همتی: کسری بودجه دولت مدیریت می شود، رشد نقدینگی بهار 99 فاصله معناداری با سال های قبل ندارد

به گزارش خانه انگلیسی، با اشاره به نقد برخی کارشناسان نسبت به رشد بالای نقدینگی و پایه پولی در سه ماهه اول امسال نوشت: علیرغم کسری بودجه قابل توجه دولت، رشد 8.8 درصد پایه پولی در سه ماههٔ اول سال 99 چندان فاصله معناداری با رشد های فصلی سال های قبل ندارد.

همتی: کسری بودجه دولت مدیریت می شود، رشد نقدینگی بهار 99 فاصله معناداری با سال های قبل ندارد

به گزارش خانه انگلیسی، عبدالناصر همتی در صفحه اینستاگرامی خود نوشت: کارشناسان مالی در این روزها چند نکته را برجسته کرده اند که شایسته است توضیح لازم داده شود.

این کارشناسان، رشد نقدینگی سال 98 و سه ماههٔ اول 99 را بسیار زیاد می دانند. رشد پایه پولی سال گذشته بیش از متوسط 50 سال اقتصاد بوده است. اما علیرغم کسرى بودجه قابل توجه دولت، فاصله چندانى با آن متوسط نداشته است و رشد 8.8 درصد آن در سه ماههٔ اول سال 99 نیز، چندان فاصله معناداری با رشدهای فصلی سال های قبل ندارد.

البته رشد نقدینگی همواره یک پدیدهٔ ساختاری در اقتصادایران بوده است. نکته مهم این است که، حجم نقدینگى موجود و حتى، رشد کنونى آن، نمی تواند موجب آن تورم بالایی بشود که پیش بینی می کنند چراکه بخشی از همین نقدینگی موجود، برای تامین کسری بودجه استفاده خواهد شد. در واقع، فروش دارایی و انتشار اوراق دولت و تأمین مالی کسر بودجه از اوراق، به معنی استفاده از نقدینگی موجود اقتصاد است، بدون آنکه فشاری به پایه پولی وارد شود.

البته لازم است سیاست های احتیاطى کلان در بقیه بخش هاى اقتصاد کلان بادقت اعمال شود تا از انباشت ریسک های سیستماتیک جلوگیری شده و اقدامات ثبات ساز بانک مرکزى خنثی نشود. تا آنجایی که به مدیریت پولی و ارزی مربوط می شود، می توانم این اطمینان را بدهم که کسری بودجه دولت قطعاً بهتر از سال های قبل مدیریت می شود و راستا اعمال سیاست پولی نیز، به سمت نرخ سودی پیش می رود که دربازار بین بانکی و در دامنه دالان کف و سقف، که از فردا بین 13 و 22 درصد خواهد بود، توسط بانک مرکزی مدیریت می شود.

امیدوارم کارشناسان محترم با دقت و با مسئولیت شناسی لازم، با ارائه تحلیل علمی اقتصاد، بانک مرکزی را یاری کرده و از طرح مسائلی که ممکن است موجب سفته بازی و یا تحریک انتظارات بشود، دوری کنند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "همتی: کسری بودجه دولت مدیریت می شود، رشد نقدینگی بهار 99 فاصله معناداری با سال های قبل ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همتی: کسری بودجه دولت مدیریت می شود، رشد نقدینگی بهار 99 فاصله معناداری با سال های قبل ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید