پذیرفتن افزایش سن با مثبت اندیشی

به گزارش خانه انگلیسی، خبرنگاران: مثبت اندیشی فواید بسیاری دارد که از میان آن می توان به کاهش استرس، بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن، کاهش خطرات بیماری های قلبی و... اشاره نمود. اما آیا می دانستید که مثبت اندیشی علاوه بر تمام این ها می تواند در افزایش طول عمر شما نیز مؤثر باشد؟ در این مطلب همراه ما باشید تا در رابطه با مثبت اندیشی به ویژه در سنین بالا و در طول افزایش سن افراد برایتان بگوییم و نتایج و مزایای آن را نیز آنالیز کنیم.

پذیرفتن افزایش سن با مثبت اندیشی

به طول عمر خود بیفزایید

به طور کلی می توان گفت که مطالعات نشان می دهند پذیرش پیری و افزایش سن، آن هم از راه مثبت آن چقدر می تواند در طول عمر افراد تأثیرگذار باشد. در سال 2019 مطالعاتی انجام شد که نشان می داد تفکر مثبت می تواند بین 11 تا 15 درصد عمر افراد را افزایش داده و به احتمال زیاد طول عمر بیش از 85 سال را نیز برایشان به دنبال داشته باشد. این موضوع می تواند در کنترل فاکتور هایی مثل سن، جنسیت، درآمد، افسردگی، شرایط بهداشتی و... نیز تأثیرات مثبت خود را داشته باشد.

به افزایش سن خود بیندیشید

تحقیقات نشان می دهد افرادی که در سنین جوانی به پیری خود چشم انداز مثبتی دارند می توانند به جای پشت سر گذاشتن دوره کهن سالی ترسناک و دردناک، لحظات شیرین تر و هم چنین طول عمر بیشتری را تجربه نمایند. دلیل این موضوع نیز آن است که شکل دادن به یک تفکر مثبت و امیدبخش در رابطه با پیری و کهن سالی، آن هم در زمانی که هنوز جوان هستید می تواند چشم اندازی مثبت و در نتیجه آینده روشن تر و البته شیرین تری را برای شما ایجاد نموده و تأثیر شگرفی در امید به زندگی تان از خود به جا بگذارد.

انعطاف پذیری خود را تقویت کنید

یافته ها حاکی از آن است که افزایش تفکر مثبت در رابطه با افزایش سن و پیری می تواند در افزایش و بهبود قدرت انعطاف پذیری فرد در طول زندگی نیز تأثیر بسیار زیادی بگذارد، به این صورت که او را در برابر بیماری ها مقاوم تر نموده و آغوشش را برای پذیرش سلامتی هر چه بیشتر باز می گذارد. افرادی که چشم انداز مثبت تری به آینده دارند و در واقع مثبت تر به زندگی نگاه می نمایند به احتمال بسیار بالا استرس کمتری را تجربه می نمایند و در نتیجه در معرض ابتلا به بیماری های مزمن و یا اختلالات کمتری قرار خواهند گرفت.

بصیرت را در افزایش سن خود ببینید

به طور کلی جامعه ما گرایش بیشتری به پذیرش و استقبال از جوانی و زیبایی دارد، این در صورتی است که پیر شدن و افزایش سن، خود دارای نشانه هایی است که در بسیاری از مواقع منفی تلقی می شوند، چیز هایی مانند بعضی از ممنوعیت های غذایی یا چیز هایی شبیه به آن. با این حال به همراه داشتن تجربیات در کنار رشد کامل ذهنی، چیزی است که غالباً در افراد مسن تر، بیشتر نمایان خواهند بود و می توان در این طیف سنی بینش والاتری را شاهد بود. به همین دلیل هم هست که افراد مسن تر عمق زندگی را بیشتر درک می نمایند و آن را در اولویت زندگی و تفکرات خود قرار می دهند.

در نتیجه همین مسئله است که افرادی با سن بالاتر می توانند با رعایت یک سبک زندگی ساده و البته سالم تر، انرژی و سلامتی خود را افزایش داده و از طول عمر بیشتر و باکیفیت تری بهره مند شوند. به همین دلیل هم هست که این مسئله را می توان یکی از جنبه های اصلی مثبت اندیشی در طول افزایش سن دانست.

سایر نشانه های افزایش سن سالم

علاوه بر تفکرات مثبت، عوامل دیگری نیز وجود دارند که با قرارگیری در شیوه و سبک زندگی افراد می توانند سال های بسیاری را به طول عمر آن ها بیفزایند که از میان آن ها می توان به ورزش منظم، حفظ وزن سالم، داشتن یک رژیم غذایی درست و مغذی، عدم مصرف الکل، عدم استعمال دخانیات و... اشاره نمود. آنالیز ها نشان می دهند که تمامی این عوامل در کنار هم می توانند افزایش طول عمر حدود 12 تا 14 سال را به دنبال داشته باشند.

با وجودی که مطالعات بسیاری با تمرکز بر روی طولانی تر شدن طول عمر انجام می گیرد، اما در مواقع کمتری پیش می آید که در رابطه با بهبود و یا افزایش کیفیت زندگی نیز صحبت گردد. از آن جایی که دنیای روانشناسی دائماً در حال آنالیز و کاوش است می توان با امید بیشتری در کنار افزایش طول عمر به دنبال رشد و بهبود افکار و احساسات مثبت نیز بود. تمامی این مسائل باعث می شوند که شادی و شادابی درون فرد نهادینه شده و از یک زندگی غنی تر و به مراتب رضایت بخش تری لذت ببرد.

چگونه افکار مثبت خود را رشد دهیم؟

روش هایی مانند مراقبه، یوگا و تمامی آیین های این چنینی می توانند مثبت اندیشی را در درون شما افزایش دهند. خوشبختانه امروزه امکانات بسیاری آن هم به صورت رایگان در دسترس شما قرار دارند که می توانند خیال شما را راحت تر نمایند. در اینجا بعضی از روش های مطلع سازی مثبت در زندگی روزمره را برایتان مطرح می کنیم:

 • یک دفترچه شکرگزاری تهیه کنید:

  مهم نیست که چه دفتری دارید و یا از چه روشی برای شکرگزاری خود استفاده می کنید. نوشتن مسائلی که در زندگی خود از بابت آن ها شکرگزار هستید می تواند به شما احساس آرامش بیشتری داده و در کاهش استرس نیز به شما یاری کند. احتمال این وجود دارد که هر باری که به سراغ این دفترچه می آیید به سراغ موضوع متفاوتی بروید، ولی مسئله ای که در این زمینه اهمیت می یابد آن است که شما بتوانید این روش را استمرار بخشید تا در نهایت با راحتی بیشتری از افکار منفی خود رهایی یابید.
 • موضوعات و حقایق مثبت را تکرار نمایید:

  وقتی اتفاقات و حقایق مثبت را دائماً تکرار نمایید می توانید با تمام وجودتان آن ها را باور کنید، برای مثال به زبان آوردن و تکرار کردن عباراتی مانند اینکه من هر روز احساس آرامش بیشتری می کنم و یا من می توانم هر کاری را که می خواهم انجام دهم و... مسئله مهم در رابطه با این عبارات آن است که آن ها را به واقعیت های بنیادی زندگی خود تبدیل کنید. تکرار این جملات و باور به آن ها باعث می گردد که به صورت ناخودمطلع آن ها را وارد زندگی تان کنید و از شر افکار منفی رهایی یابید.
 • مراقبه محبت آمیز را تمرین کنید:

  مطالعات نشان داده اند که مراقبه مهربانی می تواند باعث افزایش نگرش مثبت در افراد گردد. در شرح بیشتر این کار می توان گفت که شما باید تمرکز خود را بر روی موضوعات مشترک و البته مثبتی مانند همدلی و محبت حفظ کنید. این مسائل می توانند در تأکید و البته تکرار جملاتی مانند اطرافیانم من را خشنود می نمایند و یا اینکه شما احساس امنیت پیدا خواهید کرد برای خودتان و البته اطرافیانتان نمایان شوند. این کار یاری می نماید که بخش محبت و دلگرمی وجود شما تقویت شده و در نتیجه احساس مثبت بیشتری پیدا کنید.
 • با افراد مثبت اندیش وقت بگذرانید:

  همواره گفته می گردد که افکار و رفتار های شما مجموعه ای از رفتار ها و افکار اطرافیانتان خواهد بود؛ بنابراین بهتر است که سعی کنید در معاشرت های خود به دنبال افراد مثبت نگر باشید. در چنین مواقعی شما می توانید تمایل به احساس نشاط، خشنودی و دلگرمی را بیش از پیش در وجود خود احساس نموده و آن را با اطرافیانتان نیز به اشتراک بگذارید. وقتی در کنار دوستان و خانواده تان هستید به احساسات خود توجه کنید. اگر حس می کنید که در این زمان افکار و احساسات منفی شما را احاطه می نمایند وقت آن رسیده که تغییراتی در روابط خود ایجاد نموده و مرز هایی را برای خود معین نمایید.

منبع: verywellmind

منبع: برترین ها

به "پذیرفتن افزایش سن با مثبت اندیشی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پذیرفتن افزایش سن با مثبت اندیشی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید