مینو محرز: کرونا، از همیشه قوی تر شده است

به گزارش خانه انگلیسی، مینو محرز، عضو کمیته علمی ستاد ملی مبارزه با بیماری کرونا، طی یادداشتی در روزنامه جام جم نوشت: حقیقت این است که قدرت ویروس کرونا افزایش یافته است. اگر تا چند ماه پیش در یک جمع 10 نفره، یک مبتلا وجود داشت و کسی هم ماسک نداشت، تنها، سه یا چهار نفر از آن ها مبتلا می شدند، حالا، اما در آن جمع 10 نفره اگر همه ماسک به صورت نداشته باشند، همه آن 10 نفر مبتلا می شوند.

مینو محرز: کرونا، از همیشه قوی تر شده است

با این حال علائم بالینی ویروس تغییر نکرده است. به این معنی که همچنان بعد از ابتلا، تب، تنگی نفس، سرفه، علائم گوارشی و علائم چشایی و بویایی بروز می کند؛ بنابراین تنها تغییری که این روز ها درباره ویروس می توان به آن اشاره کرد افزایش قدرت انتقال ویروس است؛ اتفاقی که نه تن ها در ایران که در همه کشور های جهان وجود دارد. البته شدت سرایت بیماری نه در ایجاد علائم جدید و نه در آمار مرگ ومیر تاثیری ندارد و تنها آمار ابتلا را افزایش می دهد.

حالا که شدت انتقال ویروس بیشتر از قبل شده است، مردم باید بیشتر از قبل رعایت کنند. این مهم در شهر هایی که جمعیت بیشتری دارند، مانند تهران، مهم تر هم جلوه می کند. در موقعیت فعلی مردم نباید به رستوران ها و باشگاه ها بروند. نباید در مراکز خرید یا در مهمانی ها و ... شرکت کنند. بسیاری از بیمارانی که امروز به مراکز درمانی مراجعه می کنند، در این مکان ها حاضر شده اند.

در کشور های اروپایی، رستوران ها و باشگاه های شهر های سفید را باز کرده اند و قطعا این دلیل نمی شود که در کشور ما هم این مراکز باز شوند. در اروپا بعد از سه یا چهار هفته رصد بیماری، بعد از این که گزارش ابتلای جدید وجود نداشته باشد رستوران ها و باشگاه ها باز می شوند.... مردم خودشان باید مراقب باشند و تردد در رستوران ها، باشگاه های ورزشی و مهمانی ها را به حداقل برسانند. در این میان، اما استفاده از ماسک مناسب هم مهم است. استفاده از ماسک های فیلتردار، برای بیماری کرونا مناسب نیست. ماسک هایی که به نام ماسک N95 و با قیمت های گران به فروش می رسد به درد مقابله با کرونا نمی خورد؛ چراکه دریچه یا فیلتر این ماسک ها، هوا را به درون و بیرون ماسک منتقل می کند و محلی برای ورود و خروج ویروس است.

ماسک های جراحی هم مناسب نیستند؛ ماسک هایی که بعد از هفت یا هشت ساعت باید دور ریخته شوند. بهترین نوع ماسک، ماسک های پارچه ای است. در استفاده از ماسک هم باید دقت کرد، ماسک ها نباید زیر چانه قرار بگیرند. ماسک زدن، در کنار رعایت فاصله اجتماعی و شست وشوی مداوم دست ها می تواند سرایت ویروس را به حداقل برساند.

منبع: فرارو

به "مینو محرز: کرونا، از همیشه قوی تر شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مینو محرز: کرونا، از همیشه قوی تر شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید