از زندگی در خوابگاه های مجهز تا ورزش و تفریح در کنار درس

به گزارش خانه انگلیسی، از نیازهای اولیه تحصیل یک دانشجو، داشتن یک خوابگاه مناسب و امکانات جانبی از قبیل مراکز تفریحی و سرگرمی است. این نیازها در دانشگاه های خارجی به بهترین نحو ممکن برآورده می گردد.

از زندگی در خوابگاه های مجهز تا ورزش و تفریح در کنار درس

به گزارش خانه انگلیسی، در کشورهای پیشرفته دنیا دانشجو و دانشگاه از جایگاه والایی برخوردار است و دانشجویان می توانند برای اقامت خود انتخاب های گوناگونی داشته باشند.

علاوه بر آن اعتقاد کشورهای دنیا اول و پیشرفته دنیا این است که دانشگاه صرفا مرکزی برای درس خواندن نیست بلکه دانشجو باید در کنار تحصیل تفریحات مختلفی هم داشته باشد.

در این راستا در دانشگاه های آمریکایی امکانات تفریحی متعددی را برای دانشجویان خود فراهم می نمایند.

در گزارش زیر به احتیاجهای اولیه یک دانشجو در جوامع پیشرفته نگاهی انداخته ایم.

امکانات خوابگاهی دانشجویان در آمریکا

در آمریکا، گزینه های مختلفی برای سکونت دانشجویان وجود دارد.

این گزینه ها عبارت از موارد زیر است: خوابگاه های درون محوطه دانشگاه، آپارتمان های خارج از دانشگاه و اقامتگاه های خانگی.

خوابگاه های درون دانشگاهی

زمانی که یک دانشجو وارد یک دانشگاه آمریکایی می شود، بخش پذیرش دانشجویی دانشگاه بسته ای به دانشجو ارسال می نماید که اطلاعات سکونت وی در آن درج شده است.

برخی از دانشگاه های آمریکایی محل سکونت دانشجوی خارجی را در محیط دانشگاه، نزدیک به کلاس های درس یا کتابخانه و دیگر امکانات فراهم می نمایند.

معمولا در خوابگاه های آمریکایی در هر اتاق 2 یا 3 دانشجو با یک جنسیت زندگی می نمایند. حمام های این اتاق ها هم بسیار بزرگ هستند.

اصولا دانشجویان سال اولی ترجیح می دهند در خوابگاه های درون دانشگاهی زندگی نمایند. زیرا این خوابگاه ها برای انجام فعالیت های دانشگاهی و اجتماعی دانشجو مناسب هستند.

مزیت دیگر آن، این است که دانشجو برای رفتن به کلاس درس احتیاجی به ماشین ندارد و می تواند تا سر کلاس با پای پیاده برود.

همچنین این اقامتگاه ها نزدیک به مراکز غذا خوری و کافه تریا هم هستند.

از طرفی هر دانشگاه سیاست منحصر به فردی را برای دریافت هزینه های تلفن از راه دور از دانشجویان دارد.

خوابگاه های خارج از دانشگاهی

برخی از دانشگاه های آمریکا امکان زندگی درخوابگاه های درون دانشگاهی را برای دانشجویان خارجی ندارند.

در این راستا دفاتری وجود دارد که به دانشجویان یاری می نمایند برای خود یک هم اتاقی پیدا کند.

این دفاتر همچنین اطلاعاتی راجع به پیرامون محل زندگی دانشجو به وی ارائه می دهند.

اقامتگاه های خانگی

اقامتگاه های خانگی یگ گزینه مناسب برای دانشجویان زیر 18 سال است. به خصوص برای افرادی که نسبت به زندگی در خارج از کشور مضطرب هستند.

اگر یک دانشجو اقامتگاه خانگی را برای زندگی انتخاب کند، با یک خانواده آمریکایی زندگی خواهد نمود که خانه آن ها از نظر زمانی 20 تا 45 دقیقه از محوطه دانشگاه فاصله دارد.

در این خانه ها دانشجو اتاق مجزای خود را دارد و غذای وی تهیه می شود.

زندگی با یک خانواده آمریکایی به دانشجو این امکان را می دهد که به طور کامل با فرهنگ آمریکایی آشنا شود و خود را با شرایط فرهنگی این کشور سازگار کند.

دانشجو می تواند از آسایش خانه و یک زندگی خانگی بهره مند شود. حتی اگر در یک شرایط و کشور جدید زندگی می نماید.

امکانات خوابگاهی در انگلیس

در انگلیس خوابگاه اصولا با عنوان اقامتگاه دانشجویی شناخته می شود. این اقامتگاه بسته به نوع دانشگاه امکانات متفاوتی دارد.

دانشجویان خارجی که برای تحصیل به انگلیس می فرایند، گزینه های اقامتی زیادی دارند که شامل موارد زیر هستند:

سالن های دانشگاه

برای دانشجویانی که برای اولین بار است به دور از خانه زندگی می نمایند، سالن های دانشگاهی مکانی مناسب برای زندگی هستند.

این سالن ها ساختمان هایی بزرگ هستند که غالبا در نزدیکی محوطه دانشگاه قرار دارند که هر کدام از دانشجویان اتاق های مجزای خود را دارند ولی سرویس بهداشتی و آشپزخانه را به صورت مشترک استفاده می نمایند.

برخی از این سالن های اقامتی امکانات آشپزی را هم برای دانشجویان فراهم می نمایند.

ولی در اغلب مواقع دانشجویان غذای خود را در سالن های بزرگ غذاخوری در دانشگاه مصرف می نمایند.

اسکان خصوصی

دانشجویانی که به دنبال داشتن یک محل اسکان خصوصی هستند، می توانند این مورد را انتخاب نمایند.

یکی از این مکان ها برای زندگی خانه هایی است که دو یا تعداد بیشتری اتاق در آن ها وجود دارد و هر دانشجو اتاق خاص خود را دارد.

خوابگاه های آسیایی

امکانات خوابگاهی چین

اکثر دانشجویان چینی به دلیل قیمت های مناسب و امکانات کامل تصمیم می گیرند که در خوابگاه دانشگاه زندگی نمایند. بیشتر دانشگاه های چین، برای دانشجویان خارجی خوابگاه دانشجویی بین المللی فراهم می نمایند.

معمولا برای دانشجویان خارجی اتاق های یک خواب، دو خواب و سه خواب وجود دارد. دانشجویان می توانند هر اتاقی را که مایل هستند، انتخاب نمایند.

بسیاری از خوابگاه ها امکانات مورد احتیاج مانند دسترسی به اینترنت، تلویزیون، مبلمان، سرویس بهداشتی، تلفن و آشپزخانه را دارند و قیمت دانشگاه های مختلف با توجه به امکانات آنها متفاوت است.

در خوابگاههای چین، چهار الی شش دانشجوی هم جنس با هم در یک اتاق زندگی می نمایند. برق معمولا در تمام ساعات روز در دسترس است. ساعات خواب نیز ممکن است با قطع برق در یک زمان معین مثلا در نیمه شب اجرا شود. دانشجویان چینی که به زبان انگلیسی مسلط هستند می توانند با دیگر دانشجویان خارجی در یک خوابگاه زندگی نمایند، تا به دانشجویان خارجی که هم اتاقی آنها هستند عادت های زندگی در کشور چین را بیاموزند و در فعالیت های دانشجویی با یکدیگر مشارکت نمایند. خوابگاه های دانشجویان خارجی در چین مجهزتر است و تنها دو دانشجو می توانند در یک اتاق باشند.

امکانات خوابگاهی کره جنوبی

خوابگاه دانشجویان در دانشگاه ملی سئول کره جنوبی دارای 190 اتاق برای دانشجویان آقا و 103 اتاق برای دانشجویان خانم است. هر اتاق 13 متر عرض دارد و برای دو نفر مناسب است. هر دانشجو دارای یک تخت خواب، روتختی، میز، جایگاه، کمد لباس، قفسه کتاب است. علاوه بر این هر اتاق یک دستگاه تهویه هوا، تلفن، سطل زباله دارد. سرویس بهداشتی دانشجویان مشترک است.

مرکز آموزش بهداشت در طبقه همکف قرار گرفته است و شبانه روز دایر است و دانشجویان می توانند از تمام امکانات آموزشی و بهداشتی بهره مند شوند.

امکانات خوابگاهی ژاپن

در دانشگاه بین المللی ژاپن 300 اتاق خصوصی برای تمام دانشجویان وجود دارد. تمام این اتاق ها دارای حمام خصوصی، تخت خواب، میز و تلفن است. به دانشجویان ورودی سال اول، خوابگاه در محوطه دانشگاه داده می شود.

دانشجویان متاهل می توانند در قرعه کشی شرکت نمایند تا درآپارتمان های دانشجویان متاهل(MSA) سکونت نمایند. این آپارتمان ها بدون اثاثیه هستند و یک آشپزخانه و یک اتاق خواب دارند.

واحدهای آپارتمان های دانشجویان متاهل تنها در اختیار زوج هایی است که به طور رسمی ازدواج نموده اند و فرزندی ندارند. با این حال، هر ساله تعداد کمی از واحدها به افرادی که دارای حداکثر 2 فرزند زیر پنج سال هستند، داده می شود.

امکانات خوابگاه شامل سالن های بزرگ برای تجمع گروهی، سالن های کوچک برای جلسات مطالعه یا مکان استراحت است. یک اتاق بیلیارد و یک تلویزیون با صفحه نمایش بزرگ در سالن موجود است.

هر یک از اتاق های خوابگاه اصلی دارای یک آشپزخانه مشترک است. دانشجویان می بایست پس از هر بار استفاده از آشپزخانه آنجا را تمیز نمایند. این دانشگاه دارای یک سالن ورزشی کاملا مجهز است. دانشجویان می توانند در آنجا ورزش هایی مانند بسکتبال، والیبال، فوتبال، بدمینتون انجام دهند و از دستگاه های بدنسازی استفاده نمایند.

موفقیت تحصیلی توام با تفریح و ورزش

بسیاری از دانشگاه ها و کالج های آمریکا دارای مراکز سرگرمی و ورزشی هستند.

برخی از این مراکز تفریحی روی تناسب اندام و ورزش دانشجویان تمرکز دارند. به عنوان مثال در محوطه برخی از این دانشگاه ها زمین بسکتبال، صخره نوردی و ماهی گیری وجود دارد.

وجود این مراکز می تواند از لحاظ روحی و فیزیکی تاثیرات زیادی روی دانشجویان بگذارد و به تمرکز بهتر آن ها روی درس شان یاری کند.

دانشگاه شیکاگو

دانشگاه شیکاگو آمریکا از جمله دانشگاه هایی است که بهترین امکانات تفریحی را برای دانشجویان خود فراهم نموده است.

این دانشگاه بی شک یکی از برترین های دنیا بوده و بیش از 16 هزار دانشجو دارد که از مراکز تفریحی دانشگاه استفاده می نمایند.

مرکز تفریحی این دانشگاه یکی از بلندترین ساختمان های دنیا است که یک استخر با استاندارد المپیک دارد و همچنین برنامه های بدن سازی متعددی برای دانشجویان برگزار می نماید.

دانشگاه پنسیلوانیا

بنیانگذار دانشگاه پنسیلوانیا بنجامین فرانکلین یکی از پدران بنیان گذار ایالات متحده آمریکا است.

داشتن رژیم غذایی سالم و گیاهی و همچنین ورزش کردن از ویژگی های وی بود. به همین دلیل می توان تمام آرمان های فرانکلین را در دانشگاه پنسیلوانیا مشاهده کرد.

از این رو در مرکز تفریحی این دانشگاه امکانات متعددی وجود دارد. در این زمین 19 هزار فوت مربعی یک استخر شنا به اندازه استانداردهای المپیک وجود دارد.

یک دیوار صخره نوردی 40 فوتی و کلاس های متعدد ورزشی برای دانشجویان هم هست که می توان از میان آن ها به دوچرخه سواری و پیلاتس اشاره نمود.

یک شبیه ساز بازی گلف هم در این مرکز وجود دارد که به دانشجویان اجازه می دهد در 35 دوره قهرمانی دنیا بازی نمایند.

دانشجویان خود می توانند وسایل مورد نظر خود را به این مرکز بیاورند ولی دانشگاه امکانات کافی را فراهم می نماید.

به این ترتیب دانشجویان دانشگاه پنسیلوانیا می توانند علاوه بر ذهن، توان فیزیکی خود را هم به چالش بکشند. دقیقا مانند خواسته فرانکلین.

همچنین دو سالن مجهز بدنسازی ، سالن اسکواش، تنیس و ژیمناستیک نیز در این ساختمان وجود دارد.

دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس

امکانات و فعالیت های تفریحی که در دانشگاه کالیفرنیا، لس انجلس صورت می گیرد، هم از کیفیت بالایی برخوردار است و هم برای سلامتی دانشجویان سودمند است.

در این دانشگاه امکان دوچرخه سواری، پیاده روی، قایقرانی و موارد دیگر برای دانشجویان وجود دارد.

دانشجویان می توانند در اوقات فراغت خود شنا نموده و برنامه هایی برای تناسب اندام خود انجام دهند.

علاوه بر فعالیت های ورزشی که داخل دانشگاه صورت می گیرد، سفرهای روزانه ای نیز برای دانشجویان برگزار می شود که با هدف آرامش آن ها صورت می پذیرد.

در این برنامه ها همچنین دانشجویان در قالب کار تیمی با یکدیگر به رقابت می پردازند.

شش استخر در مرکز تفریحی دانشگاه وجود دارد. گفته شده که هر ورزشی که می توان تصور کرد، در این مرکز انجام می شود.

دانشگاه رایس

دانشگاه رایس یکی از نخبه پروترین دانشگاه های آمریکا است که تاکنون افتخارات علمی زیادی داشته است.

یکی از مهم ترین دلایل کیفیت بالای زندگی دانشجویان دانشگاه رایس این است که مرکز تفریح و سلامتی این دانشگاه به نام باربارا و دیوید گیبز از برترین های منطقه است و یک اتاق تمرین 9 هزار متر مربعی دارد.

داشتن دو استخر(یکی برای مسابقات و یکی برای تفریح)، باشگاه، زمین بسکتبال و اسکواش از دیگر امکانات دانشگاه است.

همچنین دانشجویان می توانند برای تفریح از کلاس مراقبه و پایکوبی هم استفاده نمایند.

دانشگاه میامی

میامی یکی از سالم ترین شهرهای آمریکا با تاکید جدی بر تناسب اندام شهفرایندان است.

دانشگاه میامی هم یکی از بالاترین رتبه ها در میان دانشگاه های تحقیقاتی خصوصی را دارد و در راستای اهداف معین شده برای این شهر، بر فعالیت های ورزشی دانشجویان تاکید دارد.

مرکز تفریحی این دانشگاه Herbert Wellness نام دارد و با راهنمایی دانشجویان اداره می شود.

یک مرکز تناسب اندام 18 هزار فوت مربعی، دو باشگاه بدنسازی، استخر، سونا و استخر آب گرم در این دانشگاه وجود دارد. همه این امکانات در این دانشگاه وجود دارد که به سلامت دانشجویان یاری کند.

دانشگاه هوستون

مرکز تفریحی دانشگاه هوستون دارای سه زمین بسکتبال، یک زمین فوتبال، یک دیوار صخره نوردی 53 فوتی و یک استخر 70 متری است.

یک مرکز 31 هزار فوت مربعی با سه استخر، دو سرسره، یک وان 20 نفره و یک آبشار در این دانشگاه وجود دارد.

دانشگاه آلاباما در بیرمنگام

دانشگاه آلاباما در بیرمنگام برترین دانشگاه پزشکی آمریکا بوده و برنامه های ورزشی آن معروف است.

تیم بسکتبال و فوتبال این دانشگاه هم از شهرت زیادی برخوردار هستند.

امکانات تفریحی و ورزشی این دانشگاه یک مرکز گسترده است که جوابگوی احتیاج تمام دانشجویان است.

فضای درونی این مرکز تفریحاتی 150 هزار فوت مربع است و چهار باشگاه بسکتبال، یک سالن ورزشی برای فوتسال و یک زمین اسکواش دارد.

باشگاه بدنسازی این دانشگاه هم 18 هزار فوت مربع است و یک دیوار صخره نوردی بلند در این مرکز وجود دارد.

دانشگاه مرکزی فلوریدا

این دانشگاه بزرگترین بدنه دانشجویی محکمی در آمریکا را دارد به طوری که مرکز تفریحی و سلامتی این دانشگاه جوابگوی خواسته دانشجویان است.

زیرا این مرکز 150 هزارفوت مربع بوده و تفریحات و ورزش های متعددی دارد.

یک دیوار صخره نوردی 41 فوتی، یک استخر و تجهیزات ورزشی زیاد دارد.

دانشجویانی که به هوای تازه احتیاج دارند هم می توانند به یک محوطه باز بفرایند و در فضای آرام در این محوطه لذت ببرند.

دانشگاه مینه سوتا

دانشگاه مینه سوتا یکی از 10 دانشگاه بزرگ آمریکا است که از سراسر دنیا دانشجو می پذیرد.

این دانشگاه با داشتن بیش از 51 هزار دانشجو، به جایی معروف شده که امکانات متنوعی برای دانشجویان خود دارد.

هوای شهر مینه سوتا بسیار سرد است و نگه داشتن سلامتی در این شرایط سخت است.

به این ترتیب مرکز تفریح و سرگرمی این دانشگاه که 400 هزار فوت مربع است، دارای باشگاه، مرکز تناسب اندام، اتاق های چند منظوره، دیوار صخره نوردی و استخر است.

دانشگاه لانگ وود

دانشگاه لانگ وود یکی از قدیمی ترین دانشگاه های ایالت ویرجینا است.

مرکز سلامتی وتناسب اندام این دانشگاه در میان کالج های کوچک یکی از بهترین ها است که وسعت فضای تفریحی و ورزشی آن به بیش از 70 هزار فوت مربع می رسد.

لانگ وود یک استخر 25 متری و 6 خط دارد. زمین تناسب اندام آن بیش از 7 هزار متر مربع است و بسیاری از ورزش های باشگاهی هم در این مرکز انجام می شود. از بیس بال گرفته تا فریزبی.

یک دیوار صخره نوردی هم در این مرکز وجود دارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "از زندگی در خوابگاه های مجهز تا ورزش و تفریح در کنار درس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از زندگی در خوابگاه های مجهز تا ورزش و تفریح در کنار درس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید