فارس من، پیگیری خبرنگاران از مطالبه 10 هزار نفر در سامانه فارس من، درخواست دانشجویان برای حذف ترم جاری دانشگاه

به گزارش خانه انگلیسی، مطالبه کاربران سامانه فارس من در کمپین حذف ترم جاری دانشگاه ها به دلیل کرونا به 10 هزار امضا رسیده است، خبرنگاران فارس این مطالبه مخاطبان را پیگیری نموده اند.

فارس من، پیگیری خبرنگاران از مطالبه 10 هزار نفر در سامانه فارس من، درخواست دانشجویان برای حذف ترم جاری دانشگاه

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خانه انگلیسی، بعضی کاربران فارس با ثبت سوژه در سامانه فارس من خواهان حذف ترم جاری دانشگاه ها به دلیل کرونا شده اند.

تعداد امضاهای این کمپین از 10 هزار امضا فراتر رفته است و خانه انگلیسی فارس این مطالبه را از مسوولان مربوط پیگیری نموده اند.

خانه انگلیسی فارس به این سوژه پرداخته اند:

خواسته دانشجویان چیست؟

مخاطبان در این کمپین اعلام نموده اند که با توجه به تعطیلی تمامی مراکز آموزشی و کلیه کتابخانه های کشور و نبود ارتباط مناسب بین دانشجویان و اساتید و از طرفی نبود فضای مناسب در خانواده ها جهت ادامه فرایند تحصیل، ما دانشجویان سراسر کشور تقاضا داریم، تمامی فعالیت های دانشگاهی را لغو نموده و ترم تحصیلی جاری را به طور کامل حذف کنید تا شاهد برقراری عدالت آموزشی در سراسر کشور باشیم و در ترم جدید با حضور در کلاس ها بتوانیم مطالب درسی را به صورت کامل و فارغ از هر گونه استرس و با کیفیت مطلوب فراگیریم.

پیگیری خبرنگار از مسوولان

در حال حاضر براساس ابلاغیه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری امکان حذف ترم براساس شرایط دانشجو و شرایط آموزش الکترونیکی در دانشگاه را با نظر دانشگاه فراهم نموده است، اما دانشجویان در این کمپین خواهان حذف کامل و سراسری ترم تحصیلی جاری در همه دانشگاه ها شده اند.

خبرنگار برای پیگیری این مطالبه کاربران به سراغ مسوولان رفته است.

همه موافق حذف ترم هستند؟

سید حسین حسینی معاون آموزشی دانشگاه تهران در گفت وگو با خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خانه انگلیسی درباره اینکه آیا حذف کامل ترم برای همه دانشجویان ممکن است، گفت: به دلایل واقعی چاره ای جز انتها ترم تحصیلی جاری در دانشگاه وجود ندارد، زیرا از نظر شرایط شخصی همه دانشجویان یکسان است و همچنان که بعضی دانشجویان خواهان حذف کامل ترم هستند اما بعضی دانشجویان هم در شرایطی قرار دارند و برای زندگی خود برنامه ریزی هایی دارند که مخالف جدی حذف ترم هستند و در همین شرایط که با محدودیت هایی روبرو هستند حتی با جدیت بیشتری برای یادگیری و فهم دروس کوشش می نمایند تا از برنامه های خود عقب نمانند. بنابراین خواسته حذف ترم، درخواست بخشی از دانشجویان است و خواست همه دانشجویان نیست.

ترم حذف نمی گردد؟

معاون آموزشی دانشگاه تهران گفت: علاوه بر شرایط شخصی دانشجویان، ملاحضات عمومی دیگری هم از جمله لطمه نخوردن به ترم تحصیلی آینده، عقب نماندن نسل جدیدی از دانشجویان که در ترم تحصیلی سال بعد وارد دانشگاه ها خواهند شد هم وجود دارد که در نتیجه از نظر عملیاتی تصمیم حذف ترم براساس شرایط دانشجو و شرایط آموزش الکترونیکی در دانشگاه ها با نظر دانشگاه بهترین تصمیم بوده است.

حسینی گفت: در این صورت وقتی دانشجو دلایل منطقی و قابل قبول به کمیسیون موارد خاص دانشگاه ارائه کند درخواست دانشجو برای حذف ترم پذیرفته می گردد. همچنان که معمولا در ترم های عادی هم دانشجویانی با ارائه دلایل موجه درخواست حذف ترم می نمایند و در این شرایط هم برای مثال دانشجو یا خانواده وی در معرض بیماری قرار گرفته باشند.

حذف ترم بهتر نبود؟

اما در حالی که بعضی دانشجویان حذف ترم را گزینه مناسبی می دانند، مسوولان وزارت علوم معتقدند حذف ترم ایده خوبی نیست، آنان استدلال می نمایند که ضرر حذف ترم از منفعت آن بیشتر است، از جمله محمدرضا آهنچیان مدیر کل دفتر برنامه ریزی آموزش عالی وزارت علوم در پاسخ به این سوال که در شرایط کنونی حذف ترم منطقی تر نبود؟ می گوید: حذف نیم سال ممکن و ضروری نیست؛ طبق تقویم دانشگاه ها، در مهر 99 تعداد زیادی داوطلب کنکور کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری برای ورود به دانشگاه برنامه ریزی نموده اند و اگر فارغ التحصیلی دانشجویانی که قرار است این ترم از دانشگاه ها خارج شوند به تعویق بیفتد، ورود دانشجویان جدید هم یک نیم سال تحصیلی با تاخیر روبرو می گردد. از سوی دیگر هم اکنون تعداد زیادی از دانشجویان مخالف حذف نیم سال و تاخیر در فارغ التحصیلی هستند.

امکان حذف ترم بدون احتساب در سنوات

علی خاکی صدیق معاون آموزشی وزیر علوم در پاسخ به این سوال به خبرنگار، گفت: براین اساس بهترین تصمیم این بود که تصمیم گیری درباره حذف نیم سال تحصیلی و طولانی تر شدن ترم تحصیلی به دانشگاه ها سپرده گردد و در این بین هم تفاوتی بین دانشجویان و مقاطع تحصیلی آنان برای ارائه درخواست حذف نیم سال بدون احتساب در سنوات تحصیلی دیده نشده است و فقط باید با موافقت دانشگاه باشد.

بهتر نیست درباره حذف ترم وزارت علوم به جای دانشگاه تصمیم بگیرد؟

معاون آموزشی وزیر علوم گفت: درباره حذف نیم سال تحصیلی نمی توان دستور یکسانی به همه دانشگاه ها داد، زیرا شرایط آموزش ها در هر دانشگاه ، متفاوت است و برای مثال وقتی در دانشگاهی کلاس ها به صورت غیرحضوری با برنامه ریزی در جریان است و استقبال دانشجویان از کلاس ها خوب بوده، کیفیت کلاس ها رو به بهتر شدن است و مسوولان دانشگاه هم از فرایند برگزاری کلاس ها رضایت دارند، برای برگزاری کلاس های عملی در ترم بعد یا در تابستان برنامه ریزی نموده اند و با چند هفته اضافه ترم را به انتها می رسانند چرا باید دستور یکسان حذف ترم به همه دانشگاه ها بدهیم؟ قطعا کاستی هایی در این تجربه آموزش فراگیر الکترونیکی که برای اولین بار در این سطح در کشور اجرا شد وجود دارد و ما هم همیشه بر بهبود کیفیت آموزش تاکید داریم. نیم سال باشد.

اگر دانشجویی به هر دلیل مایل به اتمام نیم سال نبود

مدیر کل دفتر برنامه ریزی آموزش عالی وزارت علوم در پاسخ به این سوال که اگر دانشجو به هر دلیل مایل نبود به روش غیرحضوری دروس این نیم سال را بخواند و ترم را پشت سر بگذارد تکلیف چیست؟ گفت: ممکن است بعضی از دانشجویان به هر دلیل مایل به ادامه نیم امسال نباشند و برای این افراد پیش بینی شده که دانشجو دلیل خود را برای حذف ترم به معاونت آموزشی دانشگاه ارائه دهد تا براساس دلیل دانشجو تصمیم گیری گردد.

منبع: خبرگزاری فارس

به "فارس من، پیگیری خبرنگاران از مطالبه 10 هزار نفر در سامانه فارس من، درخواست دانشجویان برای حذف ترم جاری دانشگاه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فارس من، پیگیری خبرنگاران از مطالبه 10 هزار نفر در سامانه فارس من، درخواست دانشجویان برای حذف ترم جاری دانشگاه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید