10 نکته سیاه و سفید از جام تختی

به گزارش خانه انگلیسی، رقابتهای بین المللی کشتی آزاد جام تختی در حالی در کرمانشاه برگزار گردید که حقایق متعددی را برای کادر فنی تیم ملی کشتی آزاد نمایان ساخت.

10 نکته سیاه و سفید از جام تختی

به گزارش خانه انگلیسی، سی و نهمین دوره رقابتهای بین المللی کشتی آزاد جام تختی با حضور 10 کشور در کرمانشاه به خاتمه رسید. این رقابتها حقایق کشتی ایران را بیش از پیش برای کادر فنی تیم ملی کشتی آزاد روشن کرد. در کنار حضور چشمگیر 3-4 کشتی گیر، نفرات متعددی هم بودند که نسبت به گذشته خود عقبگرد داشتند و نتوانستند توجه کادر فنی تیم ملی را به خود جلب نمایند.

نداشتن حتی یک فینالیست در سه وزن نخست، زنگ خطر را با صدای بلند برای کشتی آزاد ایران به صدا درآورد هر چند که عملکرد خوب نفراتی مانند بهمن تیموری، ارشک محبی، کامران قاسم پور و یونس امامی در اوزان میانی، مورد توجه کارشناسان نهاده شد.

در ادامه این گزارش 10 نکته فنی از جام تختی آمده است:

1- بهمن تیموری، مرد اول جام تختی

بدون شک بهمن تیموری ستاره جام تختی بود. این کشتی گیر کرمانشاهی که توجه چندانی از سوی مسئولان استانی به او نشده و شنیده می شود مجبور است از صبح تا شب کار کند تا خرج خانواده را تأمین کند و شب ها به تمرین کشتی بپردازد، با درخشش فوق العاده به فینال وزن 79 کیلوگرم رسید.

پیروزی 10 بر صفر مقابل امید حسن تبار قهرمان سال گذشته انتخابی تیم ملی و رجحان 6 بر 4 در فینال مقابل جبرئیل حسن اف نایب قهرمان 2018 دنیا و دارنده مدال های برنز دنیا و المپیک از جمهوری آذربایجان که کشتی گیری بسیار قلدر و باتجربه بود، از بهمن تیموری در جام تختی یک ستاره ساخت و اگر این کشتی گیر اگر با جدیتی بیشتر از قبل به کوشش خود ادامه دهد، قطعاً یکی از امیدهای تیم ملی ایران در مسابقات دنیای خواهد بود. البته بهتر است مسئولان استانی و ورزشی و نمایندگان مجلس کرمانشاه نیز که حضور پرتعدادی در جام تختی داشتند و در مراسم اهدای مدال قهرمانان دیده می شدند، از این کشتی گیر محجوب استان خود حمایتهای لازم را داشته باشند تا تیموری بار دیگر نام کرمانشاه را در ورزش بر سر زبان ها بیاندازد.

2- سبک وزن همچنان پاشنه آشیل

رضا اطری با اینکه در بازی های آسیایی به مدال برنز رسید اما در مسابقات دنیای بوداپست همانند مسابقات دنیای پاریس نتوانست روی سکو برود. حداقل انتظار از اطری این بود که در جام تختی با اقتدار قهرمان شود و خود را به عنوان نفر نخست وزن 57 کیلوگرم تثبیت کند اما با شکست دور از انتظار مقابل احمد دومان کشتی گیر گمنام ترکیه ای، اطری بار دیگر امیدها را نسبت به خود نا امید کرد.

در واقع ضعف مفرط کشتی گیران وزن اول ایران باعث شد نماینده ای در فینال 57 کیلوگرم جام تختی نداشته باشیم و میخائیل ایوانوف کشتی گیر درجه چندم روسیه که هشت سال قبل در همین جام تختی مدال برنز گرفته بود، این بار بر سکوی نخست بایستد.

3- حرکت رو به جلوی ارشک محبی

یکی از معدود کشتی گیران ایرانی که در جام تختی حرکت رو به جلویی داشت و نمایش تحسین برانگیزی از خود به جای گذاشت، ارشک محبی بود که توانست محمد جواد ابراهیمی مدعی وزن 92 کیلوگرم و دارنده مدال طلای آسیا را در فینال 2 بر یک شکست دهد و قهرمان شود. ابراهیمی در حالی فینالیست شده بود که در مراحل قبل شریف شریف اف کشتی گیر باتجربه و دارنده 4 مدال دنیا و المپیک از آذربایجان را 5 بر 2 مغلوب نموده بود.

ارشک در مسابقات مقدماتی هم خوش درخشید و توانست حسین شهبازی برنده مدال برنز امیدهای دنیا را 7 بر یک و شامیل زوبیروف قهرمان امیدهای دنیا از آذربایجان را 4 بر 2 مغلوب کند تا خود را به عنوان یک رقیب جدی برای علیرضا کریمی در این وزن مطرح کند.

4- احسانپور و صادقی انتظارات را برآورده نکردند

61 کیلوگرم دومین وزنی بود که ایران فینالیست نداشت. در حضور بهنام احسانپور با تجربه و ایمان صادقی ملی پوش زیر 23 سال ایران، انتظار نمی رفت که دو کشتی گیر آذربایجانی و قرقیزستانی فینالیست شوند و در نهایت مدال طلا به قرقیزستان برسد.

احسانپور در مصاف با ژولدوشبکوف قرقیز (دارنده مدال برنز 2018 آسیا) و در حالی که تا چند ثانیه به خاتمه مبارزه پیش بود، اشتباه عجیبی کرد و در حالی که می توانست کشتی را نگه دارد و 2-2 برنده شود، حریف خود را بارانداز کرد اما با عکس العمل حریف، خودش هم روی پل رفت تا کشتی گیر قرقیز امتیاز آخر را گرفته باشد و درخواست بازبینی فیلم هم بی نتیجه بود. گرچه در خصوص این صحنه بحث داوری وجود داشت اما از کشتی گیر باتجربه ای چون احسانپور که میادین دنیای و آسیایی دیده است، انتظار نمی رفت این گونه مبارزه برده را واگذار کند.

ایمان صادقی هم نسبت به گذشته اش حرکت رو به جلویی نداشت و 11 بر 6 به همین کشتی گیر قرقیز باخت تا ضعف های صادقی در کارهای دفاعی همچنان پابرجا باشد. در نهایت احسانپور 4 بر یک صادقی را در رده بندی برد تا ایران روی سکوی وزن 61 کیلوگرم لااقل یک نفر داشته باشد.

با این شرایط باید دید حسن رحیمی پس از دو سال دوری از کشتی، چه نمایشی در جام دان کلوف بلغارستان و در وزن جدید خواهد داشت و آیا می تواند امیدها را در 61 کیلوگرم زنده کند، هر چند که محمد باقر یخکشی با عنوان پنجمی در مسابقات دنیای نشان داد در این وزن حرفهای زیادی برای گفتن دارد.

5- یونس امامی، بهتر از گذشته

یکی از کشتی گیرانی که پیشرفت در مبارزاتش مشهود بود، یونس امامی کشتی گیر اهل هرسین کرمانشاه بود. امامی که در 21 سالگی مسابقات دنیای رده بزرگسالان را در وزن 70 کیلوگرم تجربه کرد، در گذشته اشتباهات زیادی در کارهای دفاعی داشت و براحتی امتیاز می داد اما او در جام تختی اشتباهاتش را کمتر نموده بود و پخته تر از قبل مبارزه می کرد، هر چند هنوز هم برای رسیدن به مدال های دنیای باید کوششش را مضاعف کند و درس کشتی را بیشتر فرا گیرد.

امامی در فینال جام تختی 7 بر 5 از سد میثم نصیری مدعی نخست این وزن گذشت که در خاتمه مسابقه خود میثم نصیری بخاطر مبارزه جانانه، برای امامی دست زد.

در ماه های آینده باید دید آیا امامی می تواند خیال مربیان تیم ملی را از وزن 70 کیلوگرم راحت کند و خود را به مدعیان دنیای نزدیک سازد؟

6- وضعیت بغرنج در 65 کیلوگرم

وضعیت کشتی آزاد ایران در وزن 65 کیلوگرم به قدری بغرنج بود که رسول خادم ترجیح داد ملی پوش جوانان را به مسابقات دنیای 2018 بوداپست ببرد اما همین امیر حسین مقصودی که در جوانان دنیا صاحب مدال نقره شد، در دور اول جام تختی شکست سنگین 13 بر 3 را مقابل ارنظر آکماتالیف نایب قهرمان 2018 جوانان آسیا از قرقیزستان را متحمل شد.

در واقع 65 کیلوگرم سومین وزنی بود که ایرانی ها حتی از رسیدن به فینال جام تختی عاجز بودند و مدال طلا به آکماتالیف رسید که این کشتی گیر قرقیز در فینال 11-0 روازیشویلی گرجستانی را برد و این در حالی بود که پیمان بیابانی یکی از امیدهای کادر فنی در این وزن، 9-8 به این کشتی گیر گرجستانی باخت.

شاید وضعیت ناخوشایند این وزن باعث شود کادر فنی به فکر استفاده از مسعود اسماعیل پور بیفتد که البته باید دید اسماعیل پور که مدتها به دلیل مصدومیت از کشتی دور بوده، شرایط کشتی دریافت دارد یا خیر.

7- ظهور امیر محمد یزدانی

تنها نکته امید بخش وزن 65 کیلوگرم، نمایش خوب امیر محمد یزدانی کشتی گیر نوجوانی که به تازگی به رده جوانان رسیده است، بود. یزدانی که در سال 2015 مدال نقره نوجوانان دنیا را گرفته، پیروز شد تنها مدال آور ایران در وزن 65 کیلوگرم جام تختی باشد و با نتیجه 8 بر 7 پیمان بیابانی قهرمان سابق جوانان دنیا را شکست دهد. جام تختی اولین خودنمایی امیر محمد یزدانی در رده بزرگسالان بود اما با توجه به سن و سال کم این کشتی گیر، باید مدت زیادی روی او کار کرد تا به یک مهره قابل اتکا در وزن 65 کیلوگرم تبدیل شود مگر اینکه او در فرصت یکسال و نیمه تا المپیک جهش چشمگیری مانند حسن یزدانی داشته باشد.

8- ادامه نگرانی ها در 74 کیلوگرم

یکی از ضعف های تیم ملی کشتی آزاد به وزن 74 کیلوگرم بر می شود، جایی که حسن یزدانی در المپیک مدال طلای این وزن را گرفت اما پس از صعود به وزن 86 کیلوگرم، هیچ کشتی گیری نتوانست حتی گوشه ای از جای خالی او را پر کند.

امید می رفت کشتی گیر جدیدی در جام تختی خودنمایی کند اما زمانی که رضا افضلی که در آستانه 30 سالگی واقع شده است، پس از هشت سال حضور در رده بزرگسالان دوباره بهترین ایرانی در جام تختی لقب گرفت، معین شد که همچنان باید نگران وزن 74 کیلوگرم بود.

این در شرایطی بود که افضلی رقبای داخلی اش (امیر حسین کاووسی و حامد رشیدی) را با اقتدار و با 10 امتیاز اختلاف شکست داد اما در فینال 6-5 مغلوب حاجی مراد گاجیف از جمهوری آذربایجان شد تا 74 کیلوگرم نیز به چهارمین وزنی تبدیل شود که دست ایرانی ها به مدال طلای جام تختی نرسید. این کشتی گیر آذربایجانی در مسابقات دنیای 2018 در مکانی بهتر از بیستم در وزن 70 کیلوگرم قرار نگرفت اما در جام تختی بر سکوی نخست وزن 74 کیلوگرم ایستاد.

اینکه در یک تورنمنت خودمان نمی توانیم در 4 وزن از 10 وزن به مدال طلا برسیم، قطعاً نگرانی های غلامرضا محمدی و کادر فنی اش را دوچندان می نماید.

9- بازگشت امیدوارنماینده حامد طالبی زرین کمر

حامد طالبی زرین کمر قهرمان سال 2011 جوانان دنیا به دلایل متعددی سال ها از سطح اول کشتی ایران دور شده بود. آخرین حضور رسمی او در تیم ملی به مسابقات آسیایی 2014 برمی گشت و پس از ناکامی در آن مسابقات، از کشتی محو شد اما طالبی در جام تختی خود را به عنوان یک مدعی بیان کرد. پیروزی 11 بر صفر طالبی مقابل عباس فروتن پدیده تیم ملی جوانان و رجحان 5-0 برابر ماگومد موسی یف نایب قهرمان بازی های آسیایی جاکارتا بازگشت چشمگیری برای طالبی بود هر چند که در فینال مقابل نورماگومد گاجیف نفر سوم سال گذشته اروپا از جمهوری آذربایجان 2-1 بازنده شد و دیگر خبری از امتیازگیری و زیر گیری هایش نبود.

با این حال اگر علیرضا کریمی همچنان قصد حضور در وزن 92 کیلوگرم را داشته باشد، باید برای ملی پوش وزن 97 کیلوگرم به فکر یکی از سه گزینه رضا یزدانی، حامد طالبی و عباس فروتن بود. هر چند فروتن شکست عجیب و غریبی در جام تختی داشت و باید دید رضا یزدانی پس از دو سال دوری، چه نمایشی در جام دان کلوف بلغارستان خواهد داشت.

10- کشتی گیرانی که عقبگرد داشتند

در کنار معدود نفراتی که حرکت رو به جلویی داشتند، سایر کشتی گیران یا در همان سطح سابق خود ظاهر شدند و یا عقبگرد داشتند.

کامران قاسم پور با قهرمانی مقتدرانه در 86 کیلوگرم نشان داد همچنان خود را در سطح بالا حفظ نموده و باید در میادین مهم تر مانند قهرمانی آسیا به او فرصت خودنمایی داد اما بعضی کشتی گیران دچار افت شده بودند.

حسین شهبازی در 92 کیلوگرم، رضا اطری و نادر حاج آقانیا در 57 کیلوگرم، بهنام احسانپور و ایمان صادقی در 61 کیلوگرم، امیرحسین مقصودی در 65 کیلوگرم، امید حسن تبار در 79 کیلوگرم، عباس فروتن در 97 کیلوگرم و امین طاهری در 125 کیلوگرم نفراتی بودند که نتوانستند در حد انتظار ظاهر شوند و حرکت رو به جلویی از خود به نمایش بگذارند. این کشتی گیران باید فرصتها را مغتنم شمرده و در میادین بعدی بهتر از جام تختی ظاهر شوند چرا که برای از دست دادن فرصتها بهای سنگینی خواهند پرداخت.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "10 نکته سیاه و سفید از جام تختی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 نکته سیاه و سفید از جام تختی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید