گفتگوی تلفنی وزرای خارجه ژاپن و آمریکا درباره ایران

به گزارش خانه انگلیسی به نقل از شینهوا، بر اساس اعلام وزارت خارجه ایالات متحده، مایک پمپئو و توشیمیتسو موتـِگی وزیران خارجه آمریکا و ژاپن، در خصوص هماهنگی ها در پیوند با ایران تلفنی مصاحبه نموده اند.

گفتگوی تلفنی وزرای خارجه ژاپن و آمریکا درباره ایران

این گفتگوی تلفنی در حالی صورت گرفته که رسانه های ژاپنی خبر از حضور مستقل ارتش آن کشور در آب های خاورمیانه داده اند.

در بیانیه کوتاهی که مورگان اورتگاس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، منتشر نموده، گفته شده پمپئو بر روابط راسخ دو کشور تاکید نموده است.

در این بیانه آمده است: هر دو وزیر بر ادامه همکاری های نزدیک در پیوند با امنیت منطقه و دنیا تاکید نموده اند.

این گفتگوی تلفنی پس از انتشار گزارش های مجدد در خصوص حضور ناوگان دریایی نیروهای نظامی ژاپن در آب های جنوبی ایران، اما نه در قالب ائتلاف به رهبری آمریکا، بلکه به طور مستقل، صورت گرفته است.

وزارت خارجه ایالات متحده جزئیات بیشتری از مکالمه دو وزیر ارائه ننموده است.

چند روز قبل شبکه تلویزیونی ژاپن، ان اچ کی، گفته بود دولت ژاپن در ارتباط با امنیت دریانوردی در خاورمیانه در حال آنالیز اعزام نیروهای خود در قالب یک ایده مستقل، و بدون حضور در ائتلاف مورد نظر ایالات متحده است.

در 12 شهریور ماه نیز روزنامه یومیوری گفته بود توکیو به ائتلاف دریایی آمریکا برای حفاظت از شناورهای تجاری در آب های جنوبی ایران ملحق نخواهد شد، بلکه ممکن است یک ماموریت مستقل در خلیج عدن و باب المندب طرح ریزی کند.

در 26 مهر ماه نیز رویترز به نقل از روزنامه آساهی ژاپن، نوشته بود که این کشور جدا از ائتلافی که ایالات متحده برای حفاظت از سفرهای دریایی در خلیج فارس تشکیل داده اقدام به اعزام نیرو خواهد نمود.

منبع: خبرگزاری مهر

به "گفتگوی تلفنی وزرای خارجه ژاپن و آمریکا درباره ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گفتگوی تلفنی وزرای خارجه ژاپن و آمریکا درباره ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید