احتمال بیشتر مرگ های کرونایی در مردان با سطح پایین تستوسترون

به گزارش خانه انگلیسی، نتایج یک مطالعه تازه نشان می دهد مردان با مقدار تستوسترون پایین با احتمال بیشتر مرگ ناشی از کووید 19 روبرو هستند.

احتمال بیشتر مرگ های کرونایی در مردان با سطح پایین تستوسترون

به گزارش خانه انگلیسی به نقل از مهر، محققان بیمارستان دانشگاه سن رافائل ایتالیا پی بردند مردان مبتلا به کووید 19 که پس از ورود به بیمارستان تستوسترون پایینی داشتند، با احتمال بیشتر ابتلاء به نوع شدید بیماری و مرگ ناشی از کووید 19 روبرو بودند.

تحقیق اجرا شده در میلان ایتالیا در جریان اولین موج ویروس کرونا در سال 2020 نشان داد که هر چه سطح تستوسترون کمتر باشد، احتمال احتیاج بیماران مرد به مراقبت های ویژه، لوله گذاری برای دستگاه تنفس و بستری شدن در بیمارستان بیشتر است. احتمال مرگ آن ها هم شش برابر است.

دکتر آندره سالونیا، سرپرست تیم تحقیق و همکارانش 286 بیمار مرد مبتلا به کووید 19 را که به بخش اورژانس مراجعه نموده بودند، با 305 داوطلب مرد سالم مقایسه کردند که بین ماه های فوریه و مه 2020 برای دادن خون در بیمارستان حضور داشتند.

تیم تحقیق هم بیماران و هم داوطلبان را از نظر سطح هورمون های مردانه از جمله تستوسترون آنالیز کردند.

تستوسترون در مقیاس نانومول در لیتر (nmol / l) اندازه گیری می گردد و اندازه 9.2 یا پایین تر از آن، تستوسترون پایین تلقی می گردد.

با کمال تعجب معین شد که نزدیک به 90 درصد بیماران دارای تستوسترون پایین تر از این مقدار بودند، در حالی که در داوطلبان سالم فقط 17 درصد بود. علاوه بر این، سطح تستوسترون در بیماران به طور میانه حدود 2.5 نانومول در لیتر بود.

در آن دسته از بیماران کرونایی که علائم خفیفی داشتند یا در بیمارستان بستری شده بودند، مقدار تستوسترون کمی بالاتر (بین 3 تا 4 نانومول در لیتر) نسبت به بیماران بستری در ICU یا افرادی که به دلیل بیماری فوت نموده بودند (فقط 0.7 تا 1.0 نانومول در لیتر) بود.

هنوز محققان نمی دانند که آیا تستوسترون پایین، از قبل بیماری وجود دارد که باعث تشدید بیماری می گردد یا اینکه به دلیل ابتلاء به کرونا ویروس این اتفاق می افتد.

اما تحقیقات دیگر نشان داده است که بعضی گیرنده های کروناویروس از جمله آنزیم TMPRSS 2 با هورمون های مردانه در ارتباط هستند و تعداد سلول های تولیدکننده تستوسترون را کاهش می دهند.

منبع: جام جم آنلاین

به "احتمال بیشتر مرگ های کرونایی در مردان با سطح پایین تستوسترون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احتمال بیشتر مرگ های کرونایی در مردان با سطح پایین تستوسترون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید