با توسعه و بهبود حمل و نقل همگانی بخش زیادی از مسائل تهران بزرگ قابل حل است

به گزارش خانه انگلیسی، جلسه شورای ساماندهی مرکز سیاسی و اداری کشور و تمرکز زدایی از تهران ظهر امروز (دوشنبه) به ریاست معاون اول رییس جمهور برگزار گردید.

با توسعه و بهبود حمل و نقل همگانی بخش زیادی از مسائل تهران بزرگ قابل حل است

به گزارش خانه انگلیسی، اسحاق جهانگیری با بیان اینکه موضوع انتقال پایتخت موضوعی سیاسی، اجتماعی و مالی است که ابعاد مختلف و پیچیده ای را در بر می گیرد، گفت: چه انتقال مرکز سیاسی کشور از شهر تهران انجام بشود یا نشود، موضوع ساماندهی منطقه شهری تهران بزرگ موضوعی حیاتی و پراهمیت است که نمی توان آن را نادیده گرفت.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به بعضی روزهای سال که به دلیل آلودگی هوا شاهد تعطیلی مدارس و مراکز آموزشی هستیم، توضیح داد: آلودگی هوای تهران به سلامت جامعه آسیب می زند و یکی از دلایل اصلی این آلودگی نابسامانی حمل و نقل در تهران بزرگ است.

وی از دبیرخانه شورا و وزارت راه و شهرسازی خواست بر موضوع ساماندهی منطقه شهری تهران بزرگ تمرکز جدی داشته باشند و اضافه نمود: با توسعه و بهبود حمل و نقل همگانی می توان بخش زیادی از سفرهای داخل شهر تهران و منطقه شهری تهران بزرگ که از طریق خودروهای شخصی انجام می شود را کاهش داد.

جهانگیری همچنین از دبیرخانه شورا خواست کارگروهی متشکل از دستگاه های مرتبط را تشکیل دهد تا مسائل و موضوعات مرتبط با ساماندهی منطقه شهری تهران بزرگ بصورت جامع و با درنظر دریافت همه جوانب امر آنالیز شود و نتایج آن برای تصمیم گیری نهایی در شورا ارائه شود.

معاون اول رییس جمهور همچنین با اشاره به قانون ضرورت امکان سنجی برای جا به جایی و انتقال مرکز سیاسی و اداری کشور به وزارت راه و شهرسازی و دبیرخانه شورا مأموریت داد تا در مورد این موضوع طرح مطالعاتی امکان سنجی و جانمایی را در دستور کار قرار دهند و در جلسه آینده شورا نتایج این مطالعه را مطرح نمایند.

وی همچنین با اشاره به گزارش ارائه شده در جلسه درباره طرح ساماندهی حمل و نقل منطقه شهری تهران ـ کرج از دبیرخانه شورا خواست این گزارش و مجموعه مطالعات گذشته درباره ساماندهی حمل و نقل تهران بزرگ را به طور دقیق مورد آنالیز قرار دهد و پیشنهاداتی جامع و قابل اجرا تدوین و در جلسات آینده شورا مطرح نمایند.

وزیر نیرو نیز در این جلسه با تاکید بر اینکه باید نگاهی کلان به موضوع ساماندهی تهران و انتقال مرکز سیاسی از پایتخت داشته باشیم، گفت: اگر همه مسائل و موضوعات بطور جامع مورد توجه قرار نگیرد، هر گونه ساماندهی می تواند منجر به افزایش جذابیت پایتخت شده و زمینه را برای پذیرش جمعیت بیشتر فراهم کند.

در این جلسه که وزرای راه و شهرسازی، اطلاعات، رییس سازمان حفاظت محیط زیست، شهردار تهران، رییس شورای اسلامی شهر تهران، ری و تجریش و تعدادی از نمایندگان مردم استان تهران در مجلس شورای اسلامی نیز حضور داشتند، نماینده وزارت راه و شهرسازی گزارشی از طرح ساماندهی حمل و نقل منطقه شهری تهران ـ کرج ارائه کرد و به تشریح وضعیت موجود و راهکارهای پیشنهادی برای ساماندهی حمل و نقل تهران و کرج پرداخت.

در این گزارش بر ضرورت اصلاح و بهبود حمل و نقل همگانی استان های تهران و البرز تاکید شد و بهبود خدمات حمل و نقل همگانی و ارائه خدمات قابل رقابت با خودروی شخصی بعنوان یکی از راهکارهای ساماندهی حمل و نقل مورد آنالیز نهاده شد.

در ادامه این جلسه پس از بحث و گفتگو در مورد ساماندهی مسائل تهران و انتقال مرکز سیاسی ـ اداری از پایتخت، مقرر شد دبیرخانه شورا با تشکیل کارگروهی متشکل از دستگاه های مرتبط، مطالعات، پیشنهادات و راهکارهای اجرایی را بصورت دقیق مورد آنالیز قرار دهند و نتایج و مصوبات جلسات و پیشنهادات را در قالب راهکارهای عملیاتی در جلسات آینده شورا مطرح کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "با توسعه و بهبود حمل و نقل همگانی بخش زیادی از مسائل تهران بزرگ قابل حل است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با توسعه و بهبود حمل و نقل همگانی بخش زیادی از مسائل تهران بزرگ قابل حل است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید