هشدار برنده جایزه صلح نوبل نسبت به افزایش خشونت و قاچاق زنان در دوران کووید 19

به گزارش خانه انگلیسی، نادیا مراد، برنده جایزه صلح نوبل گفت، همه گیری کووید 19 قاچاق زنان و خشونت مبتنی بر جنسیت را افزایش داده و سلامت و امنیت زنان را در معرض خطر قرار می دهد.

هشدار برنده جایزه صلح نوبل نسبت به افزایش خشونت و قاچاق زنان در دوران کووید 19

به گزارش ایسنا به نقل از آسوشیتدپرس، این فعال 27 ساله که توسط نیروهای داعش در عراق به بردگی جنسی گرفته شده بود، اظهار کرد حکومت نظامی، قرنطینه و محدودیت های سفر وضع شده توسط دولت ها به منظور کاهش شیوع ویروس، عواقب ناخواسته ای برای زنان سراسر دنیا داشته است.

وی اعلام کرد: همه گیری به جای کاهش قاچاق انسان و خشونت مبتنی بر جنسیت، خطر استثمار و وحشی گری علیه آسیب پذیرترین افراد را افزایش داده است. بسیاری کشورها از هنگام شروع همه گیری شاهد افزایش گزارش های حاکی از خشونت خانگی بوده اند.

مراد گفت، تنش های خانگی در فضاهای زندگی محدود، تشدید شده اند و دستورات خانه نشینی در حال افزایش بیشتر قاچاق زیرزمینی انسان، دور از چشم نیروهای انتظامی است.

وی اضافه نمود: منابع اندکی که برای پیشگیری، نجات و بازپروری مشخص شده در حال کم شدن هستند. در نتیجه، سلامت و امنیت زنان در معرض خطر قرار گرفته است. برای بسیاری از زنان در حال حاضر دسترسی به حمایت روانی و مراقبت سلامتی سخت شده است.

نادیا مراد که عضوی از اقلیت ایزدی های عراق است، در میان هزاران زن و دختری بود که در سال 2014 توسط شبه نظامیان داعش به اسارت و بردگی جنسی گرفته شده بودند. مادر و شش برادر او به دست داعش در عراق کشته شدند. وی پس از فرار و پناه جستن در آلمان، به نمایندگی از زنان و دختران به فعالیت پرداخت و جایزه مشترک صلح نوبل را در سال 2018 دریافت کرد.

منبع: عصر ایران

به "هشدار برنده جایزه صلح نوبل نسبت به افزایش خشونت و قاچاق زنان در دوران کووید 19" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار برنده جایزه صلح نوبل نسبت به افزایش خشونت و قاچاق زنان در دوران کووید 19"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید