فروشگاه را با گالری اشتباه می گیرند!

به گزارش خانه انگلیسی، رییس انجمن هنرمندان سفالگر گفت: انجمن عکاسان و گرافیک در انجمن های تجسمی از وزارت کار مجوز دارند و به همین دلیل می توانند به حوزه صنفی ورود پیدا نمایند و به مسائل حقوقی جامعه هنری خودشان هم بپردازند. ما هم به فکر این هستیم تا چنین مجوزی از وزارت کار بگیریم و بتوانیم از حقوق هنرمندان خود دفاع کنیم.

فروشگاه را با گالری اشتباه می گیرند!

فرزاد فرجی در گفت وگو با خانه انگلیسی درباره اینکه چرا انجمن هنرمندان سفالگر با گالری دارها برای بهبود وضعیت فروش هنرمندان وارد مذاکره نمی گردد؟ اظهار کرد: این مساله را می توان از چند سمت متفاوت مثل هنرمندان، گالری ها و در نهایت صندلی انجمن هنرمندان سفالگر دید.

او با بیان اینکه بسیاری از هنرمندان فروشگاه ها را با گالری ها اشتباه می گیرند، اضافه نمود: سیاست فروشگاه ها با گالری ها کاملا متفاوت است. کارهایی که بسیاری از هنرمندان به عنوان اثر هنری برای گالری ها می برند در واقع یک صنایع دستی فاخر است پس صندلی آن هم متفاوت است. وقتی یک هنرمند می گوید اثرم را به یک گالری دادم، به کدام بخش آن داده است؟ به بخش هدیه گالری یا در فضای ارائه اثر هنری داده است؟ بنا بر این صندلی و تعریف مخاطب و رابطه ای که گالری با هنرمند ـ صنعتگر وجود دارد باید معین باشد.

رییس انجمن هنرمندان سفالگر با اشاره به اینکه انجمن هنرمندان سفالگر یک انجمن هنری است و اساسنامه آن به فعالیت های هنری اشاره دارد، ادامه داد: افرادی می توانند در انجمن عضو شوند که در صندلی هنری صاحب نام هستند نه افرادی که صرفا در حال فراوری صنایع دستی هستند اما با این وجود چون بسیاری از فعالان در رزومه کاری خود تعدادی آثار هنری دارند، صرف نظر از اینکه بخواهیم پافشاری کنیم که اثر آنها در حوزه صنایع دستی فراوری می گردد یا تجسمی، می توانند عضو انجمن شوند.

فرجی اظهار داشت: افرادی که در حوزه سفال و سرامیک فعالیت می نمایند به اصطلاح یک شکل دو قطبی دارند. یک سمت آن کاملا صندلی هنری و سمت دیگر آن کاملا صنایع دستی است.

او با توجه به اینکه مجوز انجمن هنرمندان سفالگر از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گرفته شده است و تمام حوزه فعالیت آن و مشابه این انجمن به حوزه فعالیت های هنری می پردازد و دخالت در امور صنفی جزو وظایفش نیست. طبق این شرایط اگر بخواهیم دخالتی در امور صنفی کنیم یعنی خلاف عرف عمل نموده ایم.

رییس انجمن هنرمندان سفالگر بیان نمود: خواسته شده، تمام انجمن های هنری یک نظام صنفی تعریف نمایند که حدود چهار جلسه برای تعریف حوزه نظام صنفی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شده است تا یک نظام جامع صنفی هنر تعریف گردد و طبق آن قاعده، تمام انجمن ها علاوه بر اینکه در حوزه فعالیت های هنری خود می توانند دخالت نمایند در حوزه فعالیت های صنفی هم تعاریف حقوقی پیدا نمایند و بتوانند به مسائلی که دفاع از حقوق هنرمند است، بپردازند.

فرجی همچنین درباره نفوذ این انجمن برای مشارکت در پروژه های شهری مشابه انجمن های دیگر شرح داد: پیش از این، انجمن هنرمندان سفالگر نماینده ای در جلسات زیباسازی شهرداری نداشت اما سال جاری با نشست هایی که داشتیم، نماینده معینی را در زیباسازی شهرداری داریم تا مسائل هنرمندان سفال و سرامیک هم به وسیله این نماینده به گوش مسوولان برسد و حوزه فعالیتی ما هم به چشم بیاید.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "فروشگاه را با گالری اشتباه می گیرند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فروشگاه را با گالری اشتباه می گیرند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید