ضرورت کاشت درختان بی نیاز از آبیاری مستمر

به گزارش خانه انگلیسی، یک عضو هیات علمی موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع کشور گفت: یکی از مهمترین ضرورت هایی که باید در کشور رعایت شود انتخاب گونه هایی برای کاشتن است که نیازهای بوم شناختی و اکولوژیک آن ها متناسب با توانمندی های سرزمینی باشد تا بتواند بدون نیاز به آبیاری مستمر و براساس میانگین بارش ها به حیات خود ادامه دهند.

ضرورت کاشت درختان بی نیاز از آبیاری مستمر

محمد درویش در گفت و گو با خانه انگلیسی همزمان با روز درختکاری (15 اسفندماه) با اشاره به اینکه میانگین بارش در ایران یک سوم میانگین جهانی و میزان تبخیر 50 درصد بیشتراست،تاکیدکرد: در این شرایط توصیه می شود اولویت کاشت درخت در رویشگاه هایی باشد که به صورت طبیعی استعداد جنگل شدن را دارند یعنی در نواحی شمال کشور مانند استان های گیلان، مازندران، گلستان، اردبیل و آذربایجان شرقی یعنی منطقه ای که در آن جنگل های ارسباران و هیرکانی وجود دارد. همچنین در 14 استان غربی که رویشگاه های زاگرس و حاشیه خلیج فارس و دریای عمان که رویشگاه های مانگرو ،حرا و چندل وجود دارد و بخش هایی از ایران و توران که جنگل های بیابانی تاغ دار در استان سمنان است.

درویش افزود: این ها مناطقی هستند که اگر گونه مناسب آن مناطق را انتخاب کنیم بدون نیاز به آبیاری می توانند رشد کنند.

این عضو هیات علمی موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع کشور گفت: توصیه ما این است که به جای صرف بودجه گزاف و جنگل کاری در مناطقی که استعداد تبدیل به جنگل را ندارند و گونه های کاشته شده در آن اغلب خشک می شوند، درختکاری در جنگل های اصلی کشوردر اولویت قرار گیرد چراکه مساحت آن ها به دلایلی مانند تغییر کاربری اراضی، آتش سوزی ها، جاده کشی های غیر اصولی، عبور خطوط انتقال حامل های انرژی از میان آن ها و فشار بیش از حد دام به شدت کم شده است.

وی درباره درختکاری در استان تهران اظهار کرد: در مقطعی رویشگاه های جنگلی در دامنه های جنوبی رشته کوه های البرز وجود داشت و بر اساس گونه های موجود در آن می توان در حال حاضر درختان بلوط، سنجد، ون و اُرس در استان تهران کاشت. هنوز هم در اطراف رودخانه کرج در منطقه شهرستانک و یا در منطقه جاجرود لکه های جنگلی وجود دارد که نشان می دهد این مناطق استعداد جنگل شدن داشته اند.

این عضو هیات علمی موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع کشور در مورد کاشت نهال درخت چنار به عنوان گونه ای سازگار با آب و هوای تهران گفت: چنار گونه ای به شدت آب دوست است و نمی توان انتظار داشت که چنارها پس از کاشته شدن خود به حیاتش ادامه دهد. چنارها معمولا در کنار جوی ها آب یا قنات ها رشد می کرده اند و با توجه به شرایط کنونی تهران، چنار گونه ای مناسب برای کاشت در پایتخت نیست.

درویش در خاتمه با تاکید بر اینکه به بهانه توسعه، اندک رویشگاه های جنگلی موجود را نابود نکنیم، شرح داد: اکنون مالچ پاشی در حال نابود کردن یکی از غنی ترین رویشگاه ها و پوشش های گیاهی طبیعی در خوزستان است. دولت در صدد است بخش دیگری از جنگل های هیرکانی را به بهانه انتقال آب از دریای خزر به کویر مرکزی قطع کند. همچنین قربانی های اصلی ساخت ده ها سد در استان های گیلان، مازندران و گلستان میلیون ها درختی است که در حال قطع شدن هستند بنابراین اگر دولت تلاش کند که درخت های موجود را قطع نکند، این اقدام هم مورد رضایت ماست.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "ضرورت کاشت درختان بی نیاز از آبیاری مستمر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ضرورت کاشت درختان بی نیاز از آبیاری مستمر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید