طراحی غشاء فیلتراسیون برای از بین بردن ویروس ها

به گزارش خانه انگلیسی، محققان با استفاده نوعی پروتئین اقدام به فراوری غشائی کردند که می توان از آن برای زدودن طیف گسترده ای از ویروس ها استفاده کرد. با این فناوری مهار ویروس های عامل بیماری های گوارشی موجود در آب قابل انجام است.

طراحی غشاء فیلتراسیون برای از بین بردن ویروس ها

به گزارش گروه فناوری خانه انگلیسی، محققان با استفاده نوعی پروتئین اقدام به فراوری غشائی کردند که می توان از آن برای زدودن طیف گسترده ای از ویروس ها استفاده کرد. با این فناوری مهار ویروس های عامل بیماری های گوارشی موجود در آب قابل انجام است.

ویروس ها می توانند نه تنها به وسیله قطرات یا آئروسل ها پخش شوند بلکه به وسیله آب نیز ویروس ها قادرند گسترش یابند. در حقیقت، بعضی از انواع پاتوژن های بالقوه خطرناک بیماری های دستگاه گوارش، از نوع ویروس هایی هستند که به وسیله آب منتقل می شوند.

در حال حاضر، این ویروس ها با استفاده از نانوفیلتراسیون یا اسمز معکوس از آب خارج می شوند، که این کار با هزینه زیاد و تأثیر منفی روی محیط زیست همراه است.

به تازگی یک تیم بین المللی از محققان به سرپرستی رافائل مزنگا، استاد مواد غذایی و مواد نرم در ETH زوریخ، غشای فیلتر آب جدیدی ایجاد نموده است که هم بسیار کارآمد بوده و هم سازگار با محیط زیست است. برای فراوری این غشاء، محققان از مواد اولیه طبیعی استفاده کردند.

این غشا فیلتراسیون با همان ساز و کاری کار می نماید که مزنگا و همکارانش از آن برای حذف فلزات سنگین یا گرانبها از آب استفاده کردند. آن ها با استفاده از پروتئین های آب پنیر دناتوره شده، غشایی را ایجاد می نمایند که به صورت رشته های ریز به نام فیبر های آمیلوئید است. در این پروژه، محققان این داربست فیبریل را با نانوذرات هیدروکسید آهن (Fe-O-HO) ترکیب کرد ند. ساخت این غشا به نسبت آسان است. برای فراوری فیبریل، پروتئین های آب پنیر حاصل از فرآوری شیر به اسید اضافه و تا 90 درجه سانتیگراد گرم می شوند. این امر باعث می گردد پروتئین ها گسترش یافته و به یکدیگر متصل شوند و فیبر تشکیل دهند.

این نانوذرات را می توان در همان ظرف واکنش مانند فیبر ها فراوری کرد. محققان با بالا بردن pH و افزودن نمک آهن، باعث تجزیه مخلوط به نانوذرات هیدروکسید آهن شده که به فیبر های آمیلوئید متصل می شوند. محققان این پروژه از سلولز به عنوان ساپورت غشا استفاده کردند.

این ترکیب الیاف آمیلوئید و نانوذرات هیدروکسید آهن، غشاء را به دامی بسیار موثر و کارآمد برای ویروس های مختلف موجود در آب تبدیل می نماید. اکسید آهن با بار مثبت به صورت الکترواستاتیکی ویروس های دارای بار منفی را جذب نموده و آن ها را غیرفعال می نماید. فیبریل های آمیلوئید به تنهایی قادر به انجام این کار نیستند، زیرا مانند ذرات ویروسی، آن ها در pH خنثی نیز بار منفی دارند. با این حال، فیبر ها ماتریس ایده آل برای نانوذرات اکسید آهن هستند.

با استفاده از این فناوری می توان ویروس های مختلف را با کارایی بالا از بین برد. این غشاء برای دامنه وسیعی از ویروس ها که به وسیله آب منتقل می شوند قابل استفاده است و با آن ها می توان گستره وسیعی از ویروس ها، از جمله آدنو ویروس های بدون پوشش (وانترو ویروس ها) را از بین برد، به ویژه ویروس هایی که باعث عفونت های خطرناک دستگاه گوارش گردد و هر ساله حدود نیم میلیون نفر در کشور های در حال توسعه را به کام مرگ می کشند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "طراحی غشاء فیلتراسیون برای از بین بردن ویروس ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طراحی غشاء فیلتراسیون برای از بین بردن ویروس ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید