رفتار بحرینی ها در بازی اخیر ناشی از موفقیت سیاست خارجی ایران در منطقه است

به گزارش خانه انگلیسی، یک استاد دانشگاه با اشاره به توهین تیم فوتبال بحرین به سرود ملی ایران و حمایت تماشاچیان این کشور از این رفتار غیر اخلاقی گفت: نباید چندان به این مسائل به لحاظ عملی اهمیت و ارزش قائل شد، این رفتارها نشانه موفقیت سیاست خارجی ایران در منطقه است.

رفتار بحرینی ها در بازی اخیر ناشی از موفقیت سیاست خارجی ایران در منطقه است

احمد بخشایش اردستانی کننده دوره نهم مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خانه انگلیسی گفت: واقعیت این است که از زمان شاه که ایران ژاندارم منطقه بود و آمریکا نیز پشت ایران بود کشورهای عربی اقتدار و حاکمیت ایران در منطقه را قبول داشتند و به حضور و نفوذ ایران احترام می گذاشتند بعد از انقلاب با کنار رفتن حمایت آمریکا از ایران این کشورها به سمت مخالفت پیدا و پنهان با ایران حرکت کردند و ایران را از چشم آمریکا نگاه کردند اما ایران جبهه مقاومت را ایجاد کرد. به علاوه وقتی ایران در تمامی مناقشات منطقه ای و ملی اش از جمله جنگ تحمیلی سرافراز بیرون آمد، این دشمنی ها بیشتر شد.

وی ادامه داد: با شروع بهار عربی در شمال آفریقا و خاورمیانه تنش ها در منطقه افزایش یافت و این ها باعث شد تا جبهه مقاومت بیش از پیش تقویت شود. کشورهای عربی بر این تصور بودند که می توانند از نفوذ ایران در منطقه بکاهند اما بعد از سال ها نه تنها از این نفوذ کاسته نشد بلکه جایگاه و موقعیت ایران در منطقه بیشتر و محکم تر شد. ایران امروز در سوریه و عراق از نفوذ قابل توجهی برخوردار است.

این استاد دانشگاه با اشاره به توهین بازیکنان و تماشاچیان بحرینی در بازی اخیر با ایران اظهار کرد: اقدام تماشاچیان و بازیکنان بحرینی واقعا جای تاسف دارد اما من معتقدم این اقدام ناشی از ناتوانی این کشور در تامین خواست و منافع شان در مقابل ایران است و به نوعی نشانه محقق نشدن خواسته هایشان در سیاست های منطقه ای است. بحرین در سال های اخیر تلاش کرده با همراهی عربستان و حمایت از سیاست های این کشور در منطقه منافعی به دست آورد اما نه تنها منفعتی به دست نیاورد بلکه در این زمینه به لحاظ سیاسی و امنیتی و بین المللی بسیار مورد نکوهش و ضرر و زیان قرار گرفت.

وی ادامه داد: تمسخر و توهین آنها نسبت به ایران و تیم فوتبال ما از این نگاه که آنها نتوانسته اند به خواست های شان در منطقه دست یابند طبیعی است اما باید بدانند که این روند گذراست. آنها به همراه هم پیمانشان عربستان به زودی باید بپذیرند که با انصارالله در یمن که علیه آن جنگ افروزی کرده اند صلح کنند و آنها را به رسمیت بشناسند یا بیشتر مورد حملات موشک های یمنی ها قرار بگیرند.

بخشایشی با بیان این که این رفتارها حاکی از موفقیت سیاست خارجی ایران در منطقه است اضافه نمود: در چند سال گذشته ایران توانسته است بر خلاف دیدگاه بحرین و دیگر دوستان و هم پیمانان منطقه ای و فرامنطقه ای شان نفوذ و اقتدار خود را در منطقه حفظ کرده و گسترش دهد و این رفتارها ناشی از همین موفقیت است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "رفتار بحرینی ها در بازی اخیر ناشی از موفقیت سیاست خارجی ایران در منطقه است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رفتار بحرینی ها در بازی اخیر ناشی از موفقیت سیاست خارجی ایران در منطقه است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید