد باشد؟ دخانیات چگونه می تواند بر انتقال ویروس کرونا تاثیرگذار باشد؟ محققان موسسه ملی تحقیقات سلامت و دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران با توجه به مقالاتی که در این زمینه منتشر شده و دیگر مستندات، به این سوال پاسخ داده اند.

انتقال کرونا به وسیله دود سیگار افراد مبتلا

به گزارش ایسنا، قطرات ریزی که از تنفس افراد در هوا شناور می شوند، می توانند ویروس کرونای جدید را گسترش دهند. گفته می گردد که ویروس کرونا به وسیله این قطرات ریز در هوا حدود سه ساعت حالت عفونی خود را حفظ می نمایند. از آنجا که سیگار و قلیان، تعداد زیادی ذرات معلق در هوا فراوری می نمایند، ممکن است در صورت مبتلا بودن فرد مصرف نماینده، ویروس در هوا منتشر گردد و در نتیجه عامل انتقال به اطرافیان باشد. از طرف دیگر، مصرف دخانیات باعث افزایش فراوری بزاق می گردد و به دنبال آن تمایل افراد به بیرون ریختن آب دهان بیشتر می گردد که می تواند شیوع کووید 19 را افزایش دهد. همچنین در اماکن و فضا های سربسته که امکان مصرف دخانیاتی مثل قلیان وجود دارد، ویروس ها به وسیله وسایل مشترک و هوای آلوده به راحتی منتقل می شوند.

بنا بر آن چه در وب سایت موسسه ملی تحقیقات سلامت آمده است، ویروس کرونا می تواند به طور مستقیم و غیرمستقیم از افراد مبتلا به کووید 19 که مصرف نماینده دخانیات نیز هستند، به سایر افراد منتقل گردد. همچنین در معرض دود سیگار و قلیان بودن نیز آسیب جدی به ریه های فرد وارد می نماید که خود این موضوع می تواند در صورت ابتلا به کووید 19 شدت بیماری و احتمال مرگ را افزایش دهد. جهت پیشگیری از ابتلا به کووید 19 از قرار دریافت در معرض دود دخانیات خودداری کنید، رعایت آداب تنفسی، قرار ندریافت در مکان های کوچک و سربسته که به استعمال دخانیات می پردازند، تهویه مناسب هوا و حفظ فاصله ایمن با این افراد توصیه می گردد.

منبع: فرارو

به "انتقال کرونا به وسیله دود سیگار افراد مبتلا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتقال کرونا به وسیله دود سیگار افراد مبتلا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید