قصه گویی راهی برای حفظ فرهنگ ایرانی

محیط طباطبایی قصه گویی را راهی برای حفظ فرهنگ ایرانی دانست که یلدا بخشی از آن است و توضیح داد: امروزه نبود قصه گو در جامعه به یک ناهنجاری تبدیل شده است.

قصه گویی راهی برای حفظ فرهنگ ایرانی

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، سید احمد محیط طباطبایی مشاور سرپرست پژوهشگاه این مطلب را در نشست قصه و یلدا که به همت پژوهشکده مردم شناسی با همکاری پژوهشکده مطالعات اجتماعی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار گردید مطرح نمود.

او عمومی شدن فرهنگ یلدا را نشان از احتیاج جامعه دانست و توضیح داد: مهمترین ویژگی شب یلدا مانند سایر آیین های ایرانی نظیر نوروز پیوند دادن انسان به گذشته است.

محیط طباطبایی با بیان اینکه مفهوم یلدا هر اندازه گسترده تر باشد بهره وری و پاسخگویی به احتیاج های جامعه بیشتر خواهد بود گفت: تبعات این امر شادی مردم است.

او قصه را دارای منشا واقعی دانست که در احساس ، فکر و ذهن انسان شکل می گیرد و اضافه کرد: قصه مانند هر پدیده امروزی احتیاج مردم است که باید برآورده گردد.

محیط طباطبایی یکی از مالی ترین پدیده های جهان را جهانی سینما دانست که بر پایه قصه شکل گرفته و جهان خریدار آن است.

او کاربرد دیگر رویکرد قصه را در سخن پیامبران دانست که از آن به ابزاری برای تبیین ایده هایشان استفاده می نموده اند و گفت: سخن گفتن به زبان قانون به آن اندازه که حرف زدن با زبان قصه باز خورد دارد کارایی ندارد.

مشاور سرپرست پژوهشگاه در ادامه به اهمیت قصه به جهت شناخت باورهای جامعه اشاره نمود و گفت: یلدا به فرهنگ نور و روشنایی اشاره دارد و در نهایت افرادی که طی آیینی دور سفره یلداجمع می شوند و به قصه گویی و بیان تجربیات خود می پردازند در نهایت به روشنایی صبح می رسند . به گفته وی در یلدا قصه قوی تر از آیین دیگر نظیر مهرگان و نوروز نمایان می گردد و موضوع یلدا در گرد آمدن است و این نه به معنای دور هم بودن تنهاست بلکه قصه گویی پایه اصلی آن است.

محیط طباطبایی با بیان اینکه انتقال میان نسلی با گفتن قصه صورت می گیرد توضیح داد: قصه گویی راهی برای حفظ فرهنگ ایرانی است که یلدا بخشی از آن است و امروز متأسفانه قصه نگفتن پدر و مادر برای بچه ها و نبود قصه گو در جامعه به یک ناهنجاری تبدیل شده است.

رونمایی یلدا و نوروز از اطلس مردم نگاری سرزمین

علیرضا حسن زاده رییس پژوهشکده مردم شناسی یکی از برنامه های سال آینده این پژوهشکده را مطالعات مردم شناسی در خصوص فرهنگ نشاط و شادمانی بیان کرد و گفت: اسفند ماه سال جاری بخش دوم یلدا و نوروز از اطلس مردم نگاری سرزمین رونمایی خواهد شد.

او با اشاره به عمومی شدن فرهنگ شب یلدا و پیوند آن با فرهنگ رسانه (شبکه های اجتماعی)، یلدا را یکی از نشانه ثبات فرهنگ ایرانیان در چشم انداز میراث فرهنگی و آیینی دانست.

ردپای ایزد گیاهان در خوراکی های شب یلدا

دیگر سخنران این نشست آمنه جاوید ، محقق با اشاره به خوردن میوه ها و تنقلات مختلف در مراسم شب یلدا به تشریح نشانه ها و کارآیی هر یک پرداخت و گفت: ردپای ایزد گیاهان در خوراکی های شب یلدا موجود است.

او در ادامه با اشاره به اینکه جامعه روستایی بیشتر از شهر نشینان نگاهبان آیین ها و اسطوره ها هستند ، تاریکی و سرما را بزرگترین ترس گذشتگان دانست و گفت: آیین شب یلدا وداع با خوراکی های خوشمزه و فصل گرما است.

قصه گویی ؛ پرورش ذهن ، مرور خاطرات و تقویت هویت ملی

در ادامه این نشست سلیم سلیمی موید مدیر گروه اجتماعی پژوهشکده مردم شناسی سخنانی را در خصوص ریخت شناسی قصه های شب چله مطرح نمود و با اشاره به مبحث آفرینش و کیهان به تقسیم بندی قصه ها به زمینی و آسمانی و به تشریح هر یک پرداخت.

او در ادامه به بعضی موضوعات قصه های شب یلدا نظیر جهان پس از مرگ ، توجیه عدم دانش بشری ، موجودات غیر واقعی ، قهرمان ها ، جانوران و وصل و هجران اشاره نمود و قصه را موجب پرورش ذهن ، مرور خاطرات و تقویت هویت ملی دانست.

بهروز وجدانی مولف و مترجم آثار موسیقایی نیز در ادامه با اشاره به بعضی از آیین های موسیقیایی استان های مختلف در شب یلدا با اشاره به اینکه در این شب با توجه به سردی هوا معمولا مردم در جمع های خانوادگی در منازل دور هم جمع می شوند توضیح داد: در این شرایط نمی توان انتظار اجرای موسیقی پرحجم مانند دهل و سرنا را داشت و نهایت افراد به حافظ خوانی و قصه گویی می پردازند.

این نشست با اجرای موسیقی عاشیقی آذربایجان توسط هنرمندان ؛ صالح خلفی و یساب زارعی همراه بود.

منبع: میراث آریا

به "قصه گویی راهی برای حفظ فرهنگ ایرانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قصه گویی راهی برای حفظ فرهنگ ایرانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید