قطب فراوری گوجه فرنگی کشور اسیر مسائل متعدد، کشاورزان حمایت شوند

خبرنگاران - گروه استان ها - رضا محمدی: شهرستان دیر در جنوب استان بوشهر به عنوان قطب فراوری گوجه فرنگی خارج از فصل کشور شناخته می گردد و سالانه کشاورزان متعددی در این منطقه به فراوری گوجه فرنگی مشغول می شوند.

قطب فراوری گوجه فرنگی کشور اسیر مسائل متعدد، کشاورزان حمایت شوند

یکی از نقاط مهم فراوری گوجه فرنگی بخش آبدان است که دارای جمعیتی حدود 10 هزار نفر است که بخش عظیمی از مردم این منطقه در زمینه کشاورزی و کاشت و فراوری گوجه فرنگی مشغول به فعالیت هستند.

در سال های اخیر فعالیت در حوزه فراوری گوجه فرنگی در منطقه آبدان سخت و سخت تر شده است و هر سال شاهد اضافه شدن مسئله ای جدیدی به مسائل سابق کشاورزان این منطقه هستیم که کماکان حل نشده اند.

کمبود آب یکی از مسائل قدیمی کشاورزان این منطقه است و جدیدا شور شدن آب هم به کمبود منابع ابی اضافه شده است و کشاورزان ناگذیر باید از آب پیرین کن برای ابیاری محصولات خود استفاده نمایند؛ البته اگر آبی باشد.

نبود بازار مناسب برای فروش محصول نیز مشکل جدیدی نیست و هر ساله در فصل برداشت محصول تکرار می گردد به گونه ای که در برخی موارد قیمت 200 تومانی برای هر کیلوگرم گوجه فرنگی رقم می خورد و این قیمت اصلا صرفه اقتصاد ندارد و برخی محصول خود را رها می نمایند.

بسیاری از کشاورزان برای فعالیت در این عرصه احتیاجمند دریافت تسهیلات ارزان قیمت برای خرید مایحتاج خود هستند که بایستی با همکاری بانک های عامل و تسهیل مسئولان در این زمینه اقدامات مناسبی انجام گردد.

لزوم توجه به احتیاجهای کشاورزان

یکی از کشاورزان بخش آبدان که سابقه 40سال در امر کشاورزی دارد در مصاحبه با خبرنگاران بیان داشت: در حالی که کشاورزان نقش مهمی در عرصه فراوری دارند، متاسفانه مسئولان حمایتی از کشاورز نمی نمایند.

مختار عارفی نیا یادآور شد: مسئولان به داد قشر کشاورز برسند؛ باتوجه به فصل کشاورزی مسئولان باید از همین الان به فکر کشاورز باشند چرا که کشاورزان مسائل فراوان دارند.

این کشاورز اضافه نمود: نبود وام کم بهره برای خرید آب شیرین کن یک معضل بزرگ برای کشاورزان این منطقه است.

خسارت کشاورزان جبران گردد

دیگر کشاورز آبدانی نیز گفت: متاسفانه در روز گذشته و بر اثر بارندگی و تگرگ محصولات کشاورزی ما آسیب دیده است و انتظار داریم مسئولان هرچه سریعتر به فکر باشند.

درویشی ادامه داد: متاسفانه در سال های گذشته مزرعه کشاورزان بر اثر سیل از بین رفت اما متاسفانه تاکنون هیچ مبلغی به کشاورزان حادثه دیده تعلق نگرفته و در عین حال مسئولان وعده می دهند و عمل نمی نمایند.

وی بیان نمود: متاسفانه با وجود مسائل سال گذشته برای کشاورزان و اعتراض کشاورزان هنوز مسائل رفع نشده است و مسئلان اهمیتی به کشاورزان این منطقه نمی دهند.

کشاورزان احتیاجمند حمایت

مدیر جهاد کشاورزی آبدان در مصاحبه با خبرنگاران گفت: براثر وزش باد و بارش تگرگ در دو روز گذشته متاسفانه خسارت جدی به کشاورزان بخش آبدان وارد شده است.

سید غلامرضا حسینی بیان داشت: بر اثر وزش باد و بارش تگرگ و باران در دو روز گذشته متاسفانه دو هزار و 300 هکتار از مزارع کشاورزی بخش آبدان خسارت جدی وارد شد که مبلغ 10 میلیارد ریال خسارت برآورد شده است.

حسینی از حمایت از کشاورزان اطلاع داد و اضافه نمود: پیش بینی می گردد سال جاری 35 تا 40 هزار تن گوجه فرنگی از مزارع گوجه فرنگی آبدان برداشت گردد.

تنها راه درآمد و امرار معاش بسیاری از مردم این منطقه کشاورزی و فراوری گوجه فرنگی است که مسئولان باید کوشش ویژه ای برای حمایت از این کشاورزان داشته باشند.

مسئولان جهاد کشاورزی استان بوشهر در شرایطی که کشاورزان آبدانی بیش از هر زمان دیگری به حمایت احتیاج دارند، می بایستی نگاه بهتری به کشاورزان این منطقه داشته باشند و در دیدار با کشاورزان مسائل آنها را ببینند.

منبع: خبرگزاری مهر

به "قطب فراوری گوجه فرنگی کشور اسیر مسائل متعدد، کشاورزان حمایت شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قطب فراوری گوجه فرنگی کشور اسیر مسائل متعدد، کشاورزان حمایت شوند"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید