کانال شکنی دلار در برابر یورو

به گزارش خانه انگلیسی، دلار پس از حدود یک ماه پیروز شد کانال 1.11 در برابر یورو را بشکند.

کانال شکنی دلار در برابر یورو

به گزارش خانه انگلیسی به نقل از رویترز، پس از هفده ماه جنگ تجاری انتها دو اقتصاد عظیم دنیا به توافقی اولیه بر سر آتش بس رسیدند و نخست وزیر چین با سفر به واشنگتن به همراه دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا فاز نخست توافق را امضا کرد. انتظار می رود که رشد اقتصادی هر دو کشور تحت تاثیر این آتش بس موقت افزایش پیدا کند. چین پذیرفته است تا در ازای برداشته شدن تعرفه اضافی بر روی محصولات وارداتی این کشور از آمریکا، خرید بیشتری از آمریکا داشته باشد تا کسری تراز حساب تجاری دو کشور به نفع آمریکا کاهش پیدا کند.

از سوی دیگر در خاورمیانه اگر چه از شدت تنش ها به میزان قابل توجهی کاسته شده است اما بعضی ریسک ها هنوز به قوت خود باقی مانده اند. شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن در ملاقات با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی بر مصمم بودن کشورش به ارسال نیروی نظامی به خلیج فارس تاکید نموده و مجلس ژاپن نیز با اختصاص بودجه برای تامین اقتصادی این کار موافقت نموده است.

بیپان رای، استراتژیست ارزی در موسسه سی آی بی سی کپیتال مارکتس گفت: در آخرین دور از معاملات شاهد فرایند خوبی بودیم. با کاهش نگرانی ها از تشدید جنگ تجاری، اکنون منتظر تصمیم بانک مرکزی آمریکا در مورد نرخ بهره هستیم.

شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای دنیای را اندازه می گیرد، در معاملات امروز با افزایش 0.34 درصدی نسبت به روز قبل و در سطح 97.393 واحد بسته شد. نرخ برابری هر فرانک سوئیس معادل 1.0336 دلار اعلام شد.

روابط آمریکا با اروپا نیز بر سر مسائل تجاری کماکان متشنج است و پس از تحریم پروژه انتقال گاز روسیه به آلمان توسط آمریکا، تنش ها بین متحدان دو سوی اقیانوس اطلس شدت گرفته و آلمان از کشورهای عضو اتحادیه اروپا خواسته است با هم یک سپر دفاعی در برابر تحریم ها تشکیل دهند. از سوی دیگر نیز فرانسه آمریکا را تهدید نموده است که در صورت عملی شدن افزایش تعرفه ها، پفراینده را به سازمان تجارت دنیای خواهد بود. برونو لو مر، وزیر دارایی فرانسه با غیرمنطقی خواندن مواضع آمریکا خواستار بازگشت به میز مذاکره شده است.

جولیان امانوئل، استراتژیست ارشد ارزی در موسسه بی تی جی گفت: نگاه معامله گران اکنون به خاورمیانه و چین دوخته شده است. در مورد چین اطمینان خاطر بیشتری وجود دارد و احتمالا به دنبال امضای فاز نخست توافق تجاری، رشد اقتصادی این کشور تقویت خواهد شد.

در آخرین دور از معاملات، پوند با ریزش 0.45 درصدی نسبت به روز قبل خود و به ازای 1.3015 دلار مبادله شد. یورو با افت سنگین 0.41 درصدی، کانال 1.11 را از دست داد و به 1.1085 دلار رسید. همچنین هر دلار آمریکا به 1.3063 دلار کانادا افزایش یافت. در برابر همتای سنگاپوری، هر دلار به ازای 1.3484 دلار سنگاپور مبادله شد.

تحولات انگلیس نشان می دهد که باید منتظر اتخاذ موضع سرسختانه تر از طرف لندن در برابر بروکسل به دنبال پیروزی تاریخی محافظه کاران در انتخابات بود. احتمالا انگلیس خواستار دریافت امتیازات بیشتری از اتحادیه اروپا در مورد توافقات تجاری، بانکی و گمرکی خواهد شد. مجلس جدید انگلیس با اکثریت قاطع آرا به لایحه دولت برای ترک اتحادیه اروپا تا 31 ژانویه سال آینده رای مثبت داد تا برگزیت یک گام عظیم به انتها خود نزدیک گردد. با این حال بعضی از مسئولین اروپایی نسبت به طولانی شدن دوران گذار در صورت تغییر موضع انگلیس هشدار داده اند.

اورسلا فون در لین، رئیس کمیسیون اروپا با تغییر موضعی آشکار گفته است که اتحادیه اروپا شاید مهلت زمانی مذاکرات با انگلیس را تمدید کند. موضع گیری جدید مقامات اقتصادی و دارایی انگلیسی نیز نشان می دهد که بودجه سال 2020 متمرکز بر تقویت زیرساخت ها و افزایش هزینه های دولتی در بخش های آموزشی و درمانی خواهد بود که به معنای در نظر دریافت یک دوره گذار طولانی برای برگزیت خواهد بود.

در معاملات بازارهای ارزی دنیای، همچنین هر دلار با 0.1 درصد افزایش به 110.1549 ین رسید. در برابر همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای 1.4546 دلار مبادله شد. هم چنین نرخ برابری دلار معادل 6.8904 یوان چین اعلام شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "کانال شکنی دلار در برابر یورو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کانال شکنی دلار در برابر یورو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید