به ایران درباره برجام تضمینی نمی دهیم!

به گزارش خانه انگلیسی، خبرنگاران: مقام ارشد وزارت امور خارجه آمریکا گفت هیچ تضمین کتبی برای ماندن طرف های برجام وجود نخواهد داشت اما دستورکار مذاکرات وین، تعهد کامل در برابر تعهد کامل است.

به ایران درباره برجام تضمینی نمی دهیم!

به گزارش خانه انگلیسی به نقل از فارس، یک مقام ارشد آمریکایی بامداد پنجشنبه در نشستی خبری گفت، هیچ تضمین کتبی برای عدم خروج دوباره آمریکا از برجام وجود نخواهد داشت.

به نوشته پایگاه اینترنتی وزارت امور خارجه آمریکا، این دیپلمات ارشد آمریکایی در پاسخ به سوالی درباره احتمال تضمین واشنگتن درخصوص پایبند ماندن به توافق هسته ای با ایران گفت: در مورد تضمین کتبی، فکر می کنم روشن است که چنین تضمینی وجود ندارد.

این مقام ارشد وزارت امور خارجه آمریکا که بدون فاش شدن نامش به سوالات پاسخ می داد اضافه کرد: این یک تفاهم سیاسی است که در زمان انعقاد برجام هم روشن بود که حق مستقل هر کدام از مشارکت نمایندگان است که تصمیم بگیرند می خواهند همچنان عضوی از آن باشند یا خیر.

او در ادامه گفت: اگر دولت بایدن به درک مشترکی با ایران و دیگر اعضای 1+5 برسد و تصمیم بگیرد به برجام برگردد، با حسن نیت خواهد بود و بدون دلیل از آن خارج نخواهد شد. اما چیزی تحت عنوان تضمین وجود نخواهد داشت.

این مقام آمریکایی شرح داد: آژانس بین المللی انرژی اتمی و ایران تفاهماتی فنی دارند. همچنین انتخابات ایران [نزدیک] است و به همین دلیل صاحب نظران از تاریخ رسیدن به توافق تا میانه ماه می صحبت می نمایند. رسیدن به توافق تا آن موقع را رد نمی کنم. امید ما این است که در اسرع وقت به آن دست یابیم و با نهایت سرعتی که بتوانیم پیش می رویم.

وی در بخش دیگری گفت: در مورد ترتیب بندی، بحث زیادی نشده چون ما هنوز در مرحله تشریح تعیین کردن گام هایی هستیم که هر طرف باید بردارد. در مورد توالی وارد بحث نشده ایم. اما آنچه می توانیم بگوییم این است که آن توالی که آمریکا همه اقدامات را پیش از آنکه ایران کاری انجام دهد صورت دهد، قابل قبول نیست. این را برای ایران روشن ساخته ایم. فراتر از آن، ما برای ترتیب بندی های مختلفی که منافع ما را تامین نمایند آمادگی داریم. این ترتیب بندی شامل مواردی می گردد که هر دو طرف به پایبندی کامل درآیند و نه اینکه ما قبل ایران به طور کامل پایبند شویم.

این دیپلمات آمریکایی در جای دیگر شرح داده است که آمریکا تنها در مورد تحریم هایی بحث خواهد نمود که ذیل برجام باید برطرف شوند.

او همچنین در مورد قضاوت درباره صحت برداشته شدن تحریم های ایران (راستی آزمایی) گفت: ما تحریم ها را برمی داریم و نقش خود را ایفا می کنیم. ما به تعهداتمان عمل می کنیم. مسئله قضاوت درمورد اینکه آیا تحریم ها را برداشته ایم وجود ندارد. ما تحریم ها را برمی داریم و اگر ایران باور داشته باشد تقاضایش برآورده نشده و از توافق خارج گردد ما نیز از توافق خارج می شویم. ماهیت این تفاهمات همین است ولی ما همانند سال 2016 تحریم ها را برمی داریم و باور داریم این چیزی است که برجام احتیاج دارد.

این دیپلمات ارشد آمریکایی درباره مدت زمان لازم برای برداشتن تحریم ها گفت: مدت زمان زیادی طول نخواهد کشید ولی نمی خواهم وارد جزئیات شوم زیرا مسئله پیچیده ای است اما فکر نمی کنیم بسیار زمان بر باشد. زمانی که در این خصوص تصمیم بگیریم، اجرای آن نسبتاً سریع خواهد بود.

او در پاسخ به سوالی درباره آزادسازی حدود سی میلیون دلار دارایی بلوکه شده ایران توسط کره جنوبی گفت: ما در این مورد اقدامی نکرده ایم. در این مورد به طور جسته گریخته گزارش هایی را می بینیم اما درمورد این دارایی ها هیچ گونه اقدامی انجام نشده است.

وی همچنین با اشاره به نقش سیاست فشار حداکثری بر افرایش تنش ها در منطقه گفت: همبستگی مستقیمی میان برداشته شدن تحریم ها و رفتار ایران در منطقه وجود ندارد و همچنین البته که تحریم ها علیه حزب الله و دیگر سازمان های نظیر آن و توان حمایت از آن ها پابرجا خواهند ماند.

نشست کمیسیون مشترک برجام بعدازظهر سه شنبه در گرندهتل وین برگزار و قرار شد گفت وگوها در هفته آینده ادامه یابد. در این نشست، رؤسای هیات های مذاکره نماینده کشورهای طرف برجام به بحث و آنالیز در مورد آخرین شرایط گفت وگوهای فنی و پیش نویس های اولیه متون و نحوه تداوم گفت وگوها پرداختند.

در نشست روز سه شنبه کمیسیون مشترک، سید عباس عراقچی معاون وزیر خارجه و رئیس هیأت ایرانی ضمن تأکید مجدد اصول و مواضع جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با برجام و مسیری که باید طی گردد، فرایند کنونی گفت وگوها را به رغم دشواری ها و چالش های موجود رو به جلو ارزیابی کرد.

منبع: اقتصادنیوز

به "به ایران درباره برجام تضمینی نمی دهیم!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "به ایران درباره برجام تضمینی نمی دهیم!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید