برگزاری نخستین جلسه شورای آینده نگری فرهنگستان علوم در دوره تازه

به گزارش خانه انگلیسی، خبرگزاری خبرنگاران- نخستین جلسه شورای آینده نگری فرهنگستان علوم در دوره نو به ریاست رییس فرهنگستان علوم برگزار گردید.

برگزاری نخستین جلسه شورای آینده نگری فرهنگستان علوم در دوره تازه

به گزارش خبرگزاری خانه انگلیسی به نقل از روابط عمومی فرهنگستان علوم، نخستین جلسه شورای آینده نگری فرهنگستان علوم در دوره نو به ریاست آقای دکتر داوری اردکانی و با حضور آقایان دکتر صالحی معاون پژوهشی و قائم مقام رئیس، دکتر مضطرزاده دبیر شورای آینده نگری، دکتر محقق داماد، دکتر احمدی، دکتر نیکبخت بروجنی، دکتر مر، نمایندگان گروه های علمی، دکتر بهرامی، دکتر مکنون و تعدادی از مدیران فرهنگستان به صورت حضوری و مجازی برگزار گردید.

در ابتدای جلسه و پس از تلاوت آیاتی از کلام وحی، آقای دکتر داوری اردکانی ضمن خوشامدگویی و تشکر از اعضای حاضر در جلسه، بر لزوم برنامه ریزی آینده به وسیله فرهنگستان علوم تأکید کرد.

در ادامه آقای دکتر مضطرزاده گزارش مبسوطی از اهداف، توضیح وظایف، اقدامات اجرا شده و اقدامات در دست اجرای دبیرخانه شورای آینده نگری، روش های مرسوم آینده نگاری در کشور های پیشرفته ارائه کردند. ایشان تصریح کردند که برای آینده نگاری احتیاج به آمار ها و گزارش های صحیح و قابل استناد از شرایط کنونی علم و فناوری داریم.

ایشان در ادامه پیشنهاد های دبیر خانه شورا در مورد تصمیم گیری درباره اولویت ها و گستره آینده نگری در فرهنگستان را جهت بحث و گفتگو اعضا توضیح دادند.

آقای دکتر داوری ضمن اشاره به مطلب مطرح شده به وسیله ایشان در جلسات گذشته روز جهانی آینده مبنی بر اینکه ما آینده خودمان هستیم توضیحاتی در مورد برنامه ریزی و لزوم آینده نگری ارایه فرمودند و تأکید کردند که برای آینده نگری از شناخت شرایط موجود آغاز کنیم.

آقایان دکتر صالحی و دکتر محقق نیز با تأیید این موضوع، فرمودند با توجه به وظیفه راهیابی فرهنگستان، بر معین شرایط علم کشور در حال با استفاده از همه روش های پیشنهادی دبیرخانه شورا تأکید کردند.

در ادامه آقای دکتر بهرامی با اشاره به نقش فرهنگستان و عجین بودن علم و فناوری، پیشنهاد انتشار بیانیه به وسیله شورا را ارایه فرمودند. آقای دکتر مکنون نیز با اشاره به مقطع تاریخی کنونی بر لزوم پیوند نظام تصمیم گیری و نظام دانایی در این خصوص اشاره کردند.

پس از طرح موضوع به وسیله سایر اساتید و بحث و گفتگو مقرر شد شناسایی وضع موجود علم و فناوری در ایران، آسیب شناسی، آنالیز و تحلیل گردد.

در ادامه پس از پیشنهاد آقای دکتر مضطرزاده، عضویت حقیقی آقایان دکتر بهرامی، دکتر مکنون و دکتر منوچهری در شورای آینده نگری مورد تصویب نهاده شد.

بعلاوه مقرر شد شورای آینده نگری فرهنگستان در صورت لزوم به صورت ماهانه تشکیل گردد.

منبع: خبرگزاری آریا

به "برگزاری نخستین جلسه شورای آینده نگری فرهنگستان علوم در دوره تازه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برگزاری نخستین جلسه شورای آینده نگری فرهنگستان علوم در دوره تازه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید