واکنش ها به طرح ژاپن برای تخلیه آب نیروگاه هسته ای

به گزارش خانه انگلیسی، طرح ژاپن برای تخلیه آب های نیروگاه هسته ای فوکوشیما به اقیانوس با واکنش های متفاوت همسایگان این کشور و متحدانش روبرو شده است.

واکنش ها به طرح ژاپن برای تخلیه آب نیروگاه هسته ای

به گزارش گروه بین الملل خانه انگلیسی به نقل از ان اچ کی، آمریکا و همسایگان آسیایی ژاپن نسبت به طرح این کشور برای تخلیه آب های تصفیه شده نیروگاه هسته ای آسیب دیده فوکوشیما دای ایچی به اقیانوس واکنش های مختلفی نشان داده اند.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا روز دوشنبه توییت کرد: ما از عملکرد شفاف ژاپن در تصمیم گیری برای تخلیه آب های تصفیه شده نیروگاه فوکوشیما دای ایچی تشکر می کنیم.

او گفت آمریکا مشتاق همکاری ادامه دار ژاپن با آژانس بین المللی انرژی اتمی است.

با این حال کره جنوبی شدیدا به این اقدام ژاپن اعتراض نموده است. رئیس اداره هماهنگی سیاست های دولت کره جنوبی، کو یون-چول، گفت دولت نگرانی های خود را با آژانس در میان خواهد گذاشت.

سخنگوی وزارت خارجه چین هم روز سه شنبه طی بیانیه ای گفت: این تصمیم بدون مشورت کامل با کشورهای همسایه و جامعه بین المللی گرفته شده و بسیار غیرمسئولانه است.

سخنگوی وزارت خارجه تایوان، جوآن او، گفت مقامات این منطقه این خبر را بسیار جدی تلقی می نمایند.

او افزود تا زمان آغاز رها سازی این آب ها که حدود دو سال دیگر خواهد بود، تایوان همچنان ژاپن را در جریان نگرانی های خود خواهد گذاشت.

رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی(IAEA) از تصمیم دولت ژاپن در خصوص ریختن پساب تصفیه شده که در نیروگاه برق هسته ای فوکوشیما دای ایچی نگهداری می گردد استقبال نموده است.

رافائل گروسی، مدیر کل این آژانس روز سه شنبه در یک پیغام ویدیویی این تصمیم را نقطه عطفی خواند که به هموار کردن جهت برای پیشرفت در از دور خارج کردن نیروگاه فوکوشیما دای ایچی یاری می نماید.

او گفت شیوه ای که ژاپن انتخاب نموده هم عملا امکان پذیر است و هم در راستای استاندارد بین المللی قرار گرفته است.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "واکنش ها به طرح ژاپن برای تخلیه آب نیروگاه هسته ای" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش ها به طرح ژاپن برای تخلیه آب نیروگاه هسته ای"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید