چرا موهای من بلند نمی شود؟

به گزارش خانه انگلیسی، بسیاری از افراد مو های قوی و سالم می خواهند، به خصوص با افزایش سن، اما مو های این افراد بلند نمی شود یا بسیار خشک و شکننده است. جالب اینجاست که مو های شما در حدود 0.5 اینچ (1.25 سانتی متر) در هر ماه و 6 اینچ (15 سانتی متر) در سال رشد می کند. سرعت رشد آن به عواملی مانند سن، سلامتی، ژنتیک و رژیم غذایی بستگی دارد.

چرا موهای من بلند نمی شود؟

اگرچه شما نمی توانید عواملی مانند سن و ژنتیک را تغییر دهید، اما رژیم غذایی چیزی است که شما بر آن کنترل دارید. در حقیقت، رژیم غذایی فاقد مواد مغذی مناسب می تواند منجر به ریزش مو شود. از طرف دیگر، رعایت یک رژیم غذایی متعادل با مواد مغذی مناسب می تواند به رشد مو کمک کند، به خصوص اگر به دلیل تغذیه ضعیف دچار ریزش مو هستید.

تخم مرغ

تخم مرغ منبع عالی پروتئین و بیوتین است، دو ماده مغذی که ممکن است رشد مو را تقویت کند. خوردن پروتئین کافی برای رشد مو از اهمیت زیادی برخوردار است، زیرا فولیکول های مو از پروتئین ها ساخته شده اند. کمبود پروتئین در رژیم غذایی باعث تقویت ریزش مو می شود. بیوتین برای تولید پروتئین مو به نام کراتین ضروری است، به همین دلیل مکمل های بیوتین اغلب برای رشد مو به بازار عرضه می شوند. تحقیقات همچنین نشان داده است که مصرف بیشتر بیوتین می تواند به بهبود رشد مو در افرادی که کمبود بیوتین دارند کمک کند.

انواع توت ها

انواع توت ها با ترکیبات مفید و ویتامین هایی وجود دارند که ممکن است باعث رشد مو شوند. این موارد شامل ویتامین C. است که خاصیت آنتی اکسیدانی قوی دارد. آنتی اکسیدان ها می توانند در برابر آسیب مولکول های مضر به نام رادیکال های آزاد به محافظت از فولیکول های مو کمک کنند. این مولکول ها به طور طبیعی در بدن و محیط وجود دارند. همچنین بدن برای تولید کلاژن از ویتامین C. استفاده می کند، پروتئینی که به تقویت مو کمک می کند تا از شکنندگی آن جلوگیری کند.

اسفناج

اسفناج یک سبزی بسیار سالم است که دارای مواد مغذی مفیدی مانند فولات، آهن و ویتامین های A. و C. است که همگی باعث رشد مو می شوند. ویتامین A. به غدد پوست کمک می کند تا سبوم تولید کنند. این ماده روغنی به مرطوب شدن پوست سر کمک می کند تا مو ها را سالم نگه دارد. یک فنجان (30 گرم) اسفناج تا 54 ٪ از نیاز های ویتامین A. روزانه شما را تأمین می کند. اسفناج همچنین یک منبع عالی آهن از گیاه است که برای رشد مو ضروری است. آهن به سلول های قرمز خون کمک می کند تا اکسیژن را در بدن خود حمل کنند و سوخت و ساز بدن شما را تقویت کرده و به رشد و ترمیم آن ها کمک می کند.

سیب زمینی

سیب زمینی منبع خوبی از بتاکاروتن است. بدن این ترکیب را به ویتامین A. تبدیل می کند که به سلامتی مو ارتباط دارد. یک سیب زمینی متوسط (حدود 114 گرم) حاوی بتاکاروتن کافی است تا بیش از چهار برابر نیاز روزانه ویتامین A. شما را تأمین کند. تحقیقات نشان داده اند که ویتامین A. تولید سبوم را تقویت می کند و به سالم ماندن مو کمک می کند.

علاوه بر این، ویتامین A. همچنین می تواند سرعت رشد مو را تسریع کند و رشد مو های ضخیم تر را ترغیب کند، همه در عین حال مانع از روبرو شدن سایر فولیکول های مو می شود.

آجیل

آجیل ها منابعی خوشمزه، مقوی و حاوی انواع مواد مغذی هستند که می توانند رشد مو را تقویت کنند. به عنوان مثال، یک اونس (28 گرم) بادام 37 درصد از نیاز های روزانه ویتامین E. شما را تأمین می کند. علاوه بر این، آن ها همچنین طیف گسترده ای از ویتامین های گروه B.، روی و اسید های چرب ضروری را تأمین می کنند. کمبود هر یک از این مواد مغذی با ریزش مو ارتباط دارد. علاوه بر رشد مو، آجیل به طیف گسترده ای از مزایای سلامتی دیگری نیز مرتبط است، از جمله کاهش التهاب و خطر کمتر بیماری قلبی.

فلفل دلمه ای

فلفل دلمه ای منبع عالی ویتامین C. است که ممکن است به رشد مو کمک کند. در حقیقت، یک فلفل زرد تقریباً 5/5 برابر ویتامین C. نسبت به پرتقال تأمین می کند. ویتامین C. به تقویت تولید کلاژن کمک می کند، که می تواند به تقویت رشته های مو کمک کند. این یک آنتی اکسیدان قوی است که می تواند رشته های مو را در برابر استرس اکسیداتیو محافظت کند. استرس اکسیداتیو هنگامی رخ می دهد که رادیکال های آزاد سیستم دفاعی آنتی اکسیدانی بدن را تحت الشعاع خود قرار دهند. این به ریزش مو پیوند داده شده است.

لوبیا

لوبیا منبع عالی پروتئین گیاهی است که برای رشد مو ضروری است. لوبیا منبع خوبی از روی است که به چرخه رشد و ترمیم مو کمک می کند. لوبیا همچنین بسکمک از مواد مغذی سالم مو، از جمله آهن، بیوتین و فولات را تأمین می کنند.

سویا

مطالعات نشان داده اند که ترکیبات موجود در سویا ممکن است رشد مو را تقویت کند. یکی از این ترکیبات، اسپرمیدین است که در سویا فراوان است. به عنوان مثال، یک مطالعه بر روی 100 فرد سالم نشان داد که یک مکمل غذایی مبتنی بر اسپرمیدین، فاز رشد مو های فعال به نام فاز آناژن را طولانی می کند. هرچه یک فولیکول مو در مرحله آناژن بماند، رشد آن طولانی تر خواهد بود.

منبع: همگردی

به "چرا موهای من بلند نمی شود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا موهای من بلند نمی شود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید