زالی: سناریوی خوزستان در هر شهری قابل تکرار است

به گزارش خانه انگلیسی، دکتر علیرضا زالی امروز سه شنبه، 30 اردیبهشت ماه در برنامه زنده تلویزیونی انتهای الوند درباره شرایط کرونا درتهران اظهار کرد: در تهران هنوز به افول نسبی پایدار نرسیده ایم و بخش عمده ای از ابتلا های جدید را داریم.

زالی: سناریوی خوزستان در هر شهری قابل تکرار است

وی ادامه داد: بنابراین به نظر می رسد که هنوز کانون های آلودگی در تهران وجود دارد و هنوز کسانی در معرض ابتلا هستند.

زالی تاکید نمود: اگرچه در 10 روز اخیر با افت مراجعات و بستری روبه رو بوده ایم و تعداد بیماران با شیب ملایم رو به تقلیل و کاهش است، با این حال نباید فریب بخوریم و احساس کنیم که بیماری در شهر تهران به سرانجام رسیده است، چرا که از اسفندماه تا به امروز شاهد فراز و فرود ها و نوسانات زیادی در شهر تهران روبه رو بودیم.

کرونا همچنان پابرجاست

به گزارش دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، وی اضافه کرد: اگرچه بردار عمومی بیماری رو به کاهش است، اما شرایط شنماینده تلقی می گردد و نباید منجر به این گردد که فکر کنیم در تهران کرونا به سرانجام رسیده است، بلکه کرونا همچنان پابرجاست و این رفتار و رعایت نکات بهداشتی از سوی ماست که منجر می گردد بر این ویروس مقابله کنیم.

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان شهر تهران درباره اینکه دلیل افت بیماری در تهران ضعیف شدن ویروس است یا کاهش ابتلا گفت: در تهران می توان درباره علت افت بیماری به دانش شهفرایندان تهرانی و تغییر رفتار بهداشتی مردم اشاره نمود.

وی ادامه داد: از هفته سوم اسفندماه در تهران متوجه شدیم که افراد پرخطر کمتر در معرض این ویروس قرار می گیرند بدین معنی که اگر خانواده ای فرد کهنسال دارد یا کسی که شرایط بیماری های زمینه را دارد کمتر در سطح شهر تردد نموده و در منزل مانده است.

ضرورت تداوم ایزولاسیون گروه های پرخطر

زالی یادآور شد: این موضوع باعث شد افرادی که در معرض خطر بیشتری چه از نظر ابتلا و چه از نظر فوت بودند ایزوله شوند و شرایط بهتری را ببینیم، بنابراین ایزولاسیون گروه های پرخطر به عنوان یک راهبرد همچنان باید ادامه داشته باشد.

زالی یادآور شد: در نظرسنجی که در اواسط اردیبهشت ماه انجام دادیم، 72 درصد تهرانیان به شستن دست ها به مدت 20 ثانیه اعتقاد داشتند و بدان عمل هم می کردند.

مردم از رعایت نکات بهداشتی خسته نشوند

زالی با ابراز نگرانی از عدم رعایت نکات بهداشتی توسط مردم اظهار کرد: تنها نگرانی که برای ما وجود دارد این است که در اپیدمی ها ممکن است مردم آرام آرام از رعایت نکات بهداشتی خسته شوند، بنابراین درخواست من از شهفرایندان تهرانی این است که همچنان نکات بهداشتی را رعایت نمایند چرا که قطعا دلیل کاهش بیمار در شهر تهران در روز های اخیر به دلیل رعایت ملاحظات بهداشتی بوده است.

چه راه هایی برای خداحافظی با کرونا وجود دارد؟

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره مدت زمان ادامه کرونا شرح داد: با کرونا به سه شکل می توان خداحافظی کرد؛ اولین راه این است که خود ویروس در طبیعت تضعیف گردد و قدرت بیماری زایی خود را از دست بدهد؛ این اتفاق برای اجداد کرونا مثل مرس و سارس رخ داده است، اما کرونا تا به امروز این رفتار بیولوژیک را از خود نشان نداده است و هنوز هم شاهد بیماری زایی آن در سراسر جهان هستیم.

وی اضافه کرد: با این حال گفته می گردد که با هربار عبور ویروس از میزبانی به میزبان دیگر طبیعتا ضعیف می گردد، اما عدد این رفت و آمد ها بالاست و شاید بین 35 تا 50 نفر باید این بیماری را بگیرند تا کمی از قدرت آن کاسته گردد.

زالی تاکید نمود: در علم ویروس شناسی اصطلاحی به نام سقط خود به خودی در طبیعت داریم، برخی ویروس ها پس از این که مدتی در طبیعت ماندند و شرایط زیست خود را پیدا نکردند آرام آرام از بین می فرایند که از آن جمله می توان به ویروس آنفولانزا H. 1 N. 1یا مرس اشاره نمود.

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان شهر یادآور شد: این اتفاق تا به امروز در خصوص کووید 19 یا سارس 2 رخ نداده است و هیچ گزارشی در جهان از این مسئله داده نشده است، البته خوشبختانه تا کنون گزارشی هم از تغییر جهش در ویروس داده نشده است.

وی درباره سایر سناریو ها برای سرانجام کرونا گفت: راه دوم از بین رفتن کرونا پیداشدن درمان قطعی برای آن است و راه سوم نیز واکسن است، در غیر اینصورت باید کرونا را همچنان مهمان جامعه بشری بدانیم.

برای دسترسی به واکسن کرونا به چه میزان زمان نیاز است؟

زالی در خصوص زمان کشف واکسن بیماری کرونا گفت: در طول دو هفته اخیر اخبار نویدبخشی در خصوص کشف واکسن این بیماری داده شده است، همکاران ما در شرکت های دانش بنیان، انستیتو پاستور، معاونت علمی فناوری رئیس جمهوری، ستاد اجرایی فرمان امام و ... در حال تلاشند تا واکسن این بیماری کشف گردد، اما فرایند ساخت واکسن در خصوص ویروسی نوپدید که ساختارش هنوز معلوم نیست زمانبر است.

وی ادامه داد: با این حال گزارش های خوبی از آکسفورد، فرانسه، ایالات متحده و ... می رسد. به صورت کلی برای کشف واکسن یک بیماری 18 ماه زمان ضروری است، اما پیشبینی من با توجه به سرعت بالای مراکز تحقیقاتی این است که این زمان باید کاهش پیدا کند.

آیا با یکبار ابتلا به ویروس کرونا نسبت به بیماری مصون می شویم؟

زالی این که آیا کسی که این بیماری را بگیرد از ابتلا مجدد به آن در امان است، یا خیر، گفت: گزارشات مختلفی وجود دارد، اما تا به امروز هیچ گزارش قطعی مبنی بر این که اگر کسی یکبار کرونا گرفت دیگر به این بیماری مبتلا نمی گردد وجود ندارد.

وی تاکید نمود: البته اگر در فردی که به کرونا مبتلا شده آنتی بادی g. به میزان کافی شکل بگیرد و بقا داشته باشد فرد نسبت به بیماری مصون می گردد.

آنالیز علل قرمز شدن شرایط کرونا در خوزستان

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در استان تهران در خصوص شرایط خوزستان و قرمز شدن آن گفت: این موضوع دو دلیل دارد؛ اول اینکه در خوزستان 5 آزمایشگاه تخصصی وجود دارد و حتی کسانی که به صورت خفیف مبتلا شده اند نیز شناسایی می شوند.

زالی ادامه داد: دوم این که بخش زیادی از فاصله گذاری مخدوش شد و شهر هایی که در خطر کمتری بودند با تغییر رفتار مدنی و اجتماعی خود در معرض بیماری قرار گرفتند.

سناریوی خوزستان ممکن است در هر شهری تکرار گردد

وی تاکید نمود: دقت داشته باشید که سناریوی خوزستان در هر شهری ممکن است تکرار گردد و نگرانی ها و هشدار های ما به همین دلیل است.

تغییر شیفت علائم کرونا از علائم تنفسی به گوارشی

او با اشاره به علائم جدید این بیماری گفت: در تهران شاهد شیفت علائم تنفسی به سمت علائم گوارشی بودیم. یعنی به غیر از تب، سرفه و درد عضلانی شاهد اسهال های گوارشی نیز هستیم. البته از دست دادن حس بویایی و چشایی نیز علامت جدید این بیماری است که در جهان گزارش شده است. به نظرم کرونا را باید بیماری هزار چهره بدانیم که علائم متعدد آن در کشور ما نیز گزارش شده است. از بروز سکته مغزی در جوانان تا مسائل قلبی، تنفسی و ... این ویروس بسیار عجیب و فریبنده است.

آیا کووید 19 ساخته بشر است؟

او در پاسخ به سوالی مبنی بر این که آیا محتمل است این ویروس ساخته بشر باشد یا خیر، گفت: برخی نکاتی که در این بیماری وجود دارد این ظن را تقویت می نماید که ساخته دست بشر باشد، برای مثال برخی وقت ها داروی ضد ابولا روی آن کار می نماید، برخی وقت ها پاسخ مثبتی به دارو های ضد ایدز می دهد و ... تقریبا چنین ویروسی را در آرشیو پزشکی سراغ نداریم. البته فرض غالب سازمان بهداشت جهانی این است که این ویروس یک ویروس طبیعی است که میزبان اصلی آن خفاش ها بودند و سپس به وسیله یک واسطه به انسان منتقل شده و انسان را مبتلا نموده است.

او در سرانجام با اشاره به زمان بازگشایی رستوران ها گفت: دوستان ما در وزارت بهداشت پروتکل بسیار خاصی را نوشتند که بعد از عیدفطر برای رستوران ها اجرا خواهد شد. البته باید با رعایت نکات بهداشتی باشد. سفر ها شروع شده است، اما توصیه ما به مردم این است که نکات بهداشتی را حتما رعایت نمایند. هر شرایط سفیدی شنماینده است و می تواند اتفاقات بدی رخ بدهد. البته باید بگویم که شرایط فعلی برای سفر رفتن مناسب نیست و شاید بهتر باشد سفر را به زمان دیگری موکول کنیم.

منبع: فرارو

به "زالی: سناریوی خوزستان در هر شهری قابل تکرار است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زالی: سناریوی خوزستان در هر شهری قابل تکرار است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید