چشم پرسپولیس به پول طرفداران، راه چاره بی حاصل برای دردهای قدیمی

به گزارش خانه انگلیسی، باشگاه پرسپولیس پس از چهار قهرمانی در لیگ برتر رسیدن به نایب قهرمانی در لیگ قهرمانان 2020 آسیا همچنان برای کسب جامی دیگر در فوتبال باشگاهی ایران کوشش می نماید.

چشم پرسپولیس به پول طرفداران، راه چاره بی حاصل برای دردهای قدیمی

سرخپوشان پایتخت در یک هشتم نهایی جام حذفی فوتبال باشگاهی کشور هم پیروز به پیروزی چهار بر یک مقابل شاهین بندر عامری شدند تا یکی از مدعیان جدی این جام نیز باشند.

پرسپولیس با وجود پیروزیت های فراوان خود با مسائل مالی دست و پنجه نرم می نماید. مسائلی که قرار بود با جذب کارگزار برند این باشگاه حل گردد اما به دلیل بدهی های فراوان بین المللی به بازیکنان و مربیان خارجی خود نظیر برانکو ایوانکوویچ و ماریو بودیمیر نتوانست مطالبات جاری خود به اعضای تیم را نیز پرداخت کند.

جعفر سمیعی مدیرعامل باشگاه پرسپولیس که نزدیک به هشت ماه از حضورش در این پست می گذرد حل مسائل مالی را یکی از دغدغه های خود توصیف کرد.

او زمانی وارد چارت مدیریتی باشگاه پرسپولیس شد که سرخ ها قرارداد با کارگزار را برای تبلیغات بسته بودند و سمیعی چاره ای جز تمکین از آن نداشت. با این حال او و معاون اجرایی اش ابراهیم شکوری صحبت های مستمری درباره حل این مسائل کردند تا طرفداران این تیم را امیدوار به سرانجام بحث بی پولی در باشگاه نمایند.

سمیعی در گام اول سراغ جذب اسپانسر رفت اما وقتی دید قراردادهای مربوط به این بخش نیز به طور کامل زیر نظر کارگزار برند نهاده شده است مجبور به دریافت قرض از یک شرکت تجاری شد تا بتواند بدهی فصل گذشته بازیکنان و مربیان تیم را پرداخت نموده و آنها با انگیزه ای بالا به فینال لیگ قهرمانان 2020 آسیا بفرایند.

سمیعی و شکوری فکر می کردند با این کار می توانند نخستین قهرمانی این تیم در آسیا را کسب نموده و طبیعتاً آن را در دوران مدیریتی خود ثبت نمایند اما شاگردان یحیی گل محمدی همچون سال 2018 نایب قهرمان شدند.

سمیعی دل خوش به دریافت پاداش نایب قهرمانی در آسیا بار دیگر سراغ دریافت قرض با اعضای جدید هیأت مدیره رفت اما AFC بر خلاف سال 2018 حاضر به پرداخت طلب این باشگاه که نزدیک به 2 میلیون و 800 هزار دلار است نشد؛ پولی که در سال 2018 نیز به دلیل تحریم های بانکی با تأخیر در اختیار باشگاه نهاده شد اما سرخ ها در دوران مدیریت ایرج عرب توانستند آن را به وسیله کیف و چمدان وارد تهران نمایند.

پرسپولیس همان زمان قصد داشت مطالبات برانکو را با همین پول های نقد بدهد که سرمربی وقت سرخپوشان از قبول آن خودداری کرد. در نهایت ایرج عرب در رفتاری عجیب تصمیم به عدم پرداخت این مبلغ در حساب بین المللی گرفته و سرخ ها را با مسائل فراوان مالی دیگر روبرو کرد.

بدهی برانکو باعث شد تا مهدی رسول پناه سرپرست جنجالی وقت باشگاه پرسپولیس بخش قابل توجهی از دریافتی خود از کارگزاری را به او اختصاص بدهد تا محرومیت سرخ ها در فیفا را سرانجام دهد. سمیعی نیز با حساب خالی باشگاه، سراغ قرض دریافت پول رفت تا بدهی های رسول پناه را پرداخت کند.

بدون شک مدیرعامل فعلی باشگاه پرسپولیس نشان داده است چندان از گذاشتن قرض روی دست این باشگاه خوشش نمی آید. او که حالا با پفراینده بدهی دیگری همچون گابریل کالدرون که مربوط به دوران مدیرعاملی عجیب و غریب محمدحسن انصاریفرد است روبرو شده است دوست ندارد شرایطی مشابه را برای جانشین خود در آینده رقم بزند.

سمیعی و شکوری در روزهای سرانجامی قرارداد این باشگاه با کارگزار برند، اقدام به اتخاذ تصمیمی دریافتد که چیزی جز برگشت به عقب در فرایند باشگاه داری سرخ ها نیست.

پرسپولیس با قرض 27 میلیارد تومانی خود تا به امروز تنها 35 درصد از قراردادهای بازیکنان و مربیان خود را پرداخت نموده و پولی هم برای پرداخت بدهی به کالدرون در اختیار ندارد.

ارائه شماره حساب به طرفداران بابت یاری به باشگاه در بیشتر باشگاه های مطرح جهان اتفاق می افتد. به طور مثال باشگاه بارسلونا در پروژه جذب زلاتان ابراهیموویچ برای طرفداران خود، کنسرت راه انداخت تا عواید حاصل از بلیت فروشی آن مراسم صرف جذب یکی از مهاجمان طراز اول جهان گردد.

فرایندی معین که طرفداران می دانستند به چه دلیل باید به باشگاه یاری نمایند اما در اطلاعیه باشگاه پرسپولیس برای جذب یاری های مالی طرفدار دلیلی ذکر نشده است.

به نظر می رسید اتمام قرارداد کارگزار برند باشگاه پرسپولیس باعث یاری به مدیران باشگاه برای حل بحران مالی این باشگاه گردد اما سمیعی، شکوری و هیأت مدیره باشگاه در نخستین اقدام خود تصمیم به درخواست پول از جیب طرفداران کردند؛ جیبی که در سال های اخیر نیز بارها توسط طرفداران پولدار پرسپولیس در ایران و امارات و قاره اروپا پر از ارز می شد تا آنها بتوانند بازیکنان و مربیانی همچون برانکو، شهریار مغانلو و … را به خدمت بگیرند.

منبع: خبرگزاری مهر

به "چشم پرسپولیس به پول طرفداران، راه چاره بی حاصل برای دردهای قدیمی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چشم پرسپولیس به پول طرفداران، راه چاره بی حاصل برای دردهای قدیمی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید