سندروم آمبولی چربی؛ از علائم تا درمان

به گزارش خانه انگلیسی، آمبولی های چربی اغلب در اثر شکستگی های استخوانی، به خصوص شکستگی های استخوان های بلند ایجاد می شوند.

سندروم آمبولی چربی؛ از علائم تا درمان

به گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی خانه انگلیسی به نقل از المرسال، آمبولی چربی یک تکه چربی است که از جریان خون در نتیجه ثبات در رگ های خونی جلوگیری می کند و علت آن به ظهور توده های چربی برمی شود که پس از شکستگی در استخوان ایجاد می شود و به مدت طولانی در قسمت تحتانی بدن به ویژه استخوان لگن، ساق پا و ران توسعه می یابد.

علائم آمبولی چربی پس از ضربه و در مدت زمانی که ممکن است 12 تا 72 ساعت طول بکشد، ظاهر می شود و این علائم ممکن است در سراسر بدن توسعه یابد و علائم آن عبارتند از تنگی نفس، تنفس سریع و پی در پی، بی حالی، سردرگمی ذهنی، کما، بثورات نقطه دار، بثورات کوچک (محل آن روی سر، گردن و سینه است و ممکن است در اثر خونریزی زیر پوستی ایجاد شود)، کم خونی و تب.

علل آمبولی ریه

علت آمبولی چربی معین نیست، اما یک حدس اصلی وجود دارد که آن هم نظریه انسداد مکانیکی است. این نظریه زمانی مطرح می شود که استخوان های با مقدار بزرگ شکسته می شوند و منجر به نشت چربی از مغز استخوان شده، سلول های چربی را تشکیل می دهد و آن ها را به جریان خون منتقل می کند.

این چربی ممکن است لخته هایی ایجاد کند که جریان خون را مسدود می کند و این در ریه ها اتفاق می افتد و آمبولی ها باعث التهاب گسترده می شوند و این حالت ممکن است در استخوان هایی که کوچک تر از آن ها هستند نیز رخ دهد.

اما استخوان هایی که بزرگ تر از آن ها هستند، ممکن است حاوی چربی بیشتری باشند، اگرچه ممکن است نادر باشد، ممکن است باعث آسیب های فیزیکی دیگری از جمله لیپوساکشن و تعویض مفصل شود.

محققان بر این باورند که برخی از افراد بیشتر از سایرین، مستعد ابتلا به سندرم الکل جنینی هستند و عوامل خطر عبارتند از:

- سن فرد باید از بیست تا سی سال باشد.

- قرار گرفتن در معرض انواع شکستگی ها که در لگن و اندام تحتانی ظاهر می شوند.

- شکستگی بسته و شکستگی استخوان به پوست نفوذ نمی کند.

تشخیص سندرم آمبولی چربی

علیرغم وجود آمبولی چربی، با یک آزمایش نمی توان به تشخیص قطعی دست یافت. آزمایشات تصویربرداری ممکن است طبیعی به نظر برسند. پزشک ممکن است به تاریخچه پزشکی و معاینه فیزیکی تکیه کند، با در نظر گرفتن سابقه اخیر استخوان هایی که شکسته شده اند. معیار های دیگری مانند ضربه مغزی و دیسترس تنفسی وجود دارند.

در مورد معیار های ثانویه عبارت است از زردی، چربی خون، نارسایی کلیه، کم خونی، ضربان قلب سریع و زمانی که فرد حداقل از یکی از معیار های اصلی و حداقل 4 معیار جزئی رنج می برد، در این صورت تشخیص به این صورت آسان است.

پیشگیری از آمبولی چربی

درمان خاصی برای انسداد یا آمبولی چربی وجود ندارد، بنابراین باید از آن پیشگیری کرد که ممکن است به شما کمک کند تا مدت طولانی در بیمارستان نباشید یا دچار عوارض و مرگ نشوید، اما روش های پیشگیری عبارتند از:

- برای تشخیص زودرس آمبولی چربی، باید اکسیژن خون را زیر نظر داشته باشید تا علائم شدید ایجاد نشود.

- نیاز به درمان زود هنگام، برای شکستگی طولانی مدت استخوان.

- فردی که استخوان شکسته دارد باید مایعات مصرف کند.

- برای افرادی که ممکن است آمبولی چربی را تجربه کنند، متیل پردنیزولون مصرف کنید.

اما برخی بیماران ممکن است بهبود یابند و علائم آن بیماری را نشان ندهند، زیرا مراقبت های بهداشتی خوب منجر به بهبود نتیجه می شود، بنابراین زمانی که فرد دچار شکستگی شدید استخوان یا زمین خوردن می شود، باید به مقدار کافی درمان اورژانسی انجام دهد تا او این کار را انجام دهد. از آمبولی چربی رنج نمی برند.

بیشتر بخوانید

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "سندروم آمبولی چربی؛ از علائم تا درمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سندروم آمبولی چربی؛ از علائم تا درمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید