خبرنگاران کمک کرونا به درک مصائب محیط زیست

به گزارش خانه انگلیسی، زنجان - خبرنگاران - کرونا به انسان در عصر طلایی پیشرفت هایش در حوزه پزشکی یادآوری کرد که هنوز به شدت آسیب پذیر است آن طور که به معنای واقعی کلمه مستاصل شود و البته چنانکه برخی پیش بینی می کنند، اثرات رکود شدید اقتصادی هنوز مانده تا اثرات مخرب خود را بر جوامع مختلف نشان دهد.

خبرنگاران کمک کرونا به درک مصائب محیط زیست

از دیگر سو درک ناتوانی در مهار بیماری کرونا در عین توانمندی های بزرگ کنترلی و پزشکی که بشر هیچ گاه پیش از این به آنها دسترسی نداشته، احتمالا خواهد توانست انسان خردمند را متوجه موقعیت های خطیر دیگری در آینده بکند؛ موقعیت هایی که عین روزگار آلودگی با ویروس کرونا و این روزهای سخت، نوع انسان را همزمان غافلگیر و مستاصل کند.

هشدارهای هر سال پرصداتر دوستداران محیط زیست در مورد صدمات جبران ناپذیری که فعالیت های سوداگرانه و اقتصادی دولت و ملت ها بر پیکر نحیف محیط زیست وارد کرده اند، بعد از کرونا شاید جدی تر گرفته شود. چه تضمینی وجود دارد که روزگار غافلگیری و استیصال بعدی، ناشی از تبعات ویرانی محیط زیست و برداشت بی حساب و بی جایگزین منابع طبیعی نباشد؟ حالا و بعد از کرونا، مثلا باور تلخ و شور شدن ناگهانی همه آب ها، باور رشد تصاعدی و غیرقابل مهار (و پیش بینی نشده) عوارض گرمایش زمین و تولید گازهای گلخانه ای و از آن جمله آب شدن یخچال ها و کم یاب شدن هوای پاک و باور احتمال فروریختن همه پایه های خوش خیالی در قبال تولید و رها کردن بی محابای انواع مصنوعات پلاستیکی در دل طبیعت آسان تر نیست و آسان تر نخواهد شد؟

واقعیتی که عموماً نادیده گرفته می شود، وسعت خیره کننده خسارت هایی است که به خصوص طی 2 قرن گذشته از سوی انسان بر زمین روا داشته شده با این سراب که هر چه شود، انسان مدرن توانایی کنترل فوری آن را خواهد داشت. گزارش صندوق جهانی طبیعت (WWF) از شرایط محیط زیست جهان در انتها 2018 اعلام کرده بود از سال 1970 (50 سال پیش تر) تا به امروز بطور متوسط 60درصد از جمعیت پستانداران، پرندگان، ماهیان، خزندگان و دوزیستان از بین رفته و 20 درصد از جنگل های آمازون طی این مدت ناپدید شده است. طبیعت در سطح جهان سالانه خدماتی به ارزش 125 تریلیون دلار ارائه می دهد؛ با تامین هوای تازه، آب سالم، مواد غذایی، انرژی و دارو.

انسانِ بعد از کرونا باید باهوش تر و نگران تر شود و این برکتی است که شاید ویروس کرونا با خود آورده باشد؛ این هوش و نگرانی امکان دیدن بسیاری از مخاطرات آینده را فراهم می کند. لازمه این مهم، اعتراف صادقانه به غافلگیری و استیصال این روزهاست و توجه به این که مطلقاً هیچ تضمینی برای تکرار نشدن غافلگیری و استیصال وجود ندارد.

شاید خبرگانی همت کنند و از اخلاق روزگار آلودگی و غافلگیری و استیصال بگویند و بنویسند. این آن چیزی است که شاید در انتها کرونا انسان خردمند سر خود را بالا بگیرد و با صدای بلند بگوید: این درسی است که من گرفتم؛ به بهایی بسیار سنگین.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران کمک کرونا به درک مصائب محیط زیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران کمک کرونا به درک مصائب محیط زیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید