تفاوت تراس و بالکن چیست؟ کدام یک جز زیر بنا محسوب می شوند؟

به گزارش خانه انگلیسی، داشتن یک تراس یا بالکن می تواند به طور متوسط 12٪ به ارزش یک ملک بیافزاید. در داخل خانه یا یک ساختمان، یک تراس و بالکن برای اهداف مشابه استفاده می گردد. هر دو وسیله ای برای ارتباط با محیط بیرون هستند. هم بالکن و هم تراس فضایی را تعریف می نمایند که محیط داخل را با محیط بیرون ارتباط می دهند. با این حال، آیا تفاوت تراس و بالکن را می دانید؟ در حالی که ممکن است در نگاه اول تراس و بالکن بسیار شبیه به هم برسند، اما بین آن ها تفاوت های چشمگیری وجود دارد. ما در این مقاله از ویکی ساختمون به توضیح این تفاوت ها پرداخته ایم.

تفاوت تراس و بالکن چیست؟ کدام یک جز زیر بنا محسوب می شوند؟

تراس چیست؟

تراس منطقه ای مسطح است که به عنوان بخش بیرونی خانه مورد استفاده قرار می گیرد. در دهه 1500 میلادی، تراس ها معمولاً در ونیز (شهری در ایتالیا) برای خشک و آویزان کردن لباس شسته مورد استفاده قرار می گرفتند. امروزه، تراس ها بیشتر به عنوان فضاهای اجتماعی عظیم کاربرد دارند که به بنا، ظاهری لوکس و ظریف می بخشند.

بالکن چیست؟

بالکن سکوی مرتفعی است که به ضلع یک خانه یا ساختمان متصل می گردد. برخلاف تراس ها، بالکن ها کوچک تر هستند، به همین دلیل می توانند برای اهداف مختلفی از جمله ایجاد گلخانه کوچک، قرار دادن وسایل مختلف، فضایی برای ناهارخوری یا مناطق اجتماعی کوچک مورد استفاده قرار گیرند.

تفاوت تراس و بالکن چیست؟

تفاوت های اصلی شامل اندازه، محل استقرار آن ها نسبت به ساختمان و نحوه ساخت شان است. اولین و معمولاً بارزترین تفاوت بین تراس و بالکن در اندازه آن ها است. در بیشتر موارد، یک تراس به طور قابل توجهی عظیم تر از بالکن است. به دلیل تفاوت در اندازه، می تواند در نحوه استفاده از تراس و بالکن نیز تأثیر بگذارد.

تفاوت دیگر بین تراس و بالکن به محل استقرار آن ها مربوط است، به این معنا که یک بالکن معمولاً برای آپارتمان ها در کلیه واحدها ساخته می گردد و ممکن است برای قرار وسایل مختلف، درست کردن گلخانه و یا محلی برای خوردن یک عصرانه خوشمزه استفاده گردد. اما تراس برای توصیف یک سکوی مسطح، پاسیو یا چیزی که به عنوان یک فضای تفریحی در محیط باز استفاده می گردد. تراس معمولاً برای خانه های ویلایی یا دو تا سه طبقه کاربرد دارد.

تفاوت تراس و بالکن در خصوص دیگری نیز خلاصه می گردد؛ بالکن ها سکوهایی مرتفع هستند که به ضلع یک خانه یا ساختمان وصل شده اند. کلمه تراس از کلمه لاتین برای زمین گرفته شده است. به این ترتیب، این اصطلاح برای ساختاری کاربرد داشت که روی زمین ساخته می شد. در دوران مدرن نیز تراس برای مناطق باز یا عمومی در پشت بام ساختمان ها گسترش یافت. تراس همچنین از مصالحی مانند سنگ، کاشی یا چوب بنا می گردد. در بسیاری از مکان ها، به جای تراس از کلمه پاسیو نیز استفاده می نمایند که اشتباه است!

در مقایسه، کلمه بالکن در واقع از یک کلمه ایتالیایی به معنای پنجره عظیم گرفته شده است. یک بالکن مستقیماً در کنار یک ضلع ساختمان قرار داده می گردد. از آن جا که از سطح زمین ارتفاع دارد، معمولاً توسط نوعی دیوار یا نرده احاطه (جان پناه) می شوند.

حتی اگر ممکن است در یک شهر شلوغ زندگی کنید، اگر در بالکن خود هستید، می توانید از آن به عنوان یک فضای شخصی بهره ببرید. همچنین در بالکن از آفتاب و باد محافظت می شوید. تراس های امروزی می توانند اهداف مختلفی را ارائه دهند. به عنوان مثال، آن ها می توانند در باغ ها ساخته شوند. داشتن یک باغ زیبا در وسط شهری شلوغ می تواند بسیار باطراوت و شادی آور باشد. در یک تراس همچنین می توانید یک جکوزی یا حتی استخر نیز بسازید و از حضور در فضای بیرونی خود نهایت لذت را ببرید.

ضوابط طراحی معماری تراس و بالکن

در ضوابط طراحی معماری درباره تفاوت تراس و بالکن آمده است: بالکن مکانی مسقف و تراس مکانی غیرمسقف است. تراس جزء مشاعات ساختمان است، ولی بالکن بخشی از مساحت آپارتمان به حساب می آید. به هر روی، ضوابط طراحی معماری تراس و بالکن به توضیح زیر هستند:

 • احداث تراس در حیات خلوت (پاسیو) ممنوع است.
 • در گذرهای کمتر از 10 متر احداث بالکن ممنوع است.
 • ساختمان واقع شده در گذرها با عرض 10 تا 12 متر می توانند از طبقه دوم روی پیلوت 80 سانتی متر پیش آمدگی داشته باشند.
 • ساختمان واقع شده گذرها با عرض 12 تا 20 متر می توانند از طبقه دوم روی پیلوت 100 سانتی متر پیش آمدگی داشته باشند.
 • ساختمان واقع شده گذرها با عرض 20 متر می توانند از طبقه دوم روی پیلوت 120 سانتی متر پیش آمدگی داشته باشند.
 • حداقل فاصله بین کف پیاده رو خیابان تا زیر سقف پیش آمدگی 5/3 متر است.
 • پیش آمدگی روی پَخ دو گذر در محدوده سند مالکیت برابر است با حداکثر 1.5 متر عمود بر پخ (با رعایت 3.5 متر ارتفاع از کف پیاده رو) مجاز است .
 • بالکن ها و تراس های مسقف تا عرض 3 متر اگر سه طرف باز باشند، نصف مساحت آن جزء زیربنا و مازاد بر 3 متر به طور کامل جزء زیربنا در نظر گرفته می گردد.
 • اگر سه طرف بسته باشد، 2.3 مساحت آن جزء زیربنا حساب می گردد.
 • باران گیر جزء زیربنا محسوب نمی گردد.
 • پیش آمدگی مازاد بر 60 درصد طول تحت زاویه 45 درجه به صورت پَخ حداکثر تا دو متر مجاز است.

کلام آخر

یک تراس همواره یک فضای کاملاً باز و جادار است، در مقابل یک بالکن بسیار کوچک تر از یک تراس است. بالکن ها اغلب محصور هستند (سقف دارند) تراس ها همواره باز هستند، مگر اینکه باران گیر برای آن ها نصب گردد. در بالا تفاوت تراس و بالکن را بیان کردیم، حال به خوبی می دانید که هر کدام از این فضاها دقیقاً چه معنایی دارند و جهت چه کابردهایی مورد استفاده قرار می گیرند. به طور کلی، یک تراس یا بالکن جایی است که بین داخل و خارج از خانه ارتباط برقرار می نماید.

منبع: ویکی ساختمان

به "تفاوت تراس و بالکن چیست؟ کدام یک جز زیر بنا محسوب می شوند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تفاوت تراس و بالکن چیست؟ کدام یک جز زیر بنا محسوب می شوند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید