فراوری یک ابزار صنعتی بومی برای برطرف مشکل صنایع

به گزارش خانه انگلیسی، محققان ایرانی دستگاه کنترل کننده دیجیتال مغناطیسی را برای استفاده در جرثقیل ها طراحی نموده اند که این طرح نمونه برداری از طرح های خارجی نبوده و با توجه به عدم وجود قطعات مکانیکی عمر آن بسیار بیشتر از عمر نمونه های مکانیکی خارجی است.

فراوری یک ابزار صنعتی بومی برای برطرف مشکل صنایع

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خانه انگلیسی، جرثقیل ها یکی از واحدهای مهم صنعتی و فراوریی هستند و توجه به این بخش از نظر افزایش بهره وری و افزایش سرعت فراوری ضرورت دارد به طوریکه معینا هرگونه ابداع و نوآوری در این زمینه سبب تسهیل در انتقال و افزایش سرعت جابه جایی اشیا می گردد.

در حال حاضر جرثقیل ها توسط کنترلرهای مکانیکی کار می نمایند که احتیاج شدید به روغنکاری داشته و فرسوده می شوند، حتی تعداد حرکت بر روی آنها معین می گردد و تا صد هزار بار می توان از این کنترلر الکترومکانیکی استفاده کرد که این مشکل فنی سبب شده واحدهای صنعتی دچار مشکل شده و احتیاج شدیدی به این کنترل نماینده ها داشته باشند.

محققان ایرانی برای برطرف این مسائل، دستگاه کنترل نماینده دیجیتال مغناطیسی را ساخته اند، کنترل نماینده دیجیتال وظیفه تبدیل فرمان های دست راننده به سیگنال های الکتریکی را دارد که این سیگنال ها توسط تابلوی فرمان سبب حرکت جرثقیل در جهت و راستا مطلوب می گردد. در کابین یک جرثقیل معمولا از چندین کنترل نماینده مجزا به منظور اعمال هر حرکت استفاده می گردد. (حرکت بالا و پایین قلاب ـ حرکت چپ و راست پل ـ حرکت عقب و جلو بدنه ـ حرکت چرخشی)

نکته مهم در طراحی این کنترل نماینده این است که نمونه برداری از طرح های خارجی نبوده و دقیقا منطبق بر احتیاجهای یک جرثقیل ساخته شده است. همچنین با توجه به عدم وجود قطعات مکانیکی عمر آن بسیار بیشتر از عمر نمونه های مکانیکی خارجی است.

از طرفی قابلیت استفاده به صورت جامع برای تمام جرثقیل ها و هر تجهیز دارای دسته فرمان را دارد و تنها احتیاج به تغییر تنظیمات در کوتاه ترین مدت را دارد.

مهدی ترابیان اصفهانی و نوید سدری این طرح را ارائه داده اند.

انتهای پیغام/

منبع: خبرگزاری فارس

به "فراوری یک ابزار صنعتی بومی برای برطرف مشکل صنایع" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فراوری یک ابزار صنعتی بومی برای برطرف مشکل صنایع"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید