90 درصد دریاچه آرال ازبکستان خشک شده است

به گزارش خانه انگلیسی، به گزارش ایسنا، خشکسالی در این دریاچه یکی از مسایلی است که این روزها دولت ازبکستان را درگیر نموده و این دولت نیز در همراهی با دانشجویان و با طرح درختکاری به دنبال بهبود وضعیت است.

90 درصد دریاچه آرال ازبکستان خشک شده است

از دست رفتن این دریاچه تغییرات آب و هوایی را نیز به دنبال داشته و زمستان ها سردتر و تابستان ها گرم تر شده است.

ایده شوروی سابق برای تغییر راستا رودخانه ها

سال 1960 شوروی سابق رودخانه های آمودریا (جیحون) و سیردریا (سیحون) که بیشتر آب دریاچه آرال را تامین می کردند به سوی بیابان های آسیای میانه پیش برد تا بتواند پنبه را در بیابان های آن منطقه کشت کند. خشکسالی 80 درصد کشور ازبکستان را فرا گرفته و این میزان نیز هر ساله به دنبال خشکسالی فزاینده رو به افزایش است.

منطقه میناق با این که روزگاری یک شهر مهم دریایی به شمار می آمد اما اکنون ده ها کیلومتر از ساحل دریاچه آرال شاهد تاثیر هزینه یک فاجعه زیست محیطی انسان ساخت در این منطقه است.

اثراث خشکسالی نیز بیش از گذشته حس می گردد. با کاهش سطح آب دریاچه همچنین جمعیت این شهر و گردشگران سواحل دریاچه رفته رفته رو به کاهش گذاشته است.

ایده درختکاری دانشجویان ازبکستانی

حالا دانشجویانی که توسط دولت ازبکستان حمایت می شوند ایده کاشت درخت را در همکاری با دولت پیش می برند تا بتوانند این بار چشم انداز منطقه را با درختکاری وسیع بهبود دهند.

یعقوب آمودوف، رییس دانشکده محیط زیست دانشگاه دولتی قره قالپاق در این باره به رویترز گفت: هدف اصلی ما این است تا وضعیت زیست محیطی منطقه میناق را بهبود بخشیم.

او همچنین تاکید نمود که شوکت میرضیایف، رییس جمهوری ازبکستان از هر گونه ابتکار عمل در زمینه توسعه این منطقه پشتیبانی می نماید.

وادیم سوکولوف، نماینده صندوق بین المللی نجات دریاچه آرال نیز معتقد است: کاشت درختان یکی از راه های موثر بیابان زایی در این منطقه است. به همین خاطر ما این روزها کاشت آلو، انگور، سیب، زردآلو و گیلاس را در دستور کار قرار داده ایم. در آینده نیز بنا داریم یک سایت آموزشی برای دانش آموزان ایجاد کنیم.

تثبیت شن و ماسه با درختکاری

به گفته وی کاشت درخت و تثبیت شن و ماسه در بستر خشک توسط درختکاری یکی از راه های کلیدی برای جلوگیری از گسترش نمک و مواد شیمیایی به دست آمده دریاچه آرال است.

سوکولوف امیدوار است که با کاشت یک میلیون هکتار درخت در این سرزمین، شرایط یک سوم از کویر که روزگاری کف اقیانوس بود رو به بهبودی رود.

دریای خشک شده حالا اقتصاد قدرتمند ماهیگیری روزهای گذشته منطقه را از بین برده و ماهیگیران را با مسائل عدیده ای روبرو نموده است.

بنابر گزارش یورونیوز، تبخیر آب دریا لایه هایی از شن و ماسه شور آلوده به کود و آفت کش ها در این منطقه به جای گذاشته است. این گرد و غبار آلوده با وزش باد از کف رودخانه برخاسته و در حال حاضر اهالی بومی ساکن در اطراف دریاچه را در معرض خطرات بهداشتی قرار داده است.

منبع: همشهری آنلاین

به "90 درصد دریاچه آرال ازبکستان خشک شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "90 درصد دریاچه آرال ازبکستان خشک شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید