خبرنگاران معاون وزیربهداشت: اختیارات ستادهای استانی مقابله با کرونا بیشتر گردد

به گزارش خانه انگلیسی، یزد - خبرنگاران - معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه شرایط شیوع ویروس کرونا در استان های مختلف تحت تاثیر عوامل متعددی واقع شده است، گفت: برای مدیریت هرچه بهتر شرایط و کاهش شیوع بیماری افزایش اختیارات ستادهای استانی مقابله با کرونا باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

خبرنگاران معاون وزیربهداشت: اختیارات ستادهای استانی مقابله با کرونا بیشتر گردد

به گزارش خانه انگلیسی، قاسم جان بابایی عصر سه شنبه در نشست آنالیز شرایط شیوع کرونا و ارائه خدمات به بیماران در استان یزد گفت: درخواست وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از دولت و وزارت کشور افزایش اختیارات ستادهای استانی مقابله با کرونا بوده و پیشنهاد این وزارتخانه به ستادهای استانی ایجاد قرارگاه رصد مستمر شرایط بیماری است تا با اطلاعات به روز برای مدیریت هرچه بهتر شرایط، متناسب با شرایط هر استان تصمیم گیری گردد.

وی ادامه داد: تا زمانی که ویروس با این قدرت و شدت در جامعه گردش می نماید، نمی توان انتظار کاهش چشمگیر در میزان مبتلایان را داشت اما اقدامات کنترلی بر اساس رصد مستمری که در هر استان صورت می گیرد و اعمال محدودیت های متناسب با شرایط هر استان می تواند به کاهش میزان ابتلا یاری کند.

جان بابایی در مورد مسائل تامین دستگاه های اکسیژن ساز برای مراکز درمانی نیز گفت: دولت در این زمینه اعتبارات خوبی را پیش بینی نموده و مشکل این بخش تعداد محدود شرکت های فعال در زمینه فراوری این دستگاه است که مقداری فرایند کار را کند نموده است.

وی همچنین مشخص تکلیف وظایف دستگاه های مختلف در ستاد کرونا برای مدیریت هرچه بهتر این بیماری را مورد تاکید قرار داد و گفت: هم اکنون وظایف بسیاری از دستگاه ها در این رابطه نامشخص است و بخش عمده کار بر دوش وزارت بهداشت و درمان قرار گرفته که باعث خستگی پرسنل حوزه های بهداشت و درمان شده است.

معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در مورد تغییر شرایط کادر شرکتی وزارت بهداشت و کاهش میزان اختلاف حقوق کارکنان این وزارتخانه نیز گفت: این تغییر احتیاجمند یاری نمایندگان مجلس است و در این زمینه وزارت بهداشت آمادگی دارد تا اطلاعات مورد احتیاج مجلس را برای تصمیم سازی در این زمینه ارائه کند تا به وسیله سازمان امور استخدامی و با یاری دولت مشکل نیروی های شرکتی رفع و انگیزه آنان برای ارائه خدمات بهتر در شرایط سخت کاری که با آن روبرو هستند، فراهم گردد.

جان بابایی ادامه داد: بخشی از حقوق کارکنان وزارت بهداشت (کارکنان شرکتی) به وسیله درآمدهای این وزارتخانه پرداخت می گردد که در صورت برداشته شدن بار اقتصادی آن از دوش این وزارتخانه، می توان درآمدهای حاصله را برای ارتقاء کیفیت خدمات و تامین تجهیزات مورد احتیاج هزینه کرد.

وی همچنین با تشریح شرایط استان یزد گفت: میزان شیوع بیماری و آمار مبتلایان بستری شده به کرونا در استان یزد به نسبت جمعیت از متوسط کشور بیشتر است اما آمار مرگ و میر این استان کمتر از متوسط کشور است که مبین خدمات مناسب درمانی در این استان است.

جان بابایی که دیروز و امروز از مراکز درمانی و بیمارستان های چند شهرستان استان یزد بازدید نموده، توضیح داد: در زمینه تامین تجهیزات مورد احتیاج، تخت، دستگاه ونتیلاتور و سایر تجهیزات پزشکی برای مراکز درمانی یزد اقدامات لازم از سوی وزارتخانه انجام می گردد و در چند روز آینده بخشی از احتیاجهای مراکز درمانی استان تامین خواهد شد.

وی همچنین از افزایش 10.9 درصدی تخت های بیمارستانی و افزایش 50 درصدی تخت های ویژه در مرکز درمانی استان یزد خبرداد و یادآور شد: با توجه به اینکه آمار قابل توجهی از اتباع بیگانه در استان یزد حضور دارند، ردیف بودجه خاصی برای تامین هزینه های درمانی آنان باید در نظر گرفته گردد تا بار اقتصادی آن بر مراکز درمانی تحمیل نگردد.

معاون وزارت بهداشت همچنین رصد شرایط سلامت کارگران در استان یزد را مورد تاکید قرار داد و از معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد خواست تا امکانات مورد احتیاج برای اجرای این طرح را به وزارتخانه اعلام نمایند.

جان بابایی در پاسخ به نماینده شهرستان های تفت و میبد در مورد سهم نامتناسب استان یزد از محل یک میلیارد یورو اعتبار اختصاص یافته به این بخش گفت: از این اعتبار یک سوم آن تا کنون جذب شده که با جذب دو سوم باقی مانده کسری سهم استان یزد جبران می گردد.

در این نشست استاندار، نمایندگان استان یزد در مجلس شورای اسلامی و مسئولان دانشگاه علوم پزشکی این استان شرایط ابتلا به بیماری کرونا و خدمات ارائه شده به بیماران را تشریح کردند.

استان یزد در رتبه اول بیشترین میزان شیوع کرونا طی دو ماه اخیر در کشور قرار گرفته و مهمترین علت آن دورهمی های خانوادگی و ابتلاء خانه به خانه عنوان شده است.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران معاون وزیربهداشت: اختیارات ستادهای استانی مقابله با کرونا بیشتر گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران معاون وزیربهداشت: اختیارات ستادهای استانی مقابله با کرونا بیشتر گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید