خسرو معتضد تاریخ بیماری های همه گیر حیات بشریت را روایت می نماید

به گزارش خانه انگلیسی، تهران (پانا) - کارگردان و تهیه کننده مجموعه مستند مارستان گفت در این مستند تاریخچه بیماری های همه گیر از زمان خسرو پرویز تا به امروز از زبان خسرو معتضد روایت می گردد

خسرو معتضد تاریخ بیماری های همه گیر حیات بشریت را روایت می نماید

به گزارش روابط عمومی شبکه مستند، مجموعه مستند مارستان فراوری نو شبکه مستند به کارگردانی و تهیه نمایندگی علیرضا محمدی است که دوشنبه و چهارشنبه ساعت 19:30 از این شبکه پخش می گردد.

محمدی دراینباره گفت: فراگیری ویروس کرونا بهانه ای شد تا تاریخچه بیماری های همه گیر در تاریخ زندگی انسان را آنالیز کنیم. اولین بیماری همه گیر که در تاریخ ثبت شده است، طاعون دوران شیرویه مربوط به زمان خسرو پرویز است و آخرین همه گیری نیز ویروس کرونا است که همه ما با آن آشنا هستیم. این بازه زمانی را در قالب 52 قسمت مستند روایت نموده ایم. به عبارت دیگر، در مجموعه مستند مارستان، بیماری های همه گیر در مقاطع مختلف تاریخی آنالیز شده است.

وی ادامه داد: در آنالیز اسناد تاریخی، ضمن توجه به شیوع بیماری های همه گیر شیوه برخورد با آنها و توسعه طب را نیز روایت نموده ایم. در حقیقت به این سوال پاسخ دادیم که پیشرفت طب چگونه توانسته انسان را برای مقابله با این بیماری های همه گیر مجهز کند.

کارگردان مجموعه مستند مارستان گفت: خسرو معتضد مورخ نام آشنای کشورمان که تسلط بسیار خوبی بر موضوعات تاریخی دارند، به عنوان راوی در این مجموعه مستند حضور داشته و تاریخ بیماری های همه گیر در طول حیات بشریت را برای مردم روایت می نمایند.

وی درباره شیوه روایت این مجموعه مستند نیز گفت: در ابتدای هر قسمت یک نریشن داریم که مقدمه ورود آقای معتضد به بحث است، سپس ایشان با استفاده از اسناد تاریخی موضوعات مختلف را مطرح نموده و همزمان با صحبت های ایشان تصویرگذاری داریم. از آنجا که دسترسی به تصاویر آرشیوی در چنین موضوعی بسیار کم است، با تکنیک موشن گرافی، بازسازی و تصویرسازی انجام دادیم؛ استفاده از این تصاویر مزیت ویژه این مستند است. علاوه بر این، هر قسمت از این مجموعه را به یکی از شهدای مدافع سلامت تقدیم نموده ایم.

محمدی اضافه کرد: مرور تاریخ در قالب این مستند می تواند تبدیل به انگیزه ای برای مردم گردد که بتوانند با این همه گیری مقابله نمایند و بدانند که این بیماری نیز بالاخره شکست خواهد خورد.

وی گفت: این مجموعه در 52 قسمت 27 دقیقه ای با مشارکت وزارت بهداشت و شبکه مستند سیما فراوری شده و دوشنبه، چهارشنبه از ساعت 19:30 پخش می گردد.

نویسنده و کارگردان این مجموعه مستند علیرضا محمدی است و دیگر عوامل آن عبارتند از مشاور پزشکی: دکتر علی وفایی سفتی، تحقیق و پژوهش: مه زاده فرشچیان ، فاطمه حسنا محمدی، تصویربردار: سید حسن موسوی، سید علی سید محسنی، نورپرداز: سید محمد موسوی فر، موشن گرافیک: آرمان قاسمی آذر، سید محسن موسوی قمی، امیررضا ساعی: حسام الدین شفیعی، عمادالدین شفیعی، احمد فکری، خوشنویسی،طراحی و گرافیک: فاطمه زهرا محمدی، طراح دکور:ایمان ترابی طهرانی، اجرای دکور: حمیدرضا یونسی، محمدرضا حیدری، رضا فضلعلی، موسیقی و صدا: رضا قاسمی آذر، گوینده: فریبا محمدی،عسل غروی، مجری طرح: متین دخت ساعی، با سپاس : دکتر کیانوش جهانپور.

منبع: خبرگزاری پانا

به "خسرو معتضد تاریخ بیماری های همه گیر حیات بشریت را روایت می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خسرو معتضد تاریخ بیماری های همه گیر حیات بشریت را روایت می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید