پورتال وزارت ارتباطات برای روشندلان دسترس پذیر شد

به گزارش خانه انگلیسی، رییس مرکز فناوری اطلاعات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات از دسترس پذیر شدن پورتال وزارت ارتباطات برای روشندلان اطلاع داد و گفت: از این پس روشندلان و کم بینایان می توانند به راحتی با صفحه خوان های ویژه خود از خدمات این پورتال استفاده نمایند.

پورتال وزارت ارتباطات برای روشندلان دسترس پذیر شد

پیشرفت فناوری، زندگی در دنیای امروز را بسیار آسان تر نموده است. در سال های اخیر، فناوری های پیشرفته به منظور افزایش توانمندی های انسان و رفع کردن نواقص و کمبودهای انسانی به کار گرفته می گردد و در این میان فناوری های بسیاری ساخته شده که می تواند تجربه فعالیت عادی را برای نابینایان و کم بینایان فراهم آورد.

پیش از این، امیر ناظمی- رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران، در مورد نقش استفاده از فناوری های جدید در ایجاد دسترس پذیری اظهار نموده بود: وقتی از دسترس پذیری صحبت به میان می آید، بدین معناست که افراد با نیازمندی های خاص بتوانند از امکاناتی که به طور عمومی فراهم شده است، استفاده نمایند.

وی همچنین گفته بود: از این حیث، دسترس پذیری از دو جنبه حایز اهمیت است، یکی از منظر ارزشی و اخلاقی که جزو حقوق افراد به شمار می رود. جنبه دیگر که اغلب اوقات نادیده گرفته می گردد، این است که بر اساس مطالعات صورت گرفته، 70 درصد انسان ها در دوره ای از زندگی دچار نیازمندی های خاص می شوند. بنابراین، ایجاد دسترس پذیری در سایت های اینترنتی، نیازمند رعایت مجموعه ای از استانداردهاست. به همین منظور در سازمان فناوری اطلاعات ایران، مجموعه ای از این استاندارها که شامل 40 استاندارد است ترجمه شده و روی درگاه سازمان قرار گرفته و رعایت این استانداردها برای طراحی وب گاه های دستگاه های دولتی الزامی است.

در این راستا به نقل از وزارت ارتباطات وفناوری اطلاعات، سمیرا انصاری- رییس مرکز فناوری اطلاعات با بیان اینکه روشندلان هم مانند سایر شهروندان باید بتوانند از خدماتی که در بستر اینترنت ارائه می گردد، بهره مند شوند، گفت: بر اساس استانداردهایی که حوزه دسترس پذیری فضای مجازی برای ارائه نمایندگان سرویس های اینترنتی لحاظ نموده، تمامی پورتال ها را می توان به گونه ای طراحی کرد که برای روشندلان نیز قابل استفاده باشد.

وی با اشاره به وعده وزیر ارتباطات برای متناسب سازی پرتال وزارت ارتباطات در روز جهانی نابینایان، توضیح داد: از این پس، روشندلان و کم بینایان می توانند به راحتی با صفحه خوان های ویژه خود از خدمات این پایگاه استفاده نمایند.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین

به "پورتال وزارت ارتباطات برای روشندلان دسترس پذیر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پورتال وزارت ارتباطات برای روشندلان دسترس پذیر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید