بازخوانی 5 وعده مهم هزار و چهارصدی زنگنه

به گزارش خانه انگلیسی، 5 برنامه از مهمترین برنامه های وزارت نفت دولت های یازدهم و دوازدهم، قرار است در سال 1400 تکمیل شده و به بهره برداری برسند.

بازخوانی 5 وعده مهم هزار و چهارصدی زنگنه

به گزارش گروه مالی خانه انگلیسی، تحقق 5 برنامه مهم وزیر نفت به سال 1400 موکول شده است، یعنی در سال انتهای دولت دوازدهم و یا شاید حتی زمانی که خبری از حضور افرادی چون بیژن زنگنه در دولت وقت نیست (ابتدای دولت سیزدهم در سال 1400) باید منتظر تحقق این برنامه ها باشیم.

1. تکمیل گازرسانی به زاهدان تا سال 1400

تکمیل خط لوله 262 کیلومتری ایرانشهر - زاهدان به منظور رساندن گاز به شهر زاهدان اگرچه با تأخیر و در سال انتهای فعالیت دولت یازدهم محقق شد، اما دستاوردی بزرگ برای کشور بود تا آخرین مرکز استان فاقد گاز نیز از این نعمت الهی بهره مند گردد.

اما مردم زاهدان نتوانستند در آن موقع شهد شیرین این دستاورد بزرگ و ملی را به دلیل عدم تدبیر مسئولان نفتی دولت، بچشند؛ چرا که به موازات تکمیل خط لوله سراسری گاز به منظور انتقال گاز از ایرانشهر به زاهدان، شبکه گازرسانی داخل شهر احداث نشد و در روزی که با حضور رئیس جمهور، پروژه گازرسانی به زاهدان افتتاح شد؛ برنامه ای چهارساله برای تکمیل خطوط لوله داخل شهر زاهدان ترسیم شد.

درحال حاضر نیز مردم در بخش هایی از زاهدان که هنوز امکان دسترسی به شبکه گاز (درون شهری) را پیدا نکرده اند، در صف های تهیه کسپول های گاز حضور می یابند و کمبود کپسول های 11 کیلویی گاز که دلیل آن، قاچاق و توزیع نامناسب آن است، مشکلاتی را برای مردمِ بدون گاز مانده زاهدان به وجود آورده است. قرار است احداث تمامی 1350 کیلومتر شبکه گازرسانی شهرستان زاهدان، تا سال 1400 تکمیل گردد و تمامی این شهرستان از نعمت گاز برخوردار گردد.

2. تکمیل انتهاه نفتی جاسک تا سال 1400

ساخت دومین انتهاه صادراتی نفت ایران در جاسک در برنامه دولت یازدهم نهاده شد اما با توجه به کُندی ایجاد الزامات زیرساختی و گذر از مراحل مطالعات اولیه، مطالعات تکمیلی، جذب سرمایه گذار، احداث مخازن ذخیره سازی نفت خام و فرآورده های نفتی، تکمیل و ساخت خطوط لوله انتقال نفت خام و فرآورده های نفتی، ساخت واحدهای صنعتی و فراوریی مرتبط، احداث اسکله های صادراتی و... بهره برداری از آن به عمر دولت یازدهم نرسید. اگر دولت یازدهم در انجام گام به گام برنامه های احداث این انتهاه صادراتی نفت پیروز عمل می کرد، ایران در دولت دوازدهم با بهره برداری از این انتهاه نفتی، یک برگ برنده در فروش نفت و فرآورده های نفتی خود به بازارهای جهانی در اختیار داشت؛ چرا که این انتهاه نفتی در شرق تنگه هرمز قرار خواهد گرفت و بهره برداری از آن، امکان صادرات نفت ایران را خارج از خلیج فارس برای کشور فراهم می نماید.

شرکت ملی نفت ایران در بهار سال 96 با انتشار گزارشی رسمی از شرایط این پروژه اظهار داشت :انتهاه نفتی جاسک، دومین انتهاه بزرگ صادرات نفت ایران است که پرونده آن با وجود تمامی محدودیت ها و دشواری ها در دولت یازدهم گگردده شد و با پیگیری های مداوم رییس جمهوری و وزیر نفت دولت تدبیر و امید قرار است تا سال 1400 به بهره برداری رسمی برسد.

3. معین تکلیف تمامی میادین مشترک تا سال 1400

بیژن زنگنه، وزیر نفت کشورمان مهرماه 96 وعده داد تا تکلیف تمامی میادین مشترک تا 4 سال آینده (سال 1400) معین گردد. زنگنه در سومین کنگره راهبردی نفت و نیرو در این خصوص گفت: توسعه میدان های مشترک از جمله میدان های غرب کارون و افزایش بازیافت نفت از میدان های در حال بهره برداری از اولویت توسعه صنعت نفت است و سیاست دولت و وزارت نفت این است که تکلیف تمام میدان های مشترک ظرف چهار سال آینده روشن گردد و پیمانکار برای توسعه آن معین کند که حرکت بزرگی است.

با وجود گذشت بیش از دو سال از این تاریخ و باقی ماندن کمتر از دو سال تا انتها دولت، هنوز میادین مشترک بسیاری معین تکلیف نشده اند.

4. تحقق جلوگیری از سوختن گازهای مشعل تا سال 1400

سالهاست شاهد هدررفت گاز در مشعل های فلرینگ هستیم. اگرچه طرح های پیروزی چون آماک به منظور جمع آوری و استفاده از این گازها و جلوگیری از هرزرفتگی و آلودگی محیط زیست اجرایی شد اما طرح های ناپیروزی چون جمع آوری و تخصیص این گازها برای فراوری برق نیز در مرحله طرح و روی کاغذ باقی ماند.

وزیر نفت مهرماه سال 96، در سومین کنگره راهبردی نفت و نیرو در این خصوص گفت: ظرف چهار سال آینده باید مسئله جلوگیری از سوختن گازهای مشعل را عملیاتی کنیم که امیدواریم در اواخر این دولت پیروز شویم گازهای همراه در حال سوختن قابل ذکری نداشته باشیم. طرح های متعددی در این زمینه مثل NGL3100 ، NGL3200، بیدبلند 2 و NGL خارک در دست اجرا هستند که البته کافی نیست و ما باید با استفاده از روش های پیروز، از سوزندان گازهای همراه نفت جلوگیری کنیم.

5. بهره برداری از مرحله نخست فاز 11 پارس جنوبی تا 1400

پس از بیش از دو سال معطل مانده پروژه فاز 11 پارس جنوبی توسط توتال و CNPC چین و همچنین پس از سالها خلف وعده این دو شرکت و همچنین بلاتکلیف بودن این فاز مهم و مرزی پارس جنوبی، اجرای قرارداد فاز 11 پارس جنوبی به صورت کامل به شرکت پتروپارس واگذار شد. زنگنه مهرماه امسال در این خصوص گفت: توسعه فاز 11 پارس جنوبی معین تکلیف شده به طوری که شرکت چینی به طور کامل کنار رفته و شرکت پتروپارس تمامی سهم این قرارداد را برای اجرا در فاز نخست برعهده گرفته است.

وزیر نفت همچنین شهریورماه امسال در آیین امضای قرارداد توسعه میدان گازی بلال، در مورد این فاز باقی مانده پارس جنوبی گفت: کوشش می گردد تا مرحله اول فاز 11 نیز تا نیمه سال 1400 به بهره برداری برسد.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "بازخوانی 5 وعده مهم هزار و چهارصدی زنگنه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازخوانی 5 وعده مهم هزار و چهارصدی زنگنه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید