سرانه درآمد ملی کشور پایین تر از کشورهای منطقه است

به گزارش خانه انگلیسی، تهران (پانا) - چهار کشور منطقه خاورمیانه و همسایه ایران شامل قطر، امارات متحده عربی، عربستان سعودی و کویت، شرایط به مراتب بهتری نسبت به ایران از حیث سرانه درآمد ملی دارند.

سرانه درآمد ملی کشور پایین تر از کشورهای منطقه است

معاونت بررسی های اقتصادی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در گزارشی موقعیت ایران در طبقه بندی جهانی درآمد را مورد بررسی قرار داده است.

در این گزارش آمده است: با پیشرفت یا پسرفت اقتصادها و بهبود یا تنزل سطح رفاه جوامع، آستانه طبقه بندی کشورهای جهان در گروه های درآمدی گوناگون هم تغییر می کند. وفق طبقه بندی سال 2020 بانک جهانی، در فهرست جدید این بانک، تعداد 29 کشور در گروه کم درآمد، 50 کشور در گروه با سطح درآمدی متوسط- پایین، 56 کشور در گروه متوسط- بالا و 83 کشور در گروه با سطح درآمدی بالا قرار دارند.

کشور ایران هم برای چهاردهمین سال هم چنان در گروه اقتصادهای با درآمد متوسط بالا قرار گرفته است و ضمن عدم بهبود شرایط طی سال های اخیر، مشابه برخی از اقتصادهای در حال توسعه در تله این گروه درآمدی گرفتار شده است.

بررسی ها نشان می دهد که فرایند تغییر درآمد سرانه ایران با نوساناتی طی سال های گذشته همراه بوده و طی سال های اخیر فرایند بهبودی نداشته است.

مقایسه شرایط ایران با اقتصادهایی با جمعیت مشابه، کشور ترکیه در گروه اقتصادهای با درآمد متوسط بالا و اقتصاد آلمان در گروه اقتصادهای با درآمد بالا، نشان می دهد که در سال 2019 سرانه درآمد ملی ناخالص ایران بر اساس برابری قدرت خرید معادل 14560 دلار بوده در حالی که ارقام مربوط به کشور ترکیه و آلمان به ترتیب 1.9 و 4 برابر ایران است.

چهار کشور منطقه خاورمیانه و همسایه ایران شامل قطر، امارات متحده عربی، عربستان سعودی و کویت، شرایط به مراتب بهتری نسبت به ایران از حیث سرانه درآمد ملی دارند.

منبع: خبرگزاری پانا

به "سرانه درآمد ملی کشور پایین تر از کشورهای منطقه است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرانه درآمد ملی کشور پایین تر از کشورهای منطقه است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید