انتقاد غریب آبادی از رویکرد های دوگانه آمریکا و انگلیس

به گزارش خانه انگلیسی، نماینده دائم کشورمان نزد سازمان های بین المللی از رویکرد های دوگانه در جریان قرارداد آمریکا و انگلیس برای فروش زیردریایی نظامی با سوخت هسته ای بالای 90 درصد به استرالیا، انتقاد کرد.

انتقاد غریب آبادی از رویکرد های دوگانه آمریکا و انگلیس

به گزارش گروه سیاسی خانه انگلیسی به نقل از شبکه خبر سیما، کاظم غریب آبادی، سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان های بین المللی در وین، طی سخنانی در شصت و پنجمین نشست کنفرانس عمومی آژانس بین المللی انرژی اتمی، از رویکرد های دوگانه در جریان قرارداد آمریکا و انگلیس برای فروش زیردریایی نظامی با سوخت هسته ای بالای 90 درصد به استرالیا، انتقاد کرد.

غریب آبادی گفت: مایه تأسف است کشور هایی که ایران را به خاطر غنی سازی اورانیوم تا 60 درصد، که برای اهداف بشردوستانه و صلح آمیز انجام می گردد، سرزنش می نمایند، اکنون تصمیم به فروش زیردریایی های هسته ای نظامی به استرالیا گرفته اند که از سوخت هسته ای بالای 90 درصد استفاده می نمایند.

نماینده دائم کشورمان در ادامه با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران همیشه اذعان داشته است که هر کشور عضو آژانس حق دارد برنامه هسته ای صلح آمیز خود را، صرف نظر از سطح غنی سازی، منحصراً براساس احتیاج های خود و مطابق با پادمان های آژانس دنبال کند، اضافه کرد: لازم است استرالیا به توافقی در خصوص ترتیبات پادمانی مورد احتیاج با آژانس بین المللی انرژی اتمی دست یابد. آژانس می بایست به مواد هسته ای با غنای بالا در استرالیا در هر زمان مورد توافق و منطقی، دسترسی داشته باشد و هیچ بهانه ای در این رابطه قابل پذیرش نیست.

غریب آبادی با تأکید بر اینکه آژانس باید شورای حکام را در خصوص این موضوع مهم به طور منظم آگاه نگه دارد، اعلام نمود: با این حال، ایالات متحده و انگلیس، موضوعات مهم خلع سلاح و عدم اشاعه را در خطر قرار داده اند. آمریکا و انگلیس باید استاندارد های دوگانه و دورویی را متوقف نمایند و از به خطر انداختن تعهدات خود ذیل ان. پی. تی به ویژه ماده 3 آن تحت بهانه نگرانی های راهبردی ساختگی، خودداری نمایند.

سران کشور های آمریکا، انگلیس و استرالیا بامداد روز پنجشنبه توافقنامه برای همکاری در حوزه های دیپلماتیک، امنیتی و نظامی در سراسر منطقه هند و اقیانوس آرام را امضا و گفتند برنامه زیردریایی های اتمی استرالیا اولین پروژه بزرگ این توافق خواهد بود، کانبرا گفت که توافق 90 میلیارد دلاری زیردریایی با پاریس را فسخ خواهد نمود. فرانسه، شدیداً به این اقدام مشترک اعتراض و آن را خنجر از پشت توصیف کرد.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "انتقاد غریب آبادی از رویکرد های دوگانه آمریکا و انگلیس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتقاد غریب آبادی از رویکرد های دوگانه آمریکا و انگلیس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید