باد، آتش خاموش شده گلستان را زنده کرد

به گزارش خانه انگلیسی، وزش باد شدید که از عصر دیروز آدینه در گلستان شروع شده است بار دیگر آتش مهارشده منطقه ها جنگلی و عرصه های منطقه ها طبیعی این استان را شعله ور کرد.

باد، آتش خاموش شده گلستان را زنده کرد

به گزارش ایرنا، جانشین یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان خاطرنشان کرد: از روز گذشته تا به امروز بیش از 20 هکتار از عرصه های منابع طبیعی طعمه حریق شد و آتش سوزی در 2 نقطه همچنان ادامه دارد.

محمد آریان فر اضافه نمود: آتش سوزی منطقه ها مختلف گلستان از جمله نوده خاندوز آزادشهر، پارک جنگلی النگدره گرگان، چندین نقطه در مینودشت و گالیکش با همکاری نیرو های منابع طبیعی، سپاه و مردم محلی مهار شد، اما وزش باد شدید، آتش را به عرصه های جنگلی مبارک آباد مینودشت و آق سو کلاله منتقل کرد.

وی ادامه داد: از عصر دیروز وزش باد شدید و گرمای هوا مهار آتش سوزی در این نقاط را سخت نموده و در حال حاضر بیش از 300 نفر از نیرو های منابع طبیعی، سپاه و مردم محلی، هلال احمر و آتش نشانی به همراه 2 بالگرد در حال کوشش برای مهار حریق در این نقاط هستند.

جانشین یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان اضافه نمود: بالگرد سوم نیز برای یاری به مهار آتش سوزی در عرصه های جنگلی و منابع طبیعی استان درخواست شده است.

آریان فر اظهارداشت: طبق گزارش هواشناسی گلستان وزش شدید باد تا ظهر امروز در استان ادامه دارد و تا سه شنبه بارندگی پیش بینی نمی گردد لذا احتمال ادامه دار بودن آتش سوزی ها که عمده آن بر اثر سهل انگاری مردم اتفاق افتاده وجود دارد.

معاون توسعه مدیریت و منابع اداره کل حفاظت محیط زیست گلستان نیز به ایرنا گفت: از عصر روز گذشته آتش سوزی در قوشه چشمه پارک ملی گلستان آغاز شده و به علت شرایط جوی و وزش باد شدید باد با وجود کوشش نیرو های حاضر، همچنان در حال پیشروی است.

قدیر حسن زاده اضافه نمود: بیش از 70 نفر از نیرو های محیط زیست، مردم محلی و سایر نهاد های امدادی در محل آتش سوزی حضور دارند، اما به علت سخت گذر بودن منطقه مهار آتش سخت است.

وی اظهارداشت: در صورت مناسب بودن شرایط جوی، بالگرد مستقر در فرودگاه کلاله برای آبپاشی به یاری نیرو های اطفای حریق خواهد آمد.

گلستان 452 هزار و 185 هکتار جنگل دارد.

به تاکید کارشناسان آتش سوزی، تخریب، تصرف و خشکسالی از جمله چالش های خانه انگلیسیی جنگل های شمال ایران است که باید برای برطرف این معضلات این زیست بوم ارزشمند تدابیری ویژه اتخاذ کرد.

منبع: فرارو

به "باد، آتش خاموش شده گلستان را زنده کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باد، آتش خاموش شده گلستان را زنده کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید