جزئیات اصلاح قوانین نظام بانکی

به گزارش خانه انگلیسی، خبرنگاران: مرکز پژوهش های مجلس در گزارشی در مورد اصلاح قوانین نظام بانکی به آنالیز ابعاد و نحوه مواجهه با طرح ها و لوایح پولی و بانکی پرداخته است.

جزئیات اصلاح قوانین نظام بانکی

به گزارش خانه انگلیسی به نقل ازایبِنا، مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، دفتر مطالعات مالی این مرکز در گزارشی با عنوان اصلاح قوانین نظام بانکی، آنالیز ابعاد و نحوه مواجهه با طرح ها و لوایح پولی و بانکی آورده است؛ با توجه به گذشت حدود 4 دهه از تصویب قوانین مادر در حوزه پولی و بانکی و وقوع تحولات جدی در حوزه دانش بانکداری و بانکداری مرکزی و دگرگونی رویه های بانکی و نظارت بانکی به دلیل ظهور فناوری های جدید، انباشت و تزاحم قوانین موردی تصویب شده و خلأها و مسائل عدیده در نظام بانکی کشور با منشأ قانونی، اصلاح قوانین پولی و بانکی یک ضرورت جدی و یکی از اجزای اصلی اصلاحات مالی مورد احتیاج کشور است.

گزارش مرکز پژوهش های مجلس با بیان اینکه اصلاح قوانین پولی و بانکی همیشه در مجلس مطرح بوده است، می افزاید؛ حداقل در دو دوره اخیر مجلس این موضوع با شدت بیشتری پیگیری شده است و درحال حاضر نتیجه این کوشش ها در قالب گزارش کمیسیون مالی تحت عنوان طرح بانکداری جمهوری اسلامی ایران به مجلس شورای اسلامی تقدیم شده است. به دلایل مختلف اعم از اختلاف نظر دستگاه های مختلف به ویژه بانک مرکزی و وزارت امور مالی و دارایی در بعضی از حوزه های مهم، لایحه جامعی توسط دولت درباره این موضوعات ارائه نشد. کما اینکه با وجود اقدامات اجرا شده از ابتدای دهه 1380 در بانک مرکزی و دولت، صرفاً یک لایحه برای اصلاح بعضی از فصول قوانین قبلی به مجلس ارائه شده است و به موضوعات مهمی مانند ساختار و نحوه اداره بانک مرکزی، استقلال بانک مرکزی از دولت و نحوه و گستردگی نظارت بر بانک ها پرداخته نشده است.

گزارش مرکز پژوهش های مجلس ضروری می داند که اصلاح قوانین حوزه پولی و بانکی کشور در فرصت 6 ماهه تا انتها مجلس دهم به عنوان اولویت اصلی مجلس شورای اسلامی بوده و طرح بانکداری جمهوری اسلامی ایران در اولویت آنالیز مجلس شورای اسلامی قرار گیرد. شایان ذکر است مرکز پژوهش های مجلس علی رغم بعضی انتقادها نسبت به گزارش کمیسیون مالی که در مرحله آنالیز نهایی مواد قابلیت اصلاح را دارد، درمجموع با توجه به اصلاحات اجرا شده در حوزه هایی نظیر بهبود استقلال، کارآمدی، اقتدار و پاسخگویی بانک مرکزی، نظارت بانکی، قواعد حکمرانی و مدیریت بانک ها، بعضی از مسائل شرعی بانکداری، مقابله با تخلفات بانکی، پیشگیری از تعارض منافع در نظام بانکی و...، با کلیات این طرح موافق بوده و تصویب آن را در این دوره مجلس شورای اسلامی ضروری می داند. این طرح در صورت تصویب می تواند ثمرات قابل توجهی در بهبود حکمرانی پولی و بانکی کشور داشته باشد.

متن کامل گزارش را می توانید از اینجا دریافت کنید.

دانلود فایلمنبع: اقتصادنیوز

به "جزئیات اصلاح قوانین نظام بانکی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات اصلاح قوانین نظام بانکی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید