چند روش ساده و کاربردی برای تمیز کردن کاغذ دیواری منزل

به گزارش خانه انگلیسی، حتی پاکیزه ترین افراد هم ممکن است تمیز کردن کاغذ دیواری ها را فراموش نمایند. نادیده گرفتن آسان است، اما مسئله این است که ما معمولاً در خصوص آن فکر نمی کنیم تا بهار سال بعد، یا وقتی متوجه کثیفی دیوار ها می شویم که یک کودک اثر هنری اولین بوم خود را روی دیوار های خانه پیاده سازی نموده است.

چند روش ساده و کاربردی برای تمیز کردن کاغذ دیواری منزل

گرد و غبار ها روی کاغذ دیوار ها می نشینند. بیشتر کاغذ دیواری ها را با دستمال خشک گاه به گاه می توان تمیز کرد. بسته به شرایط و جنس کاغذ دیواری ها، پاک کردن آن ممکن است احتیاج به لکه زدایی و یا تنها پاک کردن گرد و غبار داشته باشد. خوشبختانه، این کار غیرممکن نیست. با داشتن مواد مناسب و روش صحیح می توانید دیواره های خود را به حالت اولیه خود باز گردانید.

چند گام برای تمیز کردن کاغذ دیواری

1. جنس کاغذ دیواری خود را معین کنید

دریابید که چه نوع کاغذ دیواری روی دیوار های خود دارید. تمیز کردن کاغذ دیواری وینیلی کار دشواری نیست. کاغذ دیواری پارچه ای با روکش یا یک پوشش اکریلیک یا وینیل پوشانده شده اند که به راحتی قابل شستشو هستند. کاغذ دیواری ساده نباید خیس گردد. در صورت امکان، باید قسمت مورد نظر را تمیز کنید.

می توانید کاغذ دیواری وینیل را به سادگی تمیز کنید، فقط تمیز کردن شما نباید باعث ایجاد ساییدگی روی آن گردد. برای مثال نباید از یک اسفنج خشن برای اینکار بهره ببرید.

دیوار هایی را که پوشش محافظی ندارند با اسفنج خشک تمیز کنید. یک اسفنج خشک که فاقد رطوبت است، به آرامی با یاری آن می توانید آلودگی روی کاغذ دیواری را پاک کنید.

نحوه تمیز کردن کاغذ دیواری کاملا بستگی به نوع کاغذ دیواری شما دارد. تمیز کردن نمونه های نیمه براق و براق بسیار آسان است، اما باید از ایجاد ساییدگی روی کاغذ دیواری ها خودداری کنید. برای اینکارمی توانید بیشتر کاغذ های دیواری مدرن را با یک اسفنج مرطوب و چند منظوره تمیز کنید. کافی است مطمئن شوید که اسفنج شما بیش از حد مرطوب نباشد.

2. تمیز کردن کاغذ دیواری

اندازه کمی مایع ظرفشویی، حدود دو قاشق غذا خوری، با آب گرم در یک سطل مخلوط کنید. برای جلوگیری از رنگی شدن کاغذ دیواری با مواد شوینده رنگی از مواد شوینده مناسب بهره ببرید. یک پارچه یا اسفنج نرم را در محلول تمیز کردن فرو کنید. آب اضافی پارچه یا اسفنج را درون سطل بریزید. محلول تمیز کننده را در ابتدا در قسمت کوچک آزمایش کنید. سپس اگر به کاغذ دیواری آسیب نرساند، فرایند تمیز کردن را آغاز کنید. تمیز کردن سطح کاغذ دیواری را از بالا به پایین آغاز کنید. در جهت دورانی و عمودی تمیز کنید.

از مایع ظرفشویی زیاد استفاده نکنید. استفاده از اندازه زیادی مایع باعث می گردد خاک به دیوار ها چسبیده گردد.

اصلا احتیاجی به استفاده از دستمال های مخصوص شستشو نیست، زیرا آن ها معمولاً برای کاغذ دیواری بسیار زبر هستند و مناسب نمی باشند.

در ابتدا محلول پاک کننده را در بخش پنهان و کوچکی از دیوار امتحان کنید و نتیجه را ببینید تا در صورت خراب شدن، به کلیه دیوار آسیب نرسانید. قسمت هایی پایینی کاغذ دیواری به ندرت مورد توجه دیگران قرار می گیرد و مکان مناسبی برای آزمایش است.

بیشتر بخوانید: ترند های رنگی دکوراسیون خانه در سال 2020

3. کاغذ دیواری را بشویید و خشک کنید

اینجاست که سطل دوم وارد کار می گردد. با استفاده از آب تمیز در سطل دیگر و یک پارچه یا دستمال تمیز، هر بخش کاغذ دیواری را با آب تمیز بشویید. از آب زیاد استفاده نکنید. مطمئنا در نهایت نمی خواهید با دیوار های مرطوب روبرو شوید. با یک حوله خشک، بلافاصله سطح آن را خشک کنید تا از خیس شدن دیوار و کاغذ دیواری جلوگیری گردد.

گرد گیری کاغذ دیواری

1. از جاروبرقی بهره ببرید

کارآمد ترین روش برای از بین بردن گرد و غبار کاغذ دیواره ها، جاروبرقی است. قبل از آغاز، یک برس مخصوص تمیز کردن دیوار را به جارو برقی خود وصل کنید. بسته به طول دسته جارو برقی ممکن است بخواهید از نردبان بهره ببرید تا به نقاط بالاتر دیوار خود دسترسی بهتری داشته باشید. این کار از خراشیدن دیواره ها جلوگیری می نماید. از قسمت بالایی دیوار آغاز کنید و کار را چند بار در چند بخش انجام دهید تا زمانی که تا تمام دیوار را کاملا تمام کنید.

در هر صورت باید مراقب باشید که جارو برقی با دیوار تماسی نداشته باشد، البته بهتر است برای کاغذ دیوار های پارچه ای این کار را در نظر بگیرید.

2. تمیز کردن با جارو (تی)

یک پارچه، ترجیحاً یک دستمال مرطوب با الیاف میکرو پیدا کنید و آن را روی یک جارو ببندید. جارو بر روی دیوار را از سمت چپ به راست بکشید. این روش به شما یاری می نماید تا گوشه های دور از دسترس که گرد و غبار را جذب نموده است بگیرید. جارو را جابجا کنید، و گرد و غبار را همانطور که می خواهید پاک کنید، از بالای دیوار به پایین. در این صورت مطمئن شوید که تمامی بخش های دیوار تمیز شده اند.

اگر گرد و غبار روی زمین نشست، آن را جارو کنید.

3. گرد و غبار با یک پارچه بگیرید

دیوار ها را مستقیماً با دستمال تمیز پاک کنید. اگر دیوار های شما بلند است، ممکن است بخواهید از نردبان پله ای برای رسیدن به گوشه ها بهره ببرید. از بالا آغاز کنید و گرد و غبار را که می بینید پاک کنید. با پایین آمدن، مطمئن شوید که پارچه شما خیلی کثیف نشده است. پارچه کثیف دیواره ها را لکه دار می نماید.

بیشتر بخوانید: 7 وسیله خانه که هر روز باید آن ها را تمیز کنید

پاک کردن لکه ها از روی کاغذ دیواری

1. جای مداد رنگی را پاک کنید

از یک کاردک بهره ببرید و جای مداد شمعی اضافی را بتراشید. هر قسمتی که سست تر است باید از بین برود. پس از پاک شدن سطح، دستمال های کاغذی را روی لکه قرار دهید. حالا، یک اتو را روی کمترین درجه حرارت آن روی لکه فشار دهید. یک دقیقه صبر کنید، تا مداد رنگی به جای مانده به دستمال جذب گردد. دستمال های کاغذی را برداشته و دیگر لکه باید پاک شده باشد.

اگر کاغذ دیواری تان قابل شستشو است، می توانید از محلول شونده دیوار ها بهره ببرید، کاغذ دیواری را تمیز کنید تا زمانی که تمامی لکه ها پاک شوند.

2. پاک کردن اثر انگشت

یک پاک کن art gum eraser را پیدا کنید. با استفاده از این پاک کن و کشیدن به آرامی آن روی دیوار باید اثر انگشت پاک گردد. اگر کاغذ دیواری وینیل دارید، می توانید از مایع صابون و آب برای شستشوی این چاپ ها بهره ببرید. یک ظرف حاوی محلول آب و مایع صابون را بردارید و یک پارچه را درون ظرف فرو ببرید تا خیس گردد. سپس، آب اضافی پارچه را بگیرید و برای شستن دیوار بهره ببرید.

برای پاک کردن دیوار می توانید از یک تکه نان بهره ببرید. یک تکه نان بردارید و یک دقیقه آن را روی اثرات به جای مانده از انگشتان دست بگذارید. سپس نان را از دیوار جدا کنید. گلوتن موجود در نان باید لکه های کاغذ دیواری را پاک کند.

3. از بین بردن لکه های چربی

ابتدا دستمال های کاغذی را روی لکه ها قرار دهید. اتو را روی حرارت کم تنظیم کنید و روی دستمال های کاغذی قرار دهید. لکه های چربی باید روی دستمال های کاغذی جمع گردد. دستمال ها را جدا نموده و لکه ها باید از ین رفته باشند.

بعلاوه از پودر تالک هم می توان برای اینکار استفاده کرد. پودر تالک را روی دستمال کاغذی بریزید؛ و سپس به مدت 10 دقیقه اجازه دهید پودر روی دیوار بماند. در آخر پودر را با یک اسفنج یا قلم مو خشک از دیوار جدا کنید.

4. لکه های حای حاصل از نوشیدنی را از بین ببرید.

یک دستمال را با صابون و پر اکسید مرطوب کنید. با استفاده از پارچه یا یک دستمال، این ترکیب را روی دیوار بمالید. ترکیب باید به لکه بچسبد و پنج دقیقه روی لکه بماند. برای پاک کردن لکه از یک حوله مرطوب بهره ببرید، سپس آن قسمت را با یک دستمال کاغذی خشک کنید.

اگر این روش کارایی نداشته باشد، می توانید با پاک کننده سدیم پرکربنات سدیم که باعث سفید شدن لکه می گردد، از شر لکه ها خلاص شوید. یک دستمال را درون این پاک کننده فرو کنید و سپس آن را به مدت چهار تا شش دقیقه روی لکه بگذارید. سپس دستمال را جدا کنید، لکه باید از بین برود. با یک پارچه یا حوله تمیز و مرطوب، نقطه را پاک کنید. سپس لکه را با یک پارچه خشک، خشک کنید.

منبع: wikihow

منبع: فرارو

به "چند روش ساده و کاربردی برای تمیز کردن کاغذ دیواری منزل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چند روش ساده و کاربردی برای تمیز کردن کاغذ دیواری منزل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید