کردستان عراق ، کُردها و آینده تحولات عراق پس از استعفای عبدالمهدی

به گزارش خانه انگلیسی، با استعفای عبدالمهدی نگرانی ها در خصوص افزایش مسائل اقتصادی اقلیم با احتمال عدم پایبندی کابینه جدید به مفاد توافق نفتی افزایش یافته است.

کردستان عراق ، کُردها و آینده تحولات عراق پس از استعفای عبدالمهدی

به گزارش گروه بین الملل خانه انگلیسی، اعلام نظر رئیس اقلیم کردستان عراق در خصوص استعفای عادل عبدالمهدی، امیدواری های داخلی در اقلیم کردستان نسبت به اجرای توافق نفتی با بغداد، قبضه بازار اقلیم از سوی شرکت های ترکی و تشدید رقابت های درون حزبی اتحادیه میهنی در آستانه کنگره این حزب از مهمترین موضوعات مرتبط با این منطقه از عراق است که در این بسته خبری به آن اشاره شده است.

احزاب حاکم اقلیم کردستان عراق در کابینه عادل عبدالمهدی مشارکت داشتند و همین ارتباط نزدیک با نخست وزیر عراق موجب شده بود که کُردها نسبت به رفع مسائل اقتصادی این منطقه در سایه توافقی پایدار با دولت مرکزی امیدوار باشند، اینک با استعفای عبدالمهدی نگرانی ها در خصوص افزایش مسائل اقتصادی اقلیم با احتمال عدم پایبندی کابینه جدید به مفاد توافق نفتی افزایش یافته است.

نظر نچیروان بارزانی در خصوص استعفای عبدالمهدی

رئیس اقلیم کردستان عراق اعلام کرده است که تغییر یک شخص به رفع سریع مسائل در این کشور منجر نخواهد شد.

نچیروان بارزانی اعلام کرده است که اقلیم کردستان از اقداماتی که در راستای منافع عراق باشد حمایت خواهد کرد اما نمی توان گفت که با تغییر یک شخص مسائل این کشور رفع خواهد شد.

به گفته رئیس اقلیم، عادل عبدالمهدی تنها یک سال در سمت نخست وزیری عراق بوده است، در حالیکه مسائل این کشور، انباشت شده سال های حکمرانی رژیم بعث و سال های پس از 2003 است و رفع آنها نیازمند اجماع تمامی جریان های سیاسی عراق است.

وزیر امور داخلی اقلیم و اظهار امیدواری به اجرای توافق اربیل - بغداد

وزیر امور داخلی اقلیم کردستان با اشاره به سفر هیئتی از این منطقه به بغداد جهت پیگیری توافق نفتی دو طرف، اعلام کرده است که استعفای عادل عبدالمهدی مانع از اجرای این توافق نخواهد شد.

ریبر احمد تاکید کرده است که توافق نفتی اقلیم کردستان و دولت مرکزی عراق وابسته به شخص و کابینه ای نیست و مفاد آن از سوی دو طرف اجرایی خواهد شد.

بر اساس توافق اقلیم کردستان و دولت مرکزی عراق، در ازای تحویل روزانه 250 هزار بشکه نفت اقلیم از ابتدای سال 2020 به شرکت سومو، دولت مرکزی نیز سهم اقلیم از بودجه عمومی عراق را تخصیص خواهد داد. بودجه ای که تخمین زده می گردد ماهیانه 900 ملیون دلار باشد.

اعلام آمادگی وزارت بهداشت اقلیم کردستان برای مداوای مجروحان تظاهرات عراق

وزارت بهداشت اقلیم کردستان در بیانیه ای از آمادگی مداوای مجروحان تظاهرات دیگر استان های عراق در بیمارستان های این منطقه خبر داده است.

در این بیانیه آمده است که به دلیل تظاهرات عراق شمار زیادی از مجروحان در دیگر استان های این کشور نیازمند مداوای سریع هستند و به همین منظور، تمامی بیمارستان ها و کادر درمانی اقلیم به حالت آماده باش درآمده اند.

آمار 43 درصدی حضور شرکت های ترکیه در اقلیم کردستان عراق

در اقلیم کردستان تاکنون 3322 شرکت خارجی به ثبت رسیده است که ترکیه با داشتن 1423 شرکت سهم 43 درصدی را به خود اختصاص داده است.

یک مقام مسئول در اقلیم کردستان اعلام کرده است که شعبات و نمایندگی شرکت هایی از 85 کشور خارجی حضور دارند. جمهوری اسلامی ایران با داشتن 361 شرکت و سهم 11 درصدی، رتبه دوم را به خود اختصاص داده است. امارات عربی متحده حائز رتبه سوم است و 140 شرکت آمریکایی نیز در این منطقه حضور دارند.

تشدید رقابت های درون حزبی در اتحادیه میهنی کردستان در آستانه برگزاری کنگره

با اعلام کاندیداتوری لاهور شیخ جنگی رئیس نهاد اطلاعاتی حزب اتحادیه میهنی کردستان جهت در اختیار دریافت تصدی این حزب، تنش ها میان دو جناح خانواده طالبانی و کوسرت رسول علی شدت گرفته است.

بر اساس اطلاعات رسیده به رسانه ها، جناح خانواده کوسرت رسول علی (معاون کنونی دبیرکل اتحادیه میهنی) خواستار توافق اولیه قبل از برگزاری کنگره این حزب و حتی تعویق زمان برگزاری آن هستند اما جناح خانواده طالبانی تاکید کرده اند که کنگره اتحادیه میهنی باید در زمان مقرر برگزار گردد. قرار است این کنگره 7 دسامبر سال جاری برگزار گردد.

کُردها و آینده تحولات عراق پس از استعفای عبدالمهدی

یک سیاستمدار شناخته شده کُرد در خصوص تحولات پس از استعفای عادل عبدالمهدی در عراق هشدار داده و از سیاسیون اقلیم کردستان خواسته است در بطن تحولات قرار گیرند نه اینکه اقلیم به حاشیه رانده گردد.

محمود عثمان نماینده اسبق مجلس عراق پیش بینی کرده است که تعیین نخست وزیر جدید عراق به مراتب از دوره های گذشته دشوارتر خواهد بود. زیرا در گذشته تعیین نخست وزیر تنها در نتیجه توافق جریان های سیاسی بوده است اما اینک همگان به دنبال رضایتمندی متظاهرین عراقی هستند.

وی از جریان های سیاسی اقلیم کردستان درخواست کرده است که اجازه ندهند اقلیم کردستان در تحولات آینده عراق در حاشیه قرار گیرد.

محمود عثمان همچنین گفته است که تعیین نخست وزیر جدید عراق در این دوره بیشتر فرایندی داخلی خواهد بود و تاثیرپذیری خارجی کمتری خواهد داشت.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "کردستان عراق ، کُردها و آینده تحولات عراق پس از استعفای عبدالمهدی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کردستان عراق ، کُردها و آینده تحولات عراق پس از استعفای عبدالمهدی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید