فعالیت مهدکودک های زیر زمینی، مهد ها در آستانه ورشکستگی

به گزارش خانه انگلیسی، مهدکودک ها از جمله مشاغل متضرر شیوع ویروس کرونا بودند که با تعطیلیشان مسائل فراوانی برای آنها ایجاد شد.

فعالیت مهدکودک های زیر زمینی، مهد ها در آستانه ورشکستگی

به گزارش خبرنگار ، ویروس کرونا با آمدنش بسیاری از مشاغل را متضرر و کارفرمایان را خانه خراب کرد.

با شیوع کرونا، اولین مکانی که تعطیل شد مهد های کودک، مدارس و دانشگاه ها بودند و بسیاری از بچه ها، دانش آموزان و دانشجویان را خانه نشین کرد و پای دانش آموزان و دانشجویان را به کلاس های مجازی کشاند.

بعد از تعطیلی مدارس و دانشگاه ها، آموزش مجازی جایگزین کلاس های حضوری شد و مراکز آموزشی به دلیل برگزاری کلاس های مجازی شهریه های اخذ شده را عودت نکردند و به صورت مجازی فعالیت خود را ادامه دادند، اما این وسط سر مدیران مهد های کودک بی کلاه ماند، چراکه نه خبری از کلاس های مجازی و نه خبری از تسهیلات ویژه بود که در این بین اعلام شد شهریه مهدها نیز عودت داده گردد.

مهدهای کودک که ماهانه اجاره های سنگین ملک خود را پرداخت می نمایند و هر ماه پول آب، برق و گاز ملکشان را باید بپردازند، اما وقتی اعلام شد که باید تعطیل شوند کسی آن ها را ندید و فقط گفتند که شهریه های اخذ شده باید به خانواده ها بازگردانده شوند، اما کسی نگفت که پس مدیر فلان مهد کودک از کجا اجاره ملکش را پرداخت کند و از کجا هزینه های مهد کودکی را که برای فرزندان ما به راه انداخته، بپردازد.

مهدهای کودک در آستانه ورشستگی نه، ورشکسته هستند و انگار قرار هم نیست که مسئولان کاری برایشان انجام دهند، فقط با کوشش های بهزیستی و نامه نگاری های مختلف، مهدهای کودک جزء مشاغل متضرر از کرونا شناخته شدند و می توانند از تسهیلات کسب و کارهای آسیب دیده بهره مند شوند، اما هنوز خبری از پرداخت وام هایی که قولش را داده بودند، نیست. ماه ها می گذرد و صاحبان املاک، اجاره ملکشان را از مدیران مهدها می خواهند و بسیاری از این مالکان با مستأجران خود کنار نمی آیند.

آنقدر این مسائل بر سر مدیران مهدهای کودک زیاد شد و فشار اقتصادی بسیاری بر گردن این قشر کوچک جامعه وارد شد که در نهایت مدیران مهدهای کودک تهران برای رساندن حرف هایشان به گوش مسئولان در مقابل استانداری تهران تجمع کردند تا شاید کسی حرف ها و صدای اعتراضشان را بشنود، اما باز هم بی نتیجه ماند، تنها درخواست این مدیران آن بود که مهدهای کودک در خرداد ماه باز شوند.

حبیب الله مسعودی فرید معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور در گفت وگو با خبرنگار ، درباره آخرین شرایط بازگشایی مهد های کودک، اظهار کرد: نامه نگاری های مربوطه با وزارت بهداشت صورت گرفته و پروتکل هایی را که بعد از بازگشایی باید رعایت کنیم، اعلام کردیم.

وی با بیان اینکه هنوز جوابی از سوی وزارت بهداشت مبنی بر بازگشایی مهد های کودک دریافت نکردیم، اضافه کرد: به محض اینکه وزارت بهداشت و ستاد ملی مبارزه با کرونا اجازه بازگشایی دهد، ما دستورالعمل های لازم را به تمامی مهد های کودک در سراسر استان ها ارسال خواهیم کرد.

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور گفت: بازگشایی مهدهای کودک ریزه کاری های خاص خود را دارد، چراکه با تعدادی کودک طرف هستیم که رعایت نکات بهداشتی برای آن ها سخت است.

اما طی یک گفت وگو با مدیران مهدها، به آن ها گفتیم که به دلیل آن که شما با بچه ها طرف هستید و رعایت نکات بهداشتی در محیط مهد ممکن است برای بچه ها سخت باشد و رعایت ننمایند، مهدها باز نمی شوند، اما یکی از مدیران مهدهای کودک در گفت وگو با خبرنگار خانه انگلیسی گفت: مربیان مهدها سال ها تجربه آموزش به بچه ها را دارند و می دانند با هر رده سنی چگونه رفتار نمایند تا بچه ها آموزش لازم را دریافت و آن ها را اجرا نمایند، این در حالی است که مسئولان در شرایط فعلی مربیان را دست کم گرفتند و اجازه نمی دهند برای روحیه بچه ها هم که شده مهدهای کودک باز شوند. مدت هاست که بچه ها در خانه حبس شده اند و دلتنگ دوستان و مربیانشان هستند و قطعاً بازگشت بچه ها به مهدها بر روحیه شان تأثیر مثبت می گذارد.

از طرفی بسته بودن مهدهای کودک و باز بودن ادارات یک تناقضی را ایجاد نموده است، چراکه بسیاری از مادران شاغل برای نگهداری از فرزندانشان در مهدها با مسائلی روبرو شدند، یکی از مادران شاغل در گفت وگو با خبرنگار خانه انگلیسی اظهار کرد: وقتی ادارات باز شدند، ما نمی دانستیم فرزندانمان را به چه کسی بسپاریم؛ من خودم مادرم پیر است و مادر همسرم هم فوت شدند، مجبور بودم فرزندم را به خواهرم بسپارم که آن هم خالی از مشکل نبود، چراکه بالاخره خواهرم هم دغدغه های زندگی خود را دارد و نمی تواند از فرزند 2 ساله من نگهداری کند و بسیاری از همکاران من شرایطشان بدتر است.

به دنبال تعطیلی مهدهای کودک و باز بودن ادارات، مادران شاغلی که کسی را در خانواده نداشتند تا از فرزندانشان مراقبت نمایند، مجبور بودند فرزند خود را به هر مکانی بسپارند تا به کارهایشان برسند، اما همین مسئله نیز مسائل متعددی را ایجاد کرد و زمینه ایجاد مهدهای کودک غیرمجاز و زیرزمینی را به وجود آورد.

سعید بابایی مدیرکل دفتر امور بچه ها و نوجوانان سازمان بهزیستی کشور در گفت وگو با خبرنگار ، درباره فعالیت مهدهای کودک زیرزمینی، اظهار کرد: وقتی می گوییم مهدهای کودک زیرزمینی، منظور مهدهای کودک در زیرزمین نیست، بلکه مقصود مراکزی هستند که از نظر فضای فیزیکی و کادر استاندارد برای نگهداری از بچه ها آماده نشده اند و مجوز این کار را ندارند، اما در طول سال و به ویژه در روزهای کرونایی به گونه ای با جسارت بیشتری به کار خود مشغولند.

همچنین حبیب الله مسعودی فرید معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور در گفت وگو با خبرنگار خانه انگلیسی، گفت: طبق قانون و مصوبه هیئت وزیران، مرجع صدور مجوز مهدهای کودک فقط سازمان بهزیستی کشور است.

وی با بیان اینکه طبق مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی صدور مجوز مهدها و یا هر محلی که برای نگهداری از بچه ها آماده می گردد بر عهده بهزیستی است، گفت: مکان هایی که جهت برگزاری کلاس های نقاشی، بازی و ... برای کودک راه اندازی می شوند، اجازه نگهداری از بچه ها را ندارند و فقط بچه ها برای ساعاتی کوتاه می توانند در این مراکز باشند.

فرید با تأکید بر اینکه مکان هایی که برای راه اندازی کلاس های مختلف مجوز دریافت می نمایند، اجازه نگهداری از بچه ها را ندارند، اعلام کرد: خانواده ها به نهادهای نظارتی این تخلف ها را گزارش دهند و سازمان بهزیستی به وسیله مراجع حقوقی نیز این موضوع را پیگیری خواهد نمود.

فردی که نتوانسته برای راه اندازی مهد کودک مجوز لازم را اخذ و شرایط و استانداردهای مربوطه را از سوی سازمان بهزیستی کسب کند، پس صلاحیت نگهداری از فرزندان ما را ندارد، بنابراین اعتماد به این گونه مراکز ریسک بالایی دارد و ممکن است آسیب های جبران ناپذیری به نونهالان سرزمین مان برساند، هرچند مادران این بچه ها کمترین نقش را در این موضوع دارند، چراکه شرایط معیشتی فعلی کاری نموده که زنان هم مجبورند پابه پای شوهرانشان کار نمایند و فرزندان خود را به مهدهای کودک بسپارند.

حالا که مهدهای کودک رسمی، مجوزدار و مطمئن تعطیل هستند و سودجویان در محیطی که صلاحیت لازم و استانداردهای معین شده را ندارند، بچه هامان را پذیرش می نمایند، بهتر نیست ستاد ملی مبارزه با کرونا که دستور تعطیلی مهدها را داده فکر حسابی برای این موضوع کند؟

لازم به ذکر است، سازمان بهزیستی کشور تمام دستورالعمل ها و پروتکل های لازم برای بازگشایی مهدهای کودک را به ستاد ملی مبارزه با کرونا ابلاغ نموده است، اما باید توجه داشت که شرایط مدیران مهدهای کودک و مادران شاغل در شرایط بغرنجی است و باید سریعا فکری به حالشان گردد تا حداقل مهدهای کودک برای مادران شاغل با حداقل ظرفیت باز شوند که این تنها کمکی است که در شرایط فعلی می گردد در حق این قشر صورت گیرد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "فعالیت مهدکودک های زیر زمینی، مهد ها در آستانه ورشکستگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فعالیت مهدکودک های زیر زمینی، مهد ها در آستانه ورشکستگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید