محقق ایرانی سیستم پیش بینی زلزله ابداع کرد

به گزارش خانه انگلیسی، یک محقق ایرانی و همکارانش در دانشگاه استنفورد با یاری هوش مصنوعی سیستمی برای پیش بینی زلزله ابداع کرد.

محقق ایرانی سیستم پیش بینی زلزله ابداع کرد

به گزارش خبرگزاریاقتصاد ایران به نقل از اینترستینگ انجینرینگ، گروهی از محققان دانشگاه استنفورد به رهبری مصطفی موسوی با استفاده از هوش مصنوعی روشی برای ارتقای قابلیت خوانش امواج ارتعاشی زمین ابداع نموده اند و به عبارت دیگر درک انسان از چگونگی آغاز ارتعاشات و حتی چگونگی انتها یافتن آنها را بهبود می دهند.

در گزارشی که در نشریه نیچر کامونیکیشنز منتشر شده، جزئیات روشی شرح داده شده که همزمان با دریافت سروصدای مربوط به لرزه ها، به طور اتوماتیک زلزله را ردیابی می نماید.

موسوی و همکارانش با استفاده از هوش مصنوعی روی میلیون ها تغییر ریز و نامحسوس در پوسته زمین تمرکز کردند. آنها امیدوارند با استفاده از این حرکات کوچک علائم هشدار دهنده درباره وقوع زلزله های عظیم را رمز گشایی نمایند.

گرگوری بروزا یکی از مؤلفان این پژوهش می گوید: با بهبود توانایی مان در ردیابی و مکان یابی این زلزله های کوچک می توان به چشم انداز واضح تری از تعامل لرزه ها در طول گسل ها، آغاز و توقف آنها دست یافت.

این محققان چند سیستم یادگیری ماشینی برای ردیابی زلزله توسعه داده اند که یکی از آنها CRED نام دارد و در سال 2019 میلادی ساخته شده است. این سیستم با الهام از الگوریتم های دستیارهای صوتی توسعه یافته که با صوت فعال می شوند.

در پژوهش جدید، تازه ترین نسخه این سیستم شرح داده شده است. این مدل می تواند لرزه های بسیار کوچک با سیگنال های ضعیف را ردیابی کند که معمولاً در روش های فعلی نادیده گرفته می شوند. این سیستم جدید مبدل زلزله (Earthquake Transformer) نامیده شده و با استفاده از مکانیسم توجه مقدار زیادی از داده ها را پردازش و مهم ترین عناصر آنها را استفاده می نماید.

پژوهشگران با یاری اطلاعاتی شامل یک میلیون لرزه نگاری دستی ثبت شده در دو دهه اخیر در سطح دنیا (به استثنای ژاپن) به این سیستم آموزش دادند. در مرحله بعد آنها از اطلاعاتی که طی 5 هفته مداوم در زمان زلزله 6.6 ریشتری توتوری در ژاپن ثبت شده بود، برای تست سیستم استفاده کردند.

این سیستم در طول آزمایش، 21 هزار و 92 رویداد را شناسایی و مکان یابی کرد که بیش از دو و نیم برابر تعداد زمین لرزه هایی است که با دستگاه های دستی شناسایی شده است. محققان ژاپنی در اصل برای مطالعه این زلزله از اطلاعات 57 ایستگاه استفاده کردند، حال آنکه در سیستم جدید فقط از اطلاعات 18 ایستگاه استفاده شد.

به گفته بروزا، هم اکنون می توان از این سیستم برای شناسایی زمین لرزه ها در زمان واقعی و به صورت زنده استفاده کرد.

منبع: اقتصاد ایران

به "محقق ایرانی سیستم پیش بینی زلزله ابداع کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محقق ایرانی سیستم پیش بینی زلزله ابداع کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید